Tewandin:vexwendin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizivire vexwendin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera vexwendin (gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Rayek ve –xwîn– ve –xwend–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive vexwendin venexwendin vexwendibûn venexwendibûn
Çêbiwar - Participle vexwendî venexwendî vexwendibûyî venexwendibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez vedixwînim ez venaxwînim min vexwend min venexwend
tu vedixwînî tu venaxwînî te vexwend te venexwend
ew vedixwîne ew venaxwîne wê/wî vexwend wê/wî venexwend
em vedixwînin em venaxwînin me vexwend me venexwend
hûn vedixwînin hûn venaxwînin we vexwend we venexwend
ew vedixwînin ew venaxwînin wan vexwend wan venexwend
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min vedixwend min venedixwend min vexwendibû min venexwendibû
te vedixwend te venedixwend te vexwendibû te venexwendibû
wê/wî vedixwend wê/wî venedixwend wê/wî vexwendibû wê/wî venexwendibû
me vedixwend me venedixwend me vexwendibû me venexwendibû
we vedixwend we venedixwend we vexwendibû we venexwendibû
wan vedixwend wan venedixwend wan vexwendibû wan venexwendibû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min vexwendiye min venexwendiye min vexwendibûye min venexwendibûye
te vexwendiye te venexwendiye te vexwendibûye te venexwendibûye
wê/wî vexwendiye wê/wî venexwendiye wê/wî vexwendibûye wê/wî venexwendibûye
me vexwendiye me venexwendiye me vexwendibûye me venexwendibûye
we vexwendiye we venexwendiye we vexwendibûye we venexwendibûye
wan vexwendiye wan venexwendiye wan vexwendibûye wan venexwendibûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê vexwînim ez ê venexwînim min ê vexwendibe min ê venexwendibe
tu ê vexwînî tu ê venexwînî te yê vexwendibe te yê venexwendibe
ew ê vexwîne ew ê venexwîne wê/wî yê vexwendibe wê/wî yê venexwendibe
em ê vexwînin em ê venexwînin me yê vexwendibe me yê venexwendibe
hûn ê vexwînin hûn ê venexwînin we yê vexwendibe we yê venexwendibe
ew ê vexwînin ew ê venexwînin wan ê vexwendibe wan ê venexwendibe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez vexwînim (bila) ez venexwînim (bila) min vexwendibe (bila) min venexwendibe
(bila) tu vexwînî (bila) tu venexwînî (bila) te vexwendibe (bila) te venexwendibe
(bila) ew vexwîne (bila) ew venexwîne (bila) wê/wî vexwendibe (bila) wê/wî venexwendibe
(bila) em vexwînin (bila) em venexwînin (bila) me vexwendibe (bila) me venexwendibe
(bila) hûn vexwînin (bila) hûn venexwînin (bila) we vexwendibe (bila) we venexwendibe
(bila) ew vexwînin (bila) ew venexwînin (bila) wan vexwendibe (bila) wan venexwendibe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min vexwenda (bila) min venexwenda (bila) min vexwendibûya (bila) min venexwendibûya
(bila) te vexwenda (bila) te venexwenda (bila) te vexwendibûya (bila) te venexwendibûya
(bila) wê/wî vexwenda (bila) wê/wî venexwenda (bila) wê/wî vexwendibûya (bila) wê/wî venexwendibûya
(bila) me vexwenda (bila) me venexwenda (bila) me vexwendibûya (bila) me venexwendibûya
(bila) we vexwenda (bila) we venexwenda (bila) we vexwendibûya (bila) we venexwendibûya
(bila) wan vexwenda (bila) wan venexwenda (bila) wan vexwendibûya (bila) wan venexwendibûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê vexwenda min ê venexwenda min ê vexwendibûya min ê venexwendibûya
te yê vexwenda te yê venexwenda te yê vexwendibûya te yê venexwendibûya
wê/wî yê vexwenda wê/wî yê venexwenda wê/wî yê vexwendibûya wê/wî yê venexwendibûya
me yê vexwenda me yê venexwenda me yê vexwendibûya me yê venexwendibûya
we yê vexwenda we yê venexwenda we yê vexwendibûya we yê venexwendibûya
wan ê vexwenda wan ê venexwenda wan ê vexwendibûya wan ê venexwendibûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) vexwîne (tu) venexwîne
(hûn) vexwînin (hûn) venexwînin