Tewandin:xerîk kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere xerîk kirin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera xerîk kirin (hevedudanî, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh xerîk –k– xerîk –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive xerîk kirin xerîk nekirin xerîk kiribûn xerîk nekiribûn
Çêbiwar - Participle xerîk kirî xerîk nekirî xerîk kiribûyî xerîk nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez xerîk dikim ez xerîk nakim min xerîk kir min xerîk nekir
tu xerîk dikî tu xerîk na te xerîk kir te xerîk nekir
ew xerîk dike ew xerîk nake wê/wî xerîk kir wê/wî xerîk nekir
em xerîk dikin em xerîk nakin me xerîk kir me xerîk nekir
hûn xerîk dikin hûn xerîk nakin we xerîk kir we xerîk nekir
ew xerîk dikin ew xerîk nakin wan xerîk kir wan xerîk nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min xerîk dikir min xerîk nedikir min xerîk kiribû min xerîk nekiribû
te xerîk dikir te xerîk nedikir te xerîk kiribû te xerîk nekiribû
wê/wî xerîk dikir wê/wî xerîk nedikir wê/wî xerîk kiribû wê/wî xerîk nekiribû
me xerîk dikir me xerîk nedikir me xerîk kiribû me xerîk nekiribû
we xerîk dikir we xerîk nedikir we xerîk kiribû we xerîk nekiribû
wan xerîk dikir wan xerîk nedikir wan xerîk kiribû wan xerîk nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min xerîk kiriye min xerîk nekiriye min xerîk kiribûye min xerîk nekiribûye
te xerîk kiriye te xerîk nekiriye te xerîk kiribûye te xerîk nekiribûye
wê/wî xerîk kiriye wê/wî xerîk nekiriye wê/wî xerîk kiribûye wê/wî xerîk nekiribûye
me xerîk kiriye me xerîk nekiriye me xerîk kiribûye me xerîk nekiribûye
we xerîk kiriye we xerîk nekiriye we xerîk kiribûye we xerîk nekiribûye
wan xerîk kiriye wan xerîk nekiriye wan xerîk kiribûye wan xerîk nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê xerîk bikim ez ê xerîk nekim min ê xerîk kiribe min ê xerîk nekiribe
tu ê xerîk bikî tu ê xerîk ne te yê xerîk kiribe te yê xerîk nekiribe
ew ê xerîk bike ew ê xerîk neke wê/wî yê xerîk kiribe wê/wî yê xerîk nekiribe
em ê xerîk bikin em ê xerîk nekin me yê xerîk kiribe me yê xerîk nekiribe
hûn ê xerîk bikin hûn ê xerîk nekin we yê xerîk kiribe we yê xerîk nekiribe
ew ê xerîk bikin ew ê xerîk nekin wan ê xerîk kiribe wan ê xerîk nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez xerîk bikim (bila) ez xerîk nekim (bila) min xerîk kiribe (bila) min xerîk nekiribe
(bila) tu xerîk bikî (bila) tu xerîk ne (bila) te xerîk kiribe (bila) te xerîk nekiribe
(bila) ew xerîk bike (bila) ew xerîk neke (bila) wê/wî xerîk kiribe (bila) wê/wî xerîk nekiribe
(bila) em xerîk bikin (bila) em xerîk nekin (bila) me xerîk kiribe (bila) me xerîk nekiribe
(bila) hûn xerîk bikin (bila) hûn xerîk nekin (bila) we xerîk kiribe (bila) we xerîk nekiribe
(bila) ew xerîk bikin (bila) ew xerîk nekin (bila) wan xerîk kiribe (bila) wan xerîk nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min xerîk bikira (bila) min xerîk nekira (bila) min xerîk kiribûya (bila) min xerîk nekiribûya
(bila) te xerîk bikira (bila) te xerîk nekira (bila) te xerîk kiribûya (bila) te xerîk nekiribûya
(bila) wê/wî xerîk bikira (bila) wê/wî xerîk nekira (bila) wê/wî xerîk kiribûya (bila) wê/wî xerîk nekiribûya
(bila) me xerîk bikira (bila) me xerîk nekira (bila) me xerîk kiribûya (bila) me xerîk nekiribûya
(bila) we xerîk bikira (bila) we xerîk nekira (bila) we xerîk kiribûya (bila) we xerîk nekiribûya
(bila) wan xerîk bikira (bila) wan xerîk nekira (bila) wan xerîk kiribûya (bila) wan xerîk nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê xerîk bikira min ê xerîk nekira min ê xerîk kiribûya min ê xerîk nekiribûya
te yê xerîk bikira te yê xerîk nekira te yê xerîk kiribûya te yê xerîk nekiribûya
wê/wî yê xerîk bikira wê/wî yê xerîk nekira wê/wî yê xerîk kiribûya wê/wî yê xerîk nekiribûya
me yê xerîk bikira me yê xerîk nekira me yê xerîk kiribûya me yê xerîk nekiribûya
we yê xerîk bikira we yê xerîk nekira we yê xerîk kiribûya we yê xerîk nekiribûya
wan ê xerîk bikira wan ê xerîk nekira wan ê xerîk kiribûya wan ê xerîk nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) xerîk bike (tu) xerîk neke
(hûn) xerîk bikin (hûn) xerîk nekin