Tewandin:zewicîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere zewicîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera zewicîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –zewic– –zewicî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive zewicîn nezewicîn zewicîbûn nezewicîbûn
Çêbiwar - Participle zewicî nezewicî zewicîbûyî nezewicîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dizewicim ez nazewicim ez zewicîm ez nezewicîm
tu dizewicî tu nazewicî tu zewicî tu nezewicî
ew dizewice ew nazewice ew zewicî ew nezewicî
em dizewicin em nazewicin em zewicîn em nezewicîn
hûn dizewicin hûn nazewicin hûn zewicîn hûn nezewicîn
ew dizewicin ew nazewicin ew zewicîn ew nezewicîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dizewiciyam ez nedizewiciyam ez zewicîbûm ez nezewicîbûm
tu dizewiciyayî tu nedizewiciyayî tu zewicîbûyî tu nezewicîbûyî
ew dizewiciya ew nedizewiciya ew zewicîbû ew nezewicîbû
em dizewiciyan em nedizewiciyan em zewicîbûn em nezewicîbûn
hûn dizewiciyan hûn nedizewiciyan hûn zewicîbûn hûn nezewicîbûn
ew dizewiciyan ew nedizewiciyan ew zewicîbûn ew nezewicîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez zewicîme ez nezewicîme ez zewicîbûme ez nezewicîbûme
tu zewiciyî tu nezewiciyî tu zewicîbûyiye tu nezewicîbûyiye
ew zewiciye ew nezewiciye ew zewicîbûye ew nezewicîbûye
em zewicîne em nezewicîne em zewicîbûne em nezewicîbûne
hûn zewicîne hûn nezewicîne hûn zewicîbûne hûn nezewicîbûne
ew zewicîne ew nezewicîne ew zewicîbûne ew nezewicîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bizewicim ez ê nezewicim ez ê zewicîbim ez ê nezewicîbim
tu ê bizewicî tu ê nezewicî tu ê zewicîbî tu ê nezewicîbî
ew ê bizewice ew ê nezewice ew ê zewicîbe ew ê nezewicîbe
em ê bizewicin em ê nezewicin em ê zewicîbin em ê nezewicîbin
hûn ê bizewicin hûn ê nezewicin hûn ê zewicîbin hûn ê nezewicîbin
ew ê bizewicin ew ê nezewicin ew ê zewicîbin ew ê nezewicîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bizewicim (bila) ez nezewicim (bila) ez zewicîbim (bila) ez nezewicîbim
(bila) tu bizewicî (bila) tu nezewicî (bila) tu zewicîbî (bila) tu nezewicîbî
(bila) ew bizewice (bila) ew nezewice (bila) ew zewicîbe (bila) ew nezewicîbe
(bila) em bizewicin (bila) em nezewicin (bila) em zewicîbin (bila) em nezewicîbin
(bila) hûn bizewicin (bila) hûn nezewicin (bila) hûn zewicîbin (bila) hûn nezewicîbin
(bila) ew bizewicin (bila) ew nezewicin (bila) ew zewicîbin (bila) ew nezewicîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bizewiciyama (bila) ez nezewiciyama (bila) ez zewicîbûma (bila) ez nezewicîbûma
(bila) tu bizewiciyayî (bila) tu nezewiciyayî (bila) tu zewicîbûyayî (bila) tu nezewicîbûyayî
(bila) ew bizewiciyaya (bila) ew nezewiciyaya (bila) ew zewicîbûya (bila) ew nezewicîbûya
(bila) em bizewiciyana (bila) em nezewiciyana (bila) em zewicîbûna (bila) em nezewicîbûna
(bila) hûn bizewiciyana (bila) hûn nezewiciyana (bila) hûn zewicîbûna (bila) hûn nezewicîbûna
(bila) ew bizewiciyana (bila) ew nezewiciyana (bila) ew zewicîbûna (bila) ew nezewicîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bizewiciyama ez ê nezewiciyama ez ê zewicîbûma ez ê nezewicîbûma
tu ê bizewiciyayî tu ê nezewiciyayî tu ê zewicîbûyayî tu ê nezewicîbûyayî
ew ê bizewiciyaya ew ê nezewiciyaya ew ê zewicîbûya ew ê nezewicîbûya
em ê bizewiciyana em ê nezewiciyana em ê zewicîbûna em ê nezewicîbûna
hûn ê bizewiciyana hûn ê nezewiciyana hûn ê zewicîbûna hûn ê nezewicîbûna
ew ê bizewiciyana ew ê nezewiciyana ew ê zewicîbûna ew ê nezewicîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bizewice (tu) nezewice
(hûn) bizewicin (hûn) nezewicin