Tewandin:tayîn kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere tayîn kirin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera tayîn kirin (hevedudanî, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh tayîn –k– tayîn –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive tayîn kirin tayîn nekirin tayîn kiribûn tayîn nekiribûn
Çêbiwar - Participle tayîn kirî tayîn nekirî tayîn kiribûyî tayîn nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez tayîn dikim ez tayîn nakim min tayîn kir min tayîn nekir
tu tayîn dikî tu tayîn na te tayîn kir te tayîn nekir
ew tayîn dike ew tayîn nake wê/wî tayîn kir wê/wî tayîn nekir
em tayîn dikin em tayîn nakin me tayîn kir me tayîn nekir
hûn tayîn dikin hûn tayîn nakin we tayîn kir we tayîn nekir
ew tayîn dikin ew tayîn nakin wan tayîn kir wan tayîn nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min tayîn dikir min tayîn nedikir min tayîn kiribû min tayîn nekiribû
te tayîn dikir te tayîn nedikir te tayîn kiribû te tayîn nekiribû
wê/wî tayîn dikir wê/wî tayîn nedikir wê/wî tayîn kiribû wê/wî tayîn nekiribû
me tayîn dikir me tayîn nedikir me tayîn kiribû me tayîn nekiribû
we tayîn dikir we tayîn nedikir we tayîn kiribû we tayîn nekiribû
wan tayîn dikir wan tayîn nedikir wan tayîn kiribû wan tayîn nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min tayîn kiriye min tayîn nekiriye min tayîn kiribûye min tayîn nekiribûye
te tayîn kiriye te tayîn nekiriye te tayîn kiribûye te tayîn nekiribûye
wê/wî tayîn kiriye wê/wî tayîn nekiriye wê/wî tayîn kiribûye wê/wî tayîn nekiribûye
me tayîn kiriye me tayîn nekiriye me tayîn kiribûye me tayîn nekiribûye
we tayîn kiriye we tayîn nekiriye we tayîn kiribûye we tayîn nekiribûye
wan tayîn kiriye wan tayîn nekiriye wan tayîn kiribûye wan tayîn nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê tayîn bikim ez ê tayîn nekim min ê tayîn kiribe min ê tayîn nekiribe
tu ê tayîn bikî tu ê tayîn ne te yê tayîn kiribe te yê tayîn nekiribe
ew ê tayîn bike ew ê tayîn neke wê/wî yê tayîn kiribe wê/wî yê tayîn nekiribe
em ê tayîn bikin em ê tayîn nekin me yê tayîn kiribe me yê tayîn nekiribe
hûn ê tayîn bikin hûn ê tayîn nekin we yê tayîn kiribe we yê tayîn nekiribe
ew ê tayîn bikin ew ê tayîn nekin wan ê tayîn kiribe wan ê tayîn nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez tayîn bikim (bila) ez tayîn nekim (bila) min tayîn kiribe (bila) min tayîn nekiribe
(bila) tu tayîn bikî (bila) tu tayîn ne (bila) te tayîn kiribe (bila) te tayîn nekiribe
(bila) ew tayîn bike (bila) ew tayîn neke (bila) wê/wî tayîn kiribe (bila) wê/wî tayîn nekiribe
(bila) em tayîn bikin (bila) em tayîn nekin (bila) me tayîn kiribe (bila) me tayîn nekiribe
(bila) hûn tayîn bikin (bila) hûn tayîn nekin (bila) we tayîn kiribe (bila) we tayîn nekiribe
(bila) ew tayîn bikin (bila) ew tayîn nekin (bila) wan tayîn kiribe (bila) wan tayîn nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min tayîn bikira (bila) min tayîn nekira (bila) min tayîn kiribûya (bila) min tayîn nekiribûya
(bila) te tayîn bikira (bila) te tayîn nekira (bila) te tayîn kiribûya (bila) te tayîn nekiribûya
(bila) wê/wî tayîn bikira (bila) wê/wî tayîn nekira (bila) wê/wî tayîn kiribûya (bila) wê/wî tayîn nekiribûya
(bila) me tayîn bikira (bila) me tayîn nekira (bila) me tayîn kiribûya (bila) me tayîn nekiribûya
(bila) we tayîn bikira (bila) we tayîn nekira (bila) we tayîn kiribûya (bila) we tayîn nekiribûya
(bila) wan tayîn bikira (bila) wan tayîn nekira (bila) wan tayîn kiribûya (bila) wan tayîn nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê tayîn bikira min ê tayîn nekira min ê tayîn kiribûya min ê tayîn nekiribûya
te yê tayîn bikira te yê tayîn nekira te yê tayîn kiribûya te yê tayîn nekiribûya
wê/wî yê tayîn bikira wê/wî yê tayîn nekira wê/wî yê tayîn kiribûya wê/wî yê tayîn nekiribûya
me yê tayîn bikira me yê tayîn nekira me yê tayîn kiribûya me yê tayîn nekiribûya
we yê tayîn bikira we yê tayîn nekira we yê tayîn kiribûya we yê tayîn nekiribûya
wan ê tayîn bikira wan ê tayîn nekira wan ê tayîn kiribûya wan ê tayîn nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) tayîn bike (tu) tayîn neke
(hûn) tayîn bikin (hûn) tayîn nekin