gotin (Tewandin)

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizîvire gotin
Tewandina lêkera gotin (têper)
Dema niha Dema borî
Radîkal –bêj– / –vê– / –wê– –got–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive gotin negotin gotibûn negotibûn
Çêbiwar - Participle gotî negotî gotibûyî negotibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dibêjim / divêm / diwêm ez nabêjim / navêm / nawêm min got min negot
tu dibêjî / divêyî / diwêyî tu nabêjî / navêyî / nawêyî te got te negot
ew dibêje / divê / diwê ew nabêje / navê / na wê/wî got wê/wî negot
em dibêjin / divên / diwên em nabêjin / navên / nawên me got me negot
hûn dibêjin / divên / diwên hûn nabêjin / navên / nawên we got we negot
ew dibêjin / divên / diwên ew nabêjin / navên / nawên wan got wan negot
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min digot min nedigot min gotibû min negotibû
te digot te nedigot te gotibû te negotibû
wê/wî digot wê/wî nedigot wê/wî gotibû wê/wî negotibû
me digot me nedigot me gotibû me negotibû
we digot we nedigot we gotibû we negotibû
wan digot wan nedigot wan gotibû wan negotibû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min gotiye min negotiye min gotibûye min negotibûye
te gotiye te negotiye te gotibûye te negotibûye
wê/wî gotiye wê/wî negotiye wê/wî gotibûye wê/wî negotibûye
me gotiye me negotiye me gotibûye me negotibûye
we gotiye we negotiye we gotibûye we negotibûye
wan gotiye wan negotiye wan gotibûye wan negotibûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bibêjim / bivêm / biwêm ez ê nebêjim / nevêm / newêm min ê gotibe min ê negotibe
tu ê bibêjî / bivêyî / biwêyî tu ê nebêjî / nevêyî / newêyî te yê gotibe te negotibe
ew ê bibêje / bivê / biwê ew ê nebêje / nevê / ne wê/wî yê gotibe wê/wî negotibe
em ê bibêjin / bivên / biwên em ê nebêjin / nevên / newên me yê gotibe me negotibe
hûn ê bibêjin / bivên / biwên hûn ê nebêjin / nevên / newên we yê gotibe we negotibe
ew ê bibêjin / bivên / biwên ew ê nebêjin / nevên / newên wan ê gotibe wan ê negotibe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bibêjim / bivêm / biwêm (bila) ez nebêjim / nevêm / newêm (bila) min gotibe (bila) min negotibe
(bila) tu bibêjî / bivêyî / biwêyî (bila) tu nebêjî / nevêyî / newêyî (bila) te gotibe (bila) te negotibe
(bila) ew bibêje / bivê / biwê (bila) ew nebêje / nevê / ne (bila) wê/wî gotibe (bila) wê/wî negotibe
(bila) em bibêjin / bivên / biwên (bila) em nebêjin / nevên / newên (bila) me gotibe (bila) me negotibe
(bila) hûn bibêjin / bivên / biwên (bila) hûn nebêjin / nevên / newên (bila) we gotibe (bila) we negotibe
(bila) ew bibêjin / bivên / biwên (bila) ew nebêjin / nevên / newên (bila) wan gotibe (bila) wan negotibe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min bigota (bila) min negota (bila) min gotibûya (bila) min negotibûya
(bila) te bigota (bila) te negota (bila) te gotibûya (bila) te negotibûya
(bila) wê/wî bigota (bila) wê/wî negota (bila) wê/wî gotibûya (bila) wê/wî negotibûya
(bila) me bigota (bila) me negota (bila) me gotibûya (bila) me negotibûya
(bila) we bigota (bila) we negota (bila) we gotibûya (bila) we negotibûya
(bila) wan bigota (bila) wan negota (bila) wan gotibûya (bila) wan negotibûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê bigota min ê negota min ê gotibûya min ê negotibûya
te yê bigota te negota te yê gotibûya te negotibûya
wê/wî yê bigota wê/wî negota wê/wî yê gotibûya wê/wî negotibûya
me yê bigota me negota me yê gotibûya me negotibûya
we yê bigota we negota we yê gotibûya we negotibûya
wan ê bigota wan ê negota wan ê gotibûya wan ê negotibûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bibêje / bivê / biwê (tu) nebêje / nevê / ne
(hûn) bibêjin / bivên / biwên (hûn) nebêjin / nevên / newên