Tewandin:zîq kirin

Ji Wîkîferheng
Here nagîvasyonê Here lêgerînê
1leftarrow.pngvegere zîq kirin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera zîq kirin (hevedudanî, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh zîq –k– zîq –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive zîq kirin zîq nekirin zîq kiribûn zîq nekiribûn
Çêbiwar - Participle zîq kirî zîq nekirî zîq kiribûyî zîq nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez zîq dikim ez zîq nakim min zîq kir min zîq nekir
tu zîq dikî tu zîq na te zîq kir te zîq nekir
ew zîq dike ew zîq nake wê/wî zîq kir wê/wî zîq nekir
em zîq dikin em zîq nakin me zîq kir me zîq nekir
hûn zîq dikin hûn zîq nakin we zîq kir we zîq nekir
ew zîq dikin ew zîq nakin wan zîq kir wan zîq nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min zîq dikir min zîq nedikir min zîq kiribû min zîq nekiribû
te zîq dikir te zîq nedikir te zîq kiribû te zîq nekiribû
wê/wî zîq dikir wê/wî zîq nedikir wê/wî zîq kiribû wê/wî zîq nekiribû
me zîq dikir me zîq nedikir me zîq kiribû me zîq nekiribû
we zîq dikir we zîq nedikir we zîq kiribû we zîq nekiribû
wan zîq dikir wan zîq nedikir wan zîq kiribû wan zîq nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min zîq kiriye min zîq nekiriye min zîq kiribûye min zîq nekiribûye
te zîq kiriye te zîq nekiriye te zîq kiribûye te zîq nekiribûye
wê/wî zîq kiriye wê/wî zîq nekiriye wê/wî zîq kiribûye wê/wî zîq nekiribûye
me zîq kiriye me zîq nekiriye me zîq kiribûye me zîq nekiribûye
we zîq kiriye we zîq nekiriye we zîq kiribûye we zîq nekiribûye
wan zîq kiriye wan zîq nekiriye wan zîq kiribûye wan zîq nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê zîq bikim ez ê zîq nekim min ê zîq kiribe min ê zîq nekiribe
tu ê zîq bikî tu ê zîq ne te yê zîq kiribe te yê zîq nekiribe
ew ê zîq bike ew ê zîq neke wê/wî yê zîq kiribe wê/wî yê zîq nekiribe
em ê zîq bikin em ê zîq nekin me yê zîq kiribe me yê zîq nekiribe
hûn ê zîq bikin hûn ê zîq nekin we yê zîq kiribe we yê zîq nekiribe
ew ê zîq bikin ew ê zîq nekin wan ê zîq kiribe wan ê zîq nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez zîq bikim (bila) ez zîq nekim (bila) min zîq kiribe (bila) min zîq nekiribe
(bila) tu zîq bikî (bila) tu zîq ne (bila) te zîq kiribe (bila) te zîq nekiribe
(bila) ew zîq bike (bila) ew zîq neke (bila) wê/wî zîq kiribe (bila) wê/wî zîq nekiribe
(bila) em zîq bikin (bila) em zîq nekin (bila) me zîq kiribe (bila) me zîq nekiribe
(bila) hûn zîq bikin (bila) hûn zîq nekin (bila) we zîq kiribe (bila) we zîq nekiribe
(bila) ew zîq bikin (bila) ew zîq nekin (bila) wan zîq kiribe (bila) wan zîq nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min zîq bikira (bila) min zîq nekira (bila) min zîq kiribûya (bila) min zîq nekiribûya
(bila) te zîq bikira (bila) te zîq nekira (bila) te zîq kiribûya (bila) te zîq nekiribûya
(bila) wê/wî zîq bikira (bila) wê/wî zîq nekira (bila) wê/wî zîq kiribûya (bila) wê/wî zîq nekiribûya
(bila) me zîq bikira (bila) me zîq nekira (bila) me zîq kiribûya (bila) me zîq nekiribûya
(bila) we zîq bikira (bila) we zîq nekira (bila) we zîq kiribûya (bila) we zîq nekiribûya
(bila) wan zîq bikira (bila) wan zîq nekira (bila) wan zîq kiribûya (bila) wan zîq nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê zîq bikira min ê zîq nekira min ê zîq kiribûya min ê zîq nekiribûya
te yê zîq bikira te yê zîq nekira te yê zîq kiribûya te yê zîq nekiribûya
wê/wî yê zîq bikira wê/wî yê zîq nekira wê/wî yê zîq kiribûya wê/wî yê zîq nekiribûya
me yê zîq bikira me yê zîq nekira me yê zîq kiribûya me yê zîq nekiribûya
we yê zîq bikira we yê zîq nekira we yê zîq kiribûya we yê zîq nekiribûya
wan ê zîq bikira wan ê zîq nekira wan ê zîq kiribûya wan ê zîq nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) zîq bike (tu) zîq neke
(hûn) zîq bikin (hûn) zîq nekin