Tewandin:xaşandin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere xaşandin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera xaşandin (xwerû, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –xaşîn– –xaşand–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive xaşandin nexaşandin xaşandibûn nexaşandibûn
Çêbiwar - Participle xaşandî nexaşandî xaşandibûyî nexaşandibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dixaşînim ez nixaşînim min xaşand min nexaşand
tu dixaşînî tu nixaşînî te xaşand te nexaşand
ew dixaşîne ew nixaşîne wê/wî xaşand wê/wî nexaşand
em dixaşînin em nixaşînin me xaşand me nexaşand
hûn dixaşînin hûn nixaşînin we xaşand we nexaşand
ew dixaşînin ew nixaşînin wan xaşand wan nexaşand
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min dixaşand min nedixaşand min xaşandibû min nexaşandibû
te dixaşand te nedixaşand te xaşandibû te nexaşandibû
wê/wî dixaşand wê/wî nedixaşand wê/wî xaşandibû wê/wî nexaşandibû
me dixaşand me nedixaşand me xaşandibû me nexaşandibû
we dixaşand we nedixaşand we xaşandibû we nexaşandibû
wan dixaşand wan nedixaşand wan xaşandibû wan nexaşandibû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min xaşandiye min nexaşandiye min xaşandibûye min nexaşandibûye
te xaşandiye te nexaşandiye te xaşandibûye te nexaşandibûye
wê/wî xaşandiye wê/wî nexaşandiye wê/wî xaşandibûye wê/wî nexaşandibûye
me xaşandiye me nexaşandiye me xaşandibûye me nexaşandibûye
we xaşandiye we nexaşandiye we xaşandibûye we nexaşandibûye
wan xaşandiye wan nexaşandiye wan xaşandibûye wan nexaşandibûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bixaşînim ez ê nexaşînim min ê xaşandibe min ê nexaşandibe
tu ê bixaşînî tu ê nexaşînî te yê xaşandibe te nexaşandibe
ew ê bixaşîne ew ê nexaşîne wê/wî yê xaşandibe wê/wî nexaşandibe
em ê bixaşînin em ê nexaşînin me yê xaşandibe me nexaşandibe
hûn ê bixaşînin hûn ê nexaşînin we yê xaşandibe we nexaşandibe
ew ê bixaşînin ew ê nexaşînin wan ê xaşandibe wan ê nexaşandibe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bixaşînim (bila) ez nexaşînim (bila) min xaşandibe (bila) min nexaşandibe
(bila) tu bixaşînî (bila) tu nexaşînî (bila) te xaşandibe (bila) te nexaşandibe
(bila) ew bixaşîne (bila) ew nexaşîne (bila) wê/wî xaşandibe (bila) wê/wî nexaşandibe
(bila) em bixaşînin (bila) em nexaşînin (bila) me xaşandibe (bila) me nexaşandibe
(bila) hûn bixaşînin (bila) hûn nexaşînin (bila) we xaşandibe (bila) we nexaşandibe
(bila) ew bixaşînin (bila) ew nexaşînin (bila) wan xaşandibe (bila) wan nexaşandibe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min bixaşanda (bila) min nexaşanda (bila) min xaşandibûya (bila) min nexaşandibûya
(bila) te bixaşanda (bila) te nexaşanda (bila) te xaşandibûya (bila) te nexaşandibûya
(bila) wê/wî bixaşanda (bila) wê/wî nexaşanda (bila) wê/wî xaşandibûya (bila) wê/wî nexaşandibûya
(bila) me bixaşanda (bila) me nexaşanda (bila) me xaşandibûya (bila) me nexaşandibûya
(bila) we bixaşanda (bila) we nexaşanda (bila) we xaşandibûya (bila) we nexaşandibûya
(bila) wan bixaşanda (bila) wan nexaşanda (bila) wan xaşandibûya (bila) wan nexaşandibûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê bixaşanda min ê nexaşanda min ê xaşandibûya min ê nexaşandibûya
te yê bixaşanda te nexaşanda te yê xaşandibûya te nexaşandibûya
wê/wî yê bixaşanda wê/wî nexaşanda wê/wî yê xaşandibûya wê/wî nexaşandibûya
me yê bixaşanda me nexaşanda me yê xaşandibûya me nexaşandibûya
we yê bixaşanda we nexaşanda we yê xaşandibûya we nexaşandibûya
wan ê bixaşanda wan ê nexaşanda wan ê xaşandibûya wan ê nexaşandibûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bixaşîne (tu) nexaşîne
(hûn) bixaşînin (hûn) nexaşînin