Tewandin:yeqîn kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizivire yeqîn kirin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera yeqîn kirin (gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Rayek yeqîn –k– yeqîn –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive yeqîn kirin yeqîn nekirin yeqîn kiribûn yeqîn nekiribûn
Çêbiwar - Participle yeqîn kirî yeqîn nekirî yeqîn kiribûyî yeqîn nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez yeqîn dikim ez yeqîn nakim min yeqîn kir min yeqîn nekir
tu yeqîn dikî tu yeqîn na te yeqîn kir te yeqîn nekir
ew yeqîn dike ew yeqîn nake wê/wî yeqîn kir wê/wî yeqîn nekir
em yeqîn dikin em yeqîn nakin me yeqîn kir me yeqîn nekir
hûn yeqîn dikin hûn yeqîn nakin we yeqîn kir we yeqîn nekir
ew yeqîn dikin ew yeqîn nakin wan yeqîn kir wan yeqîn nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min yeqîn dikir min yeqîn nedikir min yeqîn kiribû min yeqîn nekiribû
te yeqîn dikir te yeqîn nedikir te yeqîn kiribû te yeqîn nekiribû
wê/wî yeqîn dikir wê/wî yeqîn nedikir wê/wî yeqîn kiribû wê/wî yeqîn nekiribû
me yeqîn dikir me yeqîn nedikir me yeqîn kiribû me yeqîn nekiribû
we yeqîn dikir we yeqîn nedikir we yeqîn kiribû we yeqîn nekiribû
wan yeqîn dikir wan yeqîn nedikir wan yeqîn kiribû wan yeqîn nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min yeqîn kiriye min yeqîn nekiriye min yeqîn kiribûye min yeqîn nekiribûye
te yeqîn kiriye te yeqîn nekiriye te yeqîn kiribûye te yeqîn nekiribûye
wê/wî yeqîn kiriye wê/wî yeqîn nekiriye wê/wî yeqîn kiribûye wê/wî yeqîn nekiribûye
me yeqîn kiriye me yeqîn nekiriye me yeqîn kiribûye me yeqîn nekiribûye
we yeqîn kiriye we yeqîn nekiriye we yeqîn kiribûye we yeqîn nekiribûye
wan yeqîn kiriye wan yeqîn nekiriye wan yeqîn kiribûye wan yeqîn nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê yeqîn bikim ez ê yeqîn nekim min ê yeqîn kiribe min ê yeqîn nekiribe
tu ê yeqîn bikî tu ê yeqîn ne te yê yeqîn kiribe te yê yeqîn nekiribe
ew ê yeqîn bike ew ê yeqîn neke wê/wî yê yeqîn kiribe wê/wî yê yeqîn nekiribe
em ê yeqîn bikin em ê yeqîn nekin me yê yeqîn kiribe me yê yeqîn nekiribe
hûn ê yeqîn bikin hûn ê yeqîn nekin we yê yeqîn kiribe we yê yeqîn nekiribe
ew ê yeqîn bikin ew ê yeqîn nekin wan ê yeqîn kiribe wan ê yeqîn nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez yeqîn bikim (bila) ez yeqîn nekim (bila) min yeqîn kiribe (bila) min yeqîn nekiribe
(bila) tu yeqîn bikî (bila) tu yeqîn ne (bila) te yeqîn kiribe (bila) te yeqîn nekiribe
(bila) ew yeqîn bike (bila) ew yeqîn neke (bila) wê/wî yeqîn kiribe (bila) wê/wî yeqîn nekiribe
(bila) em yeqîn bikin (bila) em yeqîn nekin (bila) me yeqîn kiribe (bila) me yeqîn nekiribe
(bila) hûn yeqîn bikin (bila) hûn yeqîn nekin (bila) we yeqîn kiribe (bila) we yeqîn nekiribe
(bila) ew yeqîn bikin (bila) ew yeqîn nekin (bila) wan yeqîn kiribe (bila) wan yeqîn nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min yeqîn bikira (bila) min yeqîn nekira (bila) min yeqîn kiribûya (bila) min yeqîn nekiribûya
(bila) te yeqîn bikira (bila) te yeqîn nekira (bila) te yeqîn kiribûya (bila) te yeqîn nekiribûya
(bila) wê/wî yeqîn bikira (bila) wê/wî yeqîn nekira (bila) wê/wî yeqîn kiribûya (bila) wê/wî yeqîn nekiribûya
(bila) me yeqîn bikira (bila) me yeqîn nekira (bila) me yeqîn kiribûya (bila) me yeqîn nekiribûya
(bila) we yeqîn bikira (bila) we yeqîn nekira (bila) we yeqîn kiribûya (bila) we yeqîn nekiribûya
(bila) wan yeqîn bikira (bila) wan yeqîn nekira (bila) wan yeqîn kiribûya (bila) wan yeqîn nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê yeqîn bikira min ê yeqîn nekira min ê yeqîn kiribûya min ê yeqîn nekiribûya
te yê yeqîn bikira te yê yeqîn nekira te yê yeqîn kiribûya te yê yeqîn nekiribûya
wê/wî yê yeqîn bikira wê/wî yê yeqîn nekira wê/wî yê yeqîn kiribûya wê/wî yê yeqîn nekiribûya
me yê yeqîn bikira me yê yeqîn nekira me yê yeqîn kiribûya me yê yeqîn nekiribûya
we yê yeqîn bikira we yê yeqîn nekira we yê yeqîn kiribûya we yê yeqîn nekiribûya
wan ê yeqîn bikira wan ê yeqîn nekira wan ê yeqîn kiribûya wan ê yeqîn nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) yeqîn bike (tu) yeqîn neke
(hûn) yeqîn bikin (hûn) yeqîn nekin