Tewandin:zax kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere zax kirin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera zax kirin (hevedudanî, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh zax –k– zax –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive zax kirin zax nekirin zax kiribûn zax nekiribûn
Çêbiwar - Participle zax kirî zax nekirî zax kiribûyî zax nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez zax dikim ez zax nakim min zax kir min zax nekir
tu zax dikî tu zax na te zax kir te zax nekir
ew zax dike ew zax nake wê/wî zax kir wê/wî zax nekir
em zax dikin em zax nakin me zax kir me zax nekir
hûn zax dikin hûn zax nakin we zax kir we zax nekir
ew zax dikin ew zax nakin wan zax kir wan zax nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min zax dikir min zax nedikir min zax kiribû min zax nekiribû
te zax dikir te zax nedikir te zax kiribû te zax nekiribû
wê/wî zax dikir wê/wî zax nedikir wê/wî zax kiribû wê/wî zax nekiribû
me zax dikir me zax nedikir me zax kiribû me zax nekiribû
we zax dikir we zax nedikir we zax kiribû we zax nekiribû
wan zax dikir wan zax nedikir wan zax kiribû wan zax nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min zax kiriye min zax nekiriye min zax kiribûye min zax nekiribûye
te zax kiriye te zax nekiriye te zax kiribûye te zax nekiribûye
wê/wî zax kiriye wê/wî zax nekiriye wê/wî zax kiribûye wê/wî zax nekiribûye
me zax kiriye me zax nekiriye me zax kiribûye me zax nekiribûye
we zax kiriye we zax nekiriye we zax kiribûye we zax nekiribûye
wan zax kiriye wan zax nekiriye wan zax kiribûye wan zax nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê zax bikim ez ê zax nekim min ê zax kiribe min ê zax nekiribe
tu ê zax bikî tu ê zax ne te yê zax kiribe te yê zax nekiribe
ew ê zax bike ew ê zax neke wê/wî yê zax kiribe wê/wî yê zax nekiribe
em ê zax bikin em ê zax nekin me yê zax kiribe me yê zax nekiribe
hûn ê zax bikin hûn ê zax nekin we yê zax kiribe we yê zax nekiribe
ew ê zax bikin ew ê zax nekin wan ê zax kiribe wan ê zax nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez zax bikim (bila) ez zax nekim (bila) min zax kiribe (bila) min zax nekiribe
(bila) tu zax bikî (bila) tu zax ne (bila) te zax kiribe (bila) te zax nekiribe
(bila) ew zax bike (bila) ew zax neke (bila) wê/wî zax kiribe (bila) wê/wî zax nekiribe
(bila) em zax bikin (bila) em zax nekin (bila) me zax kiribe (bila) me zax nekiribe
(bila) hûn zax bikin (bila) hûn zax nekin (bila) we zax kiribe (bila) we zax nekiribe
(bila) ew zax bikin (bila) ew zax nekin (bila) wan zax kiribe (bila) wan zax nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min zax bikira (bila) min zax nekira (bila) min zax kiribûya (bila) min zax nekiribûya
(bila) te zax bikira (bila) te zax nekira (bila) te zax kiribûya (bila) te zax nekiribûya
(bila) wê/wî zax bikira (bila) wê/wî zax nekira (bila) wê/wî zax kiribûya (bila) wê/wî zax nekiribûya
(bila) me zax bikira (bila) me zax nekira (bila) me zax kiribûya (bila) me zax nekiribûya
(bila) we zax bikira (bila) we zax nekira (bila) we zax kiribûya (bila) we zax nekiribûya
(bila) wan zax bikira (bila) wan zax nekira (bila) wan zax kiribûya (bila) wan zax nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê zax bikira min ê zax nekira min ê zax kiribûya min ê zax nekiribûya
te yê zax bikira te yê zax nekira te yê zax kiribûya te yê zax nekiribûya
wê/wî yê zax bikira wê/wî yê zax nekira wê/wî yê zax kiribûya wê/wî yê zax nekiribûya
me yê zax bikira me yê zax nekira me yê zax kiribûya me yê zax nekiribûya
we yê zax bikira we yê zax nekira we yê zax kiribûya we yê zax nekiribûya
wan ê zax bikira wan ê zax nekira wan ê zax kiribûya wan ê zax nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) zax bike (tu) zax neke
(hûn) zax bikin (hûn) zax nekin