Tewandin:xwendin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizivire xwendin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera xwendin (xwerû, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –xwîn– –xwend–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive xwendin nexwendin xwendibûn nexwendibûn
Çêbiwar - Participle xwendî nexwendî xwendibûyî nexwendibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dixwînim ez naxwînim min xwend min nexwend
tu dixwînî tu naxwînî te xwend te nexwend
ew dixwîne ew naxwîne wê/wî xwend wê/wî nexwend
em dixwînin em naxwînin me xwend me nexwend
hûn dixwînin hûn naxwînin we xwend we nexwend
ew dixwînin ew naxwînin wan xwend wan nexwend
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min dixwend min nedixwend min xwendibû min nexwendibû
te dixwend te nedixwend te xwendibû te nexwendibû
wê/wî dixwend wê/wî nedixwend wê/wî xwendibû wê/wî nexwendibû
me dixwend me nedixwend me xwendibû me nexwendibû
we dixwend we nedixwend we xwendibû we nexwendibû
wan dixwend wan nedixwend wan xwendibû wan nexwendibû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min xwendiye min nexwendiye min xwendibûye min nexwendibûye
te xwendiye te nexwendiye te xwendibûye te nexwendibûye
wê/wî xwendiye wê/wî nexwendiye wê/wî xwendibûye wê/wî nexwendibûye
me xwendiye me nexwendiye me xwendibûye me nexwendibûye
we xwendiye we nexwendiye we xwendibûye we nexwendibûye
wan xwendiye wan nexwendiye wan xwendibûye wan nexwendibûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bixwînim ez ê nexwînim min ê xwendibe min ê nexwendibe
tu ê bixwînî tu ê nexwînî te yê xwendibe te nexwendibe
ew ê bixwîne ew ê nexwîne wê/wî yê xwendibe wê/wî nexwendibe
em ê bixwînin em ê nexwînin me yê xwendibe me nexwendibe
hûn ê bixwînin hûn ê nexwînin we yê xwendibe we nexwendibe
ew ê bixwînin ew ê nexwînin wan ê xwendibe wan ê nexwendibe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bixwînim (bila) ez nexwînim (bila) min xwendibe (bila) min nexwendibe
(bila) tu bixwînî (bila) tu nexwînî (bila) te xwendibe (bila) te nexwendibe
(bila) ew bixwîne (bila) ew nexwîne (bila) wê/wî xwendibe (bila) wê/wî nexwendibe
(bila) em bixwînin (bila) em nexwînin (bila) me xwendibe (bila) me nexwendibe
(bila) hûn bixwînin (bila) hûn nexwînin (bila) we xwendibe (bila) we nexwendibe
(bila) ew bixwînin (bila) ew nexwînin (bila) wan xwendibe (bila) wan nexwendibe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min bixwenda (bila) min nexwenda (bila) min xwendibûya (bila) min nexwendibûya
(bila) te bixwenda (bila) te nexwenda (bila) te xwendibûya (bila) te nexwendibûya
(bila) wê/wî bixwenda (bila) wê/wî nexwenda (bila) wê/wî xwendibûya (bila) wê/wî nexwendibûya
(bila) me bixwenda (bila) me nexwenda (bila) me xwendibûya (bila) me nexwendibûya
(bila) we bixwenda (bila) we nexwenda (bila) we xwendibûya (bila) we nexwendibûya
(bila) wan bixwenda (bila) wan nexwenda (bila) wan xwendibûya (bila) wan nexwendibûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê bixwenda min ê nexwenda min ê xwendibûya min ê nexwendibûya
te yê bixwenda te nexwenda te yê xwendibûya te nexwendibûya
wê/wî yê bixwenda wê/wî nexwenda wê/wî yê xwendibûya wê/wî nexwendibûya
me yê bixwenda me nexwenda me yê xwendibûya me nexwendibûya
we yê bixwenda we nexwenda we yê xwendibûya we nexwendibûya
wan ê bixwenda wan ê nexwenda wan ê xwendibûya wan ê nexwendibûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bixwîne (tu) nexwîne
(hûn) bixwînin (hûn) nexwînin

Binêre