anîn (Tewandin)

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizîvire anîn
Tewandina lêkera anîn (têper)
Dema niha Dema borî
Radîkal –în– –anî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive anîn nanîn anîbûn nanîbûn
Çêbiwar - Participle anî nanî anîbûyî nanîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez tînim ez nayînim min anî min nanî
tu tînî tu nayînî te anî te nanî
ew tîne ew nayîne wê/wî anî wê/wî nanî
em tînin em nayînin me anî me nanî
hûn tînin hûn nayînin we anî we nanî
ew tînin ew nayînin wan anî wan nanî
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min dianî min nedianî min anîbû min nanîbû
te dianî te nedianî te anîbû te nanîbû
wê/wî dianî wê/wî nedianî wê/wî anîbû wê/wî nanîbû
me dianî me nedianî me anîbû me nanîbû
we dianî we nedianî we anîbû we nanîbû
wan dianî wan nedianî wan anîbû wan nanîbû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min aniye min naniye min anîbûye min nanîbûye
te aniye te naniye te anîbûye te nanîbûye
wê/wî aniye wê/wî naniye wê/wî anîbûye wê/wî nanîbûye
me aniye me naniye me anîbûye me nanîbûye
we aniye we naniye we anîbûye we nanîbûye
wan aniye wan naniye wan anîbûye wan nanîbûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bînim ez ê neyînim min ê anîbe min ê nanîbe
tu ê bînî tu ê neyînî te yê anîbe te nanîbe
ew ê bîne ew ê neyîne wê/wî yê anîbe wê/wî nanîbe
em ê bînin em ê neyînin me yê anîbe me nanîbe
hûn ê bînin hûn ê neyînin we yê anîbe we nanîbe
ew ê bînin ew ê neyînin wan ê anîbe wan ê nanîbe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bînim (bila) ez neyînim (bila) min anîbe (bila) min nanîbe
(bila) tu bînî (bila) tu neyînî (bila) te anîbe (bila) te nanîbe
(bila) ew bîne (bila) ew neyîne (bila) wê/wî anîbe (bila) wê/wî nanîbe
(bila) em bînin (bila) em neyînin (bila) me anîbe (bila) me nanîbe
(bila) hûn bînin (bila) hûn neyînin (bila) we anîbe (bila) we nanîbe
(bila) ew bînin (bila) ew neyînin (bila) wan anîbe (bila) wan nanîbe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min baniya (bila) min naniya (bila) min anîbûya (bila) min nanîbûya
(bila) te baniya (bila) te naniya (bila) te anîbûya (bila) te nanîbûya
(bila) wê/wî baniya (bila) wê/wî naniya (bila) wê/wî anîbûya (bila) wê/wî nanîbûya
(bila) me baniya (bila) me naniya (bila) me anîbûya (bila) me nanîbûya
(bila) we baniya (bila) we naniya (bila) we anîbûya (bila) we nanîbûya
(bila) wan baniya (bila) wan naniya (bila) wan anîbûya (bila) wan nanîbûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê baniya min ê naniya min ê anîbûya min ê nanîbûya
te yê baniya te naniya te yê anîbûya te nanîbûya
wê/wî yê baniya wê/wî naniya wê/wî yê anîbûya wê/wî nanîbûya
me yê baniya me naniya me yê anîbûya me nanîbûya
we yê baniya we naniya we yê anîbûya we nanîbûya
wan ê baniya wan ê naniya wan ê anîbûya wan ê nanîbûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bîne (tu) neyîne
(hûn) bînin (hûn) neyînin