Tewandin:zeliqîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere zeliqîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera zeliqîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –zeliq– –zeliqî– / –zeliqiya–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive zeliqîn nezeliqîn zeliqîbûn nezeliqîbûn
Çêbiwar - Participle zeliqî nezeliqî zeliqîbûyî nezeliqîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dizeliqim ez nazeliqim ez zeliqîm / zeliqiyam ez nezeliqîm / nezeliqiyam
tu dizeliqî tu nazeliqî tu zeliqî / zeliqiyayî tu nezeliqî / nezeliqiyayî
ew dizeliqe ew nazeliqe ew zeliqî / zeliqiya ew nezeliqî / nezeliqiya
em dizeliqin em nazeliqin em zeliqîn / zeliqiyan em nezeliqîn / nezeliqiyan
hûn dizeliqin hûn nazeliqin hûn zeliqîn / zeliqiyan hûn nezeliqîn / nezeliqiyan
ew dizeliqin ew nazeliqin ew zeliqîn / zeliqiyan ew nezeliqîn / nezeliqiyan
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dizeliqiyam ez nedizeliqiyam ez zeliqîbûm / zeliqiyabûm ez nezeliqîbûm / nezeliqiyabûm
tu dizeliqiyayî tu nedizeliqiyayî tu zeliqîbûyî / zeliqiyabûyî tu nezeliqîbûyî / nezeliqiyabûyî
ew dizeliqiya ew nedizeliqiya ew zeliqîbû / zeliqiyabû ew nezeliqîbû / nezeliqiyabû
em dizeliqiyan em nedizeliqiyan em zeliqîbûn / zeliqiyabûn em nezeliqîbûn / nezeliqiyabûn
hûn dizeliqiyan hûn nedizeliqiyan hûn zeliqîbûn / zeliqiyabûn hûn nezeliqîbûn / nezeliqiyabûn
ew dizeliqiyan ew nedizeliqiyan ew zeliqîbûn / zeliqiyabûn ew nezeliqîbûn / nezeliqiyabûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez zeliqîme / zeliqiyame ez nezeliqîme / nezeliqiyame ez zeliqîbûme / zeliqiyabûme ez nezeliqîbûme / nezeliqiyabûme
tu zeliqiyî / zeliqiyayî tu nezeliqiyî / nezeliqiyayî tu zeliqîbûyiye / zeliqiyabûyiye tu nezeliqîbûyiye / nezeliqiyabûyiye
ew zeliqiye / zeliqiyaye ew nezeliqiye / nezeliqiyaye ew zeliqîbûye / zeliqiyabûye ew nezeliqîbûye / nezeliqiyabûye
em zeliqîne / zeliqiyane em nezeliqîne / nezeliqiyane em zeliqîbûne / zeliqiyabûne em nezeliqîbûne / nezeliqiyabûne
hûn zeliqîne / zeliqiyane hûn nezeliqîne / nezeliqiyane hûn zeliqîbûne / zeliqiyabûne hûn nezeliqîbûne / nezeliqiyabûne
ew zeliqîne / zeliqiyane ew nezeliqîne / nezeliqiyane ew zeliqîbûne / zeliqiyabûne ew nezeliqîbûne / nezeliqiyabûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bizeliqim ez ê nezeliqim ez ê zeliqîbim / zeliqiyabim ez ê nezeliqîbim / nezeliqiyabim
tu ê bizeliqî tu ê nezeliqî tu ê zeliqîbî / zeliqiyabî tu ê nezeliqîbî / nezeliqiyabî
ew ê bizeliqe ew ê nezeliqe ew ê zeliqîbe / zeliqiyabe ew ê nezeliqîbe / nezeliqiyabe
em ê bizeliqin em ê nezeliqin em ê zeliqîbin / zeliqiyabin em ê nezeliqîbin / nezeliqiyabin
hûn ê bizeliqin hûn ê nezeliqin hûn ê zeliqîbin / zeliqiyabin hûn ê nezeliqîbin / nezeliqiyabin
ew ê bizeliqin ew ê nezeliqin ew ê zeliqîbin / zeliqiyabin ew ê nezeliqîbin / nezeliqiyabin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bizeliqim (bila) ez nezeliqim (bila) ez zeliqîbim / zeliqiyabim (bila) ez nezeliqîbim / nezeliqiyabim
(bila) tu bizeliqî (bila) tu nezeliqî (bila) tu zeliqîbî / zeliqiyabî (bila) tu nezeliqîbî / nezeliqiyabî
(bila) ew bizeliqe (bila) ew nezeliqe (bila) ew zeliqîbe / zeliqiyabe (bila) ew nezeliqîbe / nezeliqiyabe
(bila) em bizeliqin (bila) em nezeliqin (bila) em zeliqîbin / zeliqiyabin (bila) em nezeliqîbin / nezeliqiyabin
(bila) hûn bizeliqin (bila) hûn nezeliqin (bila) hûn zeliqîbin / zeliqiyabin (bila) hûn nezeliqîbin / nezeliqiyabin
(bila) ew bizeliqin (bila) ew nezeliqin (bila) ew zeliqîbin / zeliqiyabin (bila) ew nezeliqîbin / nezeliqiyabin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bizeliqiyama (bila) ez nezeliqiyama (bila) ez zeliqîbûma / zeliqiyabûma (bila) ez nezeliqîbûma / nezeliqiyabûma
(bila) tu bizeliqiyayî (bila) tu nezeliqiyayî (bila) tu zeliqîbûyayî / zeliqiyabûyayî (bila) tu nezeliqîbûyayî / nezeliqiyabûyayî
(bila) ew bizeliqiyaya (bila) ew nezeliqiyaya (bila) ew zeliqîbûya / zeliqiyabûya (bila) ew nezeliqîbûya / nezeliqiyabûya
(bila) em bizeliqiyana (bila) em nezeliqiyana (bila) em zeliqîbûna / zeliqiyabûna (bila) em nezeliqîbûna / nezeliqiyabûna
(bila) hûn bizeliqiyana (bila) hûn nezeliqiyana (bila) hûn zeliqîbûna / zeliqiyabûna (bila) hûn nezeliqîbûna / nezeliqiyabûna
(bila) ew bizeliqiyana (bila) ew nezeliqiyana (bila) ew zeliqîbûna / zeliqiyabûna (bila) ew nezeliqîbûna / nezeliqiyabûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bizeliqiyama ez ê nezeliqiyama ez ê zeliqîbûma / zeliqiyabûma ez ê nezeliqîbûma / nezeliqiyabûma
tu ê bizeliqiyayî tu ê nezeliqiyayî tu ê zeliqîbûyayî / zeliqiyabûyayî tu ê nezeliqîbûyayî / nezeliqiyabûyayî
ew ê bizeliqiyaya ew ê nezeliqiyaya ew ê zeliqîbûya / zeliqiyabûya ew ê nezeliqîbûya / nezeliqiyabûya
em ê bizeliqiyana em ê nezeliqiyana em ê zeliqîbûna / zeliqiyabûna em ê nezeliqîbûna / nezeliqiyabûna
hûn ê bizeliqiyana hûn ê nezeliqiyana hûn ê zeliqîbûna / zeliqiyabûna hûn ê nezeliqîbûna / nezeliqiyabûna
ew ê bizeliqiyana ew ê nezeliqiyana ew ê zeliqîbûna / zeliqiyabûna ew ê nezeliqîbûna / nezeliqiyabûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bizeliqe (tu) nezeliqe
(hûn) bizeliqin (hûn) nezeliqin