Tewandin:weşandin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizivire weşandin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera weşandin (gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Rayek –weşîn– –weşand–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive weşandin neweşandin weşandibûn neweşandibûn
Çêbiwar - Participle weşandî neweşandî weşandibûyî neweşandibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diweşînim ez naweşînim min weşand min neweşand
tu diweşînî tu naweşînî te weşand te neweşand
ew diweşîne ew naweşîne wê/wî weşand wê/wî neweşand
em diweşînin em naweşînin me weşand me neweşand
hûn diweşînin hûn naweşînin we weşand we neweşand
ew diweşînin ew naweşînin wan weşand wan neweşand
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min diweşand min nediweşand min weşandibû min neweşandibû
te diweşand te nediweşand te weşandibû te neweşandibû
wê/wî diweşand wê/wî nediweşand wê/wî weşandibû wê/wî neweşandibû
me diweşand me nediweşand me weşandibû me neweşandibû
we diweşand we nediweşand we weşandibû we neweşandibû
wan diweşand wan nediweşand wan weşandibû wan neweşandibû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min weşandiye min neweşandiye min weşandibûye min neweşandibûye
te weşandiye te neweşandiye te weşandibûye te neweşandibûye
wê/wî weşandiye wê/wî neweşandiye wê/wî weşandibûye wê/wî neweşandibûye
me weşandiye me neweşandiye me weşandibûye me neweşandibûye
we weşandiye we neweşandiye we weşandibûye we neweşandibûye
wan weşandiye wan neweşandiye wan weşandibûye wan neweşandibûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biweşînim ez ê neweşînim min ê weşandibe min ê neweşandibe
tu ê biweşînî tu ê neweşînî te yê weşandibe te neweşandibe
ew ê biweşîne ew ê neweşîne wê/wî yê weşandibe wê/wî neweşandibe
em ê biweşînin em ê neweşînin me yê weşandibe me neweşandibe
hûn ê biweşînin hûn ê neweşînin we yê weşandibe we neweşandibe
ew ê biweşînin ew ê neweşînin wan ê weşandibe wan ê neweşandibe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biweşînim (bila) ez neweşînim (bila) min weşandibe (bila) min neweşandibe
(bila) tu biweşînî (bila) tu neweşînî (bila) te weşandibe (bila) te neweşandibe
(bila) ew biweşîne (bila) ew neweşîne (bila) wê/wî weşandibe (bila) wê/wî neweşandibe
(bila) em biweşînin (bila) em neweşînin (bila) me weşandibe (bila) me neweşandibe
(bila) hûn biweşînin (bila) hûn neweşînin (bila) we weşandibe (bila) we neweşandibe
(bila) ew biweşînin (bila) ew neweşînin (bila) wan weşandibe (bila) wan neweşandibe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min biweşanda (bila) min neweşanda (bila) min weşandibûya (bila) min neweşandibûya
(bila) te biweşanda (bila) te neweşanda (bila) te weşandibûya (bila) te neweşandibûya
(bila) wê/wî biweşanda (bila) wê/wî neweşanda (bila) wê/wî weşandibûya (bila) wê/wî neweşandibûya
(bila) me biweşanda (bila) me neweşanda (bila) me weşandibûya (bila) me neweşandibûya
(bila) we biweşanda (bila) we neweşanda (bila) we weşandibûya (bila) we neweşandibûya
(bila) wan biweşanda (bila) wan neweşanda (bila) wan weşandibûya (bila) wan neweşandibûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê biweşanda min ê neweşanda min ê weşandibûya min ê neweşandibûya
te yê biweşanda te neweşanda te yê weşandibûya te neweşandibûya
wê/wî yê biweşanda wê/wî neweşanda wê/wî yê weşandibûya wê/wî neweşandibûya
me yê biweşanda me neweşanda me yê weşandibûya me neweşandibûya
we yê biweşanda we neweşanda we yê weşandibûya we neweşandibûya
wan ê biweşanda wan ê neweşanda wan ê weşandibûya wan ê neweşandibûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) biweşîne (tu) neweşîne
(hûn) biweşînin (hûn) neweşînin