nivîsîn (Tewandin)

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizîvire nivîsîn
Tewandina lêkera nivîsîn (têper)
Dema niha Dema borî
Radîkal –nivîs– –nivîsî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive nivîsîn nenivîsîn nivîsîbûn nenivîsîbûn
Çêbiwar - Participle nivîsî nenivîsî nivîsîbûyî nenivîsîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dinivîsim ez nanivîsim min nivîsî min nenivîsî
tu dinivîsî tu nanivîsî te nivîsî te nenivîsî
ew dinivîse ew nanivîse wê/wî nivîsî wê/wî nenivîsî
em dinivîsin em nanivîsin me nivîsî me nenivîsî
hûn dinivîsin hûn nanivîsin we nivîsî we nenivîsî
ew dinivîsin ew nanivîsin wan nivîsî wan nenivîsî
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min dinivîsî min nedinivîsî min nivîsîbû min nenivîsîbû
te dinivîsî te nedinivîsî te nivîsîbû te nenivîsîbû
wê/wî dinivîsî wê/wî nedinivîsî wê/wî nivîsîbû wê/wî nenivîsîbû
me dinivîsî me nedinivîsî me nivîsîbû me nenivîsîbû
we dinivîsî we nedinivîsî we nivîsîbû we nenivîsîbû
wan dinivîsî wan nedinivîsî wan nivîsîbû wan nenivîsîbû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min nivîsiye min nenivîsiye min nivîsîbûye min nenivîsîbûye
te nivîsiye te nenivîsiye te nivîsîbûye te nenivîsîbûye
wê/wî nivîsiye wê/wî nenivîsiye wê/wî nivîsîbûye wê/wî nenivîsîbûye
me nivîsiye me nenivîsiye me nivîsîbûye me nenivîsîbûye
we nivîsiye we nenivîsiye we nivîsîbûye we nenivîsîbûye
wan nivîsiye wan nenivîsiye wan nivîsîbûye wan nenivîsîbûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê binivîsim ez ê nenivîsim min ê nivîsîbe min ê nenivîsîbe
tu ê binivîsî tu ê nenivîsî te yê nivîsîbe te nenivîsîbe
ew ê binivîse ew ê nenivîse wê/wî yê nivîsîbe wê/wî nenivîsîbe
em ê binivîsin em ê nenivîsin me yê nivîsîbe me nenivîsîbe
hûn ê binivîsin hûn ê nenivîsin we yê nivîsîbe we nenivîsîbe
ew ê binivîsin ew ê nenivîsin wan ê nivîsîbe wan ê nenivîsîbe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez binivîsim (bila) ez nenivîsim (bila) min nivîsîbe (bila) min nenivîsîbe
(bila) tu binivîsî (bila) tu nenivîsî (bila) te nivîsîbe (bila) te nenivîsîbe
(bila) ew binivîse (bila) ew nenivîse (bila) wê/wî nivîsîbe (bila) wê/wî nenivîsîbe
(bila) em binivîsin (bila) em nenivîsin (bila) me nivîsîbe (bila) me nenivîsîbe
(bila) hûn binivîsin (bila) hûn nenivîsin (bila) we nivîsîbe (bila) we nenivîsîbe
(bila) ew binivîsin (bila) ew nenivîsin (bila) wan nivîsîbe (bila) wan nenivîsîbe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min binivîsiya (bila) min nenivîsiya (bila) min nivîsîbûya (bila) min nenivîsîbûya
(bila) te binivîsiya (bila) te nenivîsiya (bila) te nivîsîbûya (bila) te nenivîsîbûya
(bila) wê/wî binivîsiya (bila) wê/wî nenivîsiya (bila) wê/wî nivîsîbûya (bila) wê/wî nenivîsîbûya
(bila) me binivîsiya (bila) me nenivîsiya (bila) me nivîsîbûya (bila) me nenivîsîbûya
(bila) we binivîsiya (bila) we nenivîsiya (bila) we nivîsîbûya (bila) we nenivîsîbûya
(bila) wan binivîsiya (bila) wan nenivîsiya (bila) wan nivîsîbûya (bila) wan nenivîsîbûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê binivîsiya min ê nenivîsiya min ê nivîsîbûya min ê nenivîsîbûya
te yê binivîsiya te nenivîsiya te yê nivîsîbûya te nenivîsîbûya
wê/wî yê binivîsiya wê/wî nenivîsiya wê/wî yê nivîsîbûya wê/wî nenivîsîbûya
me yê binivîsiya me nenivîsiya me yê nivîsîbûya me nenivîsîbûya
we yê binivîsiya we nenivîsiya we yê nivîsîbûya we nenivîsîbûya
wan ê binivîsiya wan ê nenivîsiya wan ê nivîsîbûya wan ê nenivîsîbûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) binivîse (tu) nenivîse
(hûn) binivîsin (hûn) nenivîsin