Tewandin:werimîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere werimîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera werimîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –werim– –werimî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive werimîn newerimîn werimîbûn newerimîbûn
Çêbiwar - Participle werimî newerimî werimîbûyî newerimîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diwerimim ez nawerimim ez werimîm ez newerimîm
tu diwerimî tu nawerimî tu werimî tu newerimî
ew diwerime ew nawerime ew werimî ew newerimî
em diwerimin em nawerimin em werimîn em newerimîn
hûn diwerimin hûn nawerimin hûn werimîn hûn newerimîn
ew diwerimin ew nawerimin ew werimîn ew newerimîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diwerimiyam ez nediwerimiyam ez werimîbûm ez newerimîbûm
tu diwerimiyayî tu nediwerimiyayî tu werimîbûyî tu newerimîbûyî
ew diwerimiya ew nediwerimiya ew werimîbû ew newerimîbû
em diwerimiyan em nediwerimiyan em werimîbûn em newerimîbûn
hûn diwerimiyan hûn nediwerimiyan hûn werimîbûn hûn newerimîbûn
ew diwerimiyan ew nediwerimiyan ew werimîbûn ew newerimîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez werimîme ez newerimîme ez werimîbûme ez newerimîbûme
tu werimiyî tu newerimiyî tu werimîbûyiye tu newerimîbûyiye
ew werimiye ew newerimiye ew werimîbûye ew newerimîbûye
em werimîne em newerimîne em werimîbûne em newerimîbûne
hûn werimîne hûn newerimîne hûn werimîbûne hûn newerimîbûne
ew werimîne ew newerimîne ew werimîbûne ew newerimîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biwerimim ez ê newerimim ez ê werimîbim ez ê newerimîbim
tu ê biwerimî tu ê newerimî tu ê werimîbî tu ê newerimîbî
ew ê biwerime ew ê newerime ew ê werimîbe ew ê newerimîbe
em ê biwerimin em ê newerimin em ê werimîbin em ê newerimîbin
hûn ê biwerimin hûn ê newerimin hûn ê werimîbin hûn ê newerimîbin
ew ê biwerimin ew ê newerimin ew ê werimîbin ew ê newerimîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biwerimim (bila) ez newerimim (bila) ez werimîbim (bila) ez newerimîbim
(bila) tu biwerimî (bila) tu newerimî (bila) tu werimîbî (bila) tu newerimîbî
(bila) ew biwerime (bila) ew newerime (bila) ew werimîbe (bila) ew newerimîbe
(bila) em biwerimin (bila) em newerimin (bila) em werimîbin (bila) em newerimîbin
(bila) hûn biwerimin (bila) hûn newerimin (bila) hûn werimîbin (bila) hûn newerimîbin
(bila) ew biwerimin (bila) ew newerimin (bila) ew werimîbin (bila) ew newerimîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biwerimiyama (bila) ez newerimiyama (bila) ez werimîbûma (bila) ez newerimîbûma
(bila) tu biwerimiyayî (bila) tu newerimiyayî (bila) tu werimîbûyayî (bila) tu newerimîbûyayî
(bila) ew biwerimiyaya (bila) ew newerimiyaya (bila) ew werimîbûya (bila) ew newerimîbûya
(bila) em biwerimiyana (bila) em newerimiyana (bila) em werimîbûna (bila) em newerimîbûna
(bila) hûn biwerimiyana (bila) hûn newerimiyana (bila) hûn werimîbûna (bila) hûn newerimîbûna
(bila) ew biwerimiyana (bila) ew newerimiyana (bila) ew werimîbûna (bila) ew newerimîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biwerimiyama ez ê newerimiyama ez ê werimîbûma ez ê newerimîbûma
tu ê biwerimiyayî tu ê newerimiyayî tu ê werimîbûyayî tu ê newerimîbûyayî
ew ê biwerimiyaya ew ê newerimiyaya ew ê werimîbûya ew ê newerimîbûya
em ê biwerimiyana em ê newerimiyana em ê werimîbûna em ê newerimîbûna
hûn ê biwerimiyana hûn ê newerimiyana hûn ê werimîbûna hûn ê newerimîbûna
ew ê biwerimiyana ew ê newerimiyana ew ê werimîbûna ew ê newerimîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) biwerime (tu) newerime
(hûn) biwerimin (hûn) newerimin