Tewandin:terpilîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere terpilîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera terpilîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –terpil– –terpilî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive terpilîn neterpilîn terpilîbûn neterpilîbûn
Çêbiwar - Participle terpilî neterpilî terpilîbûyî neterpilîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diterpilim ez naterpilim ez terpilîm ez neterpilîm
tu diterpilî tu naterpilî tu terpilî tu neterpilî
ew diterpile ew naterpile ew terpilî ew neterpilî
em diterpilin em naterpilin em terpilîn em neterpilîn
hûn diterpilin hûn naterpilin hûn terpilîn hûn neterpilîn
ew diterpilin ew naterpilin ew terpilîn ew neterpilîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diterpiliyam ez nediterpiliyam ez terpilîbûm ez neterpilîbûm
tu diterpiliyayî tu nediterpiliyayî tu terpilîbûyî tu neterpilîbûyî
ew diterpiliya ew nediterpiliya ew terpilîbû ew neterpilîbû
em diterpiliyan em nediterpiliyan em terpilîbûn em neterpilîbûn
hûn diterpiliyan hûn nediterpiliyan hûn terpilîbûn hûn neterpilîbûn
ew diterpiliyan ew nediterpiliyan ew terpilîbûn ew neterpilîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez terpilîme ez neterpilîme ez terpilîbûme ez neterpilîbûme
tu terpiliyî tu neterpiliyî tu terpilîbûyiye tu neterpilîbûyiye
ew terpiliye ew neterpiliye ew terpilîbûye ew neterpilîbûye
em terpilîne em neterpilîne em terpilîbûne em neterpilîbûne
hûn terpilîne hûn neterpilîne hûn terpilîbûne hûn neterpilîbûne
ew terpilîne ew neterpilîne ew terpilîbûne ew neterpilîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biterpilim ez ê neterpilim ez ê terpilîbim ez ê neterpilîbim
tu ê biterpilî tu ê neterpilî tu ê terpilîbî tu ê neterpilîbî
ew ê biterpile ew ê neterpile ew ê terpilîbe ew ê neterpilîbe
em ê biterpilin em ê neterpilin em ê terpilîbin em ê neterpilîbin
hûn ê biterpilin hûn ê neterpilin hûn ê terpilîbin hûn ê neterpilîbin
ew ê biterpilin ew ê neterpilin ew ê terpilîbin ew ê neterpilîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biterpilim (bila) ez neterpilim (bila) ez terpilîbim (bila) ez neterpilîbim
(bila) tu biterpilî (bila) tu neterpilî (bila) tu terpilîbî (bila) tu neterpilîbî
(bila) ew biterpile (bila) ew neterpile (bila) ew terpilîbe (bila) ew neterpilîbe
(bila) em biterpilin (bila) em neterpilin (bila) em terpilîbin (bila) em neterpilîbin
(bila) hûn biterpilin (bila) hûn neterpilin (bila) hûn terpilîbin (bila) hûn neterpilîbin
(bila) ew biterpilin (bila) ew neterpilin (bila) ew terpilîbin (bila) ew neterpilîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biterpiliyama (bila) ez neterpiliyama (bila) ez terpilîbûma (bila) ez neterpilîbûma
(bila) tu biterpiliyayî (bila) tu neterpiliyayî (bila) tu terpilîbûyayî (bila) tu neterpilîbûyayî
(bila) ew biterpiliyaya (bila) ew neterpiliyaya (bila) ew terpilîbûya (bila) ew neterpilîbûya
(bila) em biterpiliyana (bila) em neterpiliyana (bila) em terpilîbûna (bila) em neterpilîbûna
(bila) hûn biterpiliyana (bila) hûn neterpiliyana (bila) hûn terpilîbûna (bila) hûn neterpilîbûna
(bila) ew biterpiliyana (bila) ew neterpiliyana (bila) ew terpilîbûna (bila) ew neterpilîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biterpiliyama ez ê neterpiliyama ez ê terpilîbûma ez ê neterpilîbûma
tu ê biterpiliyayî tu ê neterpiliyayî tu ê terpilîbûyayî tu ê neterpilîbûyayî
ew ê biterpiliyaya ew ê neterpiliyaya ew ê terpilîbûya ew ê neterpilîbûya
em ê biterpiliyana em ê neterpiliyana em ê terpilîbûna em ê neterpilîbûna
hûn ê biterpiliyana hûn ê neterpiliyana hûn ê terpilîbûna hûn ê neterpilîbûna
ew ê biterpiliyana ew ê neterpiliyana ew ê terpilîbûna ew ê neterpilîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) biterpile (tu) neterpile
(hûn) biterpilin (hûn) neterpilin