Tewandin:xêr kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizivire xêr kirin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera xêr kirin (gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Rayek xêr –k– xêr –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive xêr kirin xêr nekirin xêr kiribûn xêr nekiribûn
Çêbiwar - Participle xêr kirî xêr nekirî xêr kiribûyî xêr nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez xêr dikim ez xêr nakim min xêr kir min xêr nekir
tu xêr dikî tu xêr na te xêr kir te xêr nekir
ew xêr dike ew xêr nake wê/wî xêr kir wê/wî xêr nekir
em xêr dikin em xêr nakin me xêr kir me xêr nekir
hûn xêr dikin hûn xêr nakin we xêr kir we xêr nekir
ew xêr dikin ew xêr nakin wan xêr kir wan xêr nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min xêr dikir min xêr nedikir min xêr kiribû min xêr nekiribû
te xêr dikir te xêr nedikir te xêr kiribû te xêr nekiribû
wê/wî xêr dikir wê/wî xêr nedikir wê/wî xêr kiribû wê/wî xêr nekiribû
me xêr dikir me xêr nedikir me xêr kiribû me xêr nekiribû
we xêr dikir we xêr nedikir we xêr kiribû we xêr nekiribû
wan xêr dikir wan xêr nedikir wan xêr kiribû wan xêr nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min xêr kiriye min xêr nekiriye min xêr kiribûye min xêr nekiribûye
te xêr kiriye te xêr nekiriye te xêr kiribûye te xêr nekiribûye
wê/wî xêr kiriye wê/wî xêr nekiriye wê/wî xêr kiribûye wê/wî xêr nekiribûye
me xêr kiriye me xêr nekiriye me xêr kiribûye me xêr nekiribûye
we xêr kiriye we xêr nekiriye we xêr kiribûye we xêr nekiribûye
wan xêr kiriye wan xêr nekiriye wan xêr kiribûye wan xêr nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê xêr bikim ez ê xêr nekim min ê xêr kiribe min ê xêr nekiribe
tu ê xêr bikî tu ê xêr ne te yê xêr kiribe te yê xêr nekiribe
ew ê xêr bike ew ê xêr neke wê/wî yê xêr kiribe wê/wî yê xêr nekiribe
em ê xêr bikin em ê xêr nekin me yê xêr kiribe me yê xêr nekiribe
hûn ê xêr bikin hûn ê xêr nekin we yê xêr kiribe we yê xêr nekiribe
ew ê xêr bikin ew ê xêr nekin wan ê xêr kiribe wan ê xêr nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez xêr bikim (bila) ez xêr nekim (bila) min xêr kiribe (bila) min xêr nekiribe
(bila) tu xêr bikî (bila) tu xêr ne (bila) te xêr kiribe (bila) te xêr nekiribe
(bila) ew xêr bike (bila) ew xêr neke (bila) wê/wî xêr kiribe (bila) wê/wî xêr nekiribe
(bila) em xêr bikin (bila) em xêr nekin (bila) me xêr kiribe (bila) me xêr nekiribe
(bila) hûn xêr bikin (bila) hûn xêr nekin (bila) we xêr kiribe (bila) we xêr nekiribe
(bila) ew xêr bikin (bila) ew xêr nekin (bila) wan xêr kiribe (bila) wan xêr nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min xêr bikira (bila) min xêr nekira (bila) min xêr kiribûya (bila) min xêr nekiribûya
(bila) te xêr bikira (bila) te xêr nekira (bila) te xêr kiribûya (bila) te xêr nekiribûya
(bila) wê/wî xêr bikira (bila) wê/wî xêr nekira (bila) wê/wî xêr kiribûya (bila) wê/wî xêr nekiribûya
(bila) me xêr bikira (bila) me xêr nekira (bila) me xêr kiribûya (bila) me xêr nekiribûya
(bila) we xêr bikira (bila) we xêr nekira (bila) we xêr kiribûya (bila) we xêr nekiribûya
(bila) wan xêr bikira (bila) wan xêr nekira (bila) wan xêr kiribûya (bila) wan xêr nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê xêr bikira min ê xêr nekira min ê xêr kiribûya min ê xêr nekiribûya
te yê xêr bikira te yê xêr nekira te yê xêr kiribûya te yê xêr nekiribûya
wê/wî yê xêr bikira wê/wî yê xêr nekira wê/wî yê xêr kiribûya wê/wî yê xêr nekiribûya
me yê xêr bikira me yê xêr nekira me yê xêr kiribûya me yê xêr nekiribûya
we yê xêr bikira we yê xêr nekira we yê xêr kiribûya we yê xêr nekiribûya
wan ê xêr bikira wan ê xêr nekira wan ê xêr kiribûya wan ê xêr nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) xêr bike (tu) xêr neke
(hûn) xêr bikin (hûn) xêr nekin