Tewandin:tirsîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere tirsîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera tirsîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –tirs– –tirsî– / –tirsiya–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive tirsîn netirsîn tirsîbûn netirsîbûn
Çêbiwar - Participle tirsî netirsî tirsîbûyî netirsîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ditirsim ez natirsim ez tirsîm / tirsiyam ez netirsîm / netirsiyam
tu ditirsî tu natirsî tu tirsî / tirsiyayî tu netirsî / netirsiyayî
ew ditirse ew natirse ew tirsî / tirsiya ew netirsî / netirsiya
em ditirsin em natirsin em tirsîn / tirsiyan em netirsîn / netirsiyan
hûn ditirsin hûn natirsin hûn tirsîn / tirsiyan hûn netirsîn / netirsiyan
ew ditirsin ew natirsin ew tirsîn / tirsiyan ew netirsîn / netirsiyan
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ditirsiyam ez neditirsiyam ez tirsîbûm / tirsiyabûm ez netirsîbûm / netirsiyabûm
tu ditirsiyayî tu neditirsiyayî tu tirsîbûyî / tirsiyabûyî tu netirsîbûyî / netirsiyabûyî
ew ditirsiya ew neditirsiya ew tirsîbû / tirsiyabû ew netirsîbû / netirsiyabû
em ditirsiyan em neditirsiyan em tirsîbûn / tirsiyabûn em netirsîbûn / netirsiyabûn
hûn ditirsiyan hûn neditirsiyan hûn tirsîbûn / tirsiyabûn hûn netirsîbûn / netirsiyabûn
ew ditirsiyan ew neditirsiyan ew tirsîbûn / tirsiyabûn ew netirsîbûn / netirsiyabûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez tirsîme / tirsiyame ez netirsîme / netirsiyame ez tirsîbûme / tirsiyabûme ez netirsîbûme / netirsiyabûme
tu tirsiyî / tirsiyayî tu netirsiyî / netirsiyayî tu tirsîbûyiye / tirsiyabûyiye tu netirsîbûyiye / netirsiyabûyiye
ew tirsiye / tirsiyaye ew netirsiye / netirsiyaye ew tirsîbûye / tirsiyabûye ew netirsîbûye / netirsiyabûye
em tirsîne / tirsiyane em netirsîne / netirsiyane em tirsîbûne / tirsiyabûne em netirsîbûne / netirsiyabûne
hûn tirsîne / tirsiyane hûn netirsîne / netirsiyane hûn tirsîbûne / tirsiyabûne hûn netirsîbûne / netirsiyabûne
ew tirsîne / tirsiyane ew netirsîne / netirsiyane ew tirsîbûne / tirsiyabûne ew netirsîbûne / netirsiyabûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bitirsim ez ê netirsim ez ê tirsîbim / tirsiyabim ez ê netirsîbim / netirsiyabim
tu ê bitirsî tu ê netirsî tu ê tirsîbî / tirsiyabî tu ê netirsîbî / netirsiyabî
ew ê bitirse ew ê netirse ew ê tirsîbe / tirsiyabe ew ê netirsîbe / netirsiyabe
em ê bitirsin em ê netirsin em ê tirsîbin / tirsiyabin em ê netirsîbin / netirsiyabin
hûn ê bitirsin hûn ê netirsin hûn ê tirsîbin / tirsiyabin hûn ê netirsîbin / netirsiyabin
ew ê bitirsin ew ê netirsin ew ê tirsîbin / tirsiyabin ew ê netirsîbin / netirsiyabin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bitirsim (bila) ez netirsim (bila) ez tirsîbim / tirsiyabim (bila) ez netirsîbim / netirsiyabim
(bila) tu bitirsî (bila) tu netirsî (bila) tu tirsîbî / tirsiyabî (bila) tu netirsîbî / netirsiyabî
(bila) ew bitirse (bila) ew netirse (bila) ew tirsîbe / tirsiyabe (bila) ew netirsîbe / netirsiyabe
(bila) em bitirsin (bila) em netirsin (bila) em tirsîbin / tirsiyabin (bila) em netirsîbin / netirsiyabin
(bila) hûn bitirsin (bila) hûn netirsin (bila) hûn tirsîbin / tirsiyabin (bila) hûn netirsîbin / netirsiyabin
(bila) ew bitirsin (bila) ew netirsin (bila) ew tirsîbin / tirsiyabin (bila) ew netirsîbin / netirsiyabin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bitirsiyama (bila) ez netirsiyama (bila) ez tirsîbûma / tirsiyabûma (bila) ez netirsîbûma / netirsiyabûma
(bila) tu bitirsiyayî (bila) tu netirsiyayî (bila) tu tirsîbûyayî / tirsiyabûyayî (bila) tu netirsîbûyayî / netirsiyabûyayî
(bila) ew bitirsiyaya (bila) ew netirsiyaya (bila) ew tirsîbûya / tirsiyabûya (bila) ew netirsîbûya / netirsiyabûya
(bila) em bitirsiyana (bila) em netirsiyana (bila) em tirsîbûna / tirsiyabûna (bila) em netirsîbûna / netirsiyabûna
(bila) hûn bitirsiyana (bila) hûn netirsiyana (bila) hûn tirsîbûna / tirsiyabûna (bila) hûn netirsîbûna / netirsiyabûna
(bila) ew bitirsiyana (bila) ew netirsiyana (bila) ew tirsîbûna / tirsiyabûna (bila) ew netirsîbûna / netirsiyabûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bitirsiyama ez ê netirsiyama ez ê tirsîbûma / tirsiyabûma ez ê netirsîbûma / netirsiyabûma
tu ê bitirsiyayî tu ê netirsiyayî tu ê tirsîbûyayî / tirsiyabûyayî tu ê netirsîbûyayî / netirsiyabûyayî
ew ê bitirsiyaya ew ê netirsiyaya ew ê tirsîbûya / tirsiyabûya ew ê netirsîbûya / netirsiyabûya
em ê bitirsiyana em ê netirsiyana em ê tirsîbûna / tirsiyabûna em ê netirsîbûna / netirsiyabûna
hûn ê bitirsiyana hûn ê netirsiyana hûn ê tirsîbûna / tirsiyabûna hûn ê netirsîbûna / netirsiyabûna
ew ê bitirsiyana ew ê netirsiyana ew ê tirsîbûna / tirsiyabûna ew ê netirsîbûna / netirsiyabûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bitirse (tu) netirse
(hûn) bitirsin (hûn) netirsin