Tewandin:taqî kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere taqî kirin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera taqî kirin (hevedudanî, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh taqî –k– taqî –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive taqî kirin taqî nekirin taqî kiribûn taqî nekiribûn
Çêbiwar - Participle taqî kirî taqî nekirî taqî kiribûyî taqî nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez taqî dikim ez taqî nakim min taqî kir min taqî nekir
tu taqî dikî tu taqî na te taqî kir te taqî nekir
ew taqî dike ew taqî nake wê/wî taqî kir wê/wî taqî nekir
em taqî dikin em taqî nakin me taqî kir me taqî nekir
hûn taqî dikin hûn taqî nakin we taqî kir we taqî nekir
ew taqî dikin ew taqî nakin wan taqî kir wan taqî nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min taqî dikir min taqî nedikir min taqî kiribû min taqî nekiribû
te taqî dikir te taqî nedikir te taqî kiribû te taqî nekiribû
wê/wî taqî dikir wê/wî taqî nedikir wê/wî taqî kiribû wê/wî taqî nekiribû
me taqî dikir me taqî nedikir me taqî kiribû me taqî nekiribû
we taqî dikir we taqî nedikir we taqî kiribû we taqî nekiribû
wan taqî dikir wan taqî nedikir wan taqî kiribû wan taqî nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min taqî kiriye min taqî nekiriye min taqî kiribûye min taqî nekiribûye
te taqî kiriye te taqî nekiriye te taqî kiribûye te taqî nekiribûye
wê/wî taqî kiriye wê/wî taqî nekiriye wê/wî taqî kiribûye wê/wî taqî nekiribûye
me taqî kiriye me taqî nekiriye me taqî kiribûye me taqî nekiribûye
we taqî kiriye we taqî nekiriye we taqî kiribûye we taqî nekiribûye
wan taqî kiriye wan taqî nekiriye wan taqî kiribûye wan taqî nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê taqî bikim ez ê taqî nekim min ê taqî kiribe min ê taqî nekiribe
tu ê taqî bikî tu ê taqî ne te yê taqî kiribe te yê taqî nekiribe
ew ê taqî bike ew ê taqî neke wê/wî yê taqî kiribe wê/wî yê taqî nekiribe
em ê taqî bikin em ê taqî nekin me yê taqî kiribe me yê taqî nekiribe
hûn ê taqî bikin hûn ê taqî nekin we yê taqî kiribe we yê taqî nekiribe
ew ê taqî bikin ew ê taqî nekin wan ê taqî kiribe wan ê taqî nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez taqî bikim (bila) ez taqî nekim (bila) min taqî kiribe (bila) min taqî nekiribe
(bila) tu taqî bikî (bila) tu taqî ne (bila) te taqî kiribe (bila) te taqî nekiribe
(bila) ew taqî bike (bila) ew taqî neke (bila) wê/wî taqî kiribe (bila) wê/wî taqî nekiribe
(bila) em taqî bikin (bila) em taqî nekin (bila) me taqî kiribe (bila) me taqî nekiribe
(bila) hûn taqî bikin (bila) hûn taqî nekin (bila) we taqî kiribe (bila) we taqî nekiribe
(bila) ew taqî bikin (bila) ew taqî nekin (bila) wan taqî kiribe (bila) wan taqî nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min taqî bikira (bila) min taqî nekira (bila) min taqî kiribûya (bila) min taqî nekiribûya
(bila) te taqî bikira (bila) te taqî nekira (bila) te taqî kiribûya (bila) te taqî nekiribûya
(bila) wê/wî taqî bikira (bila) wê/wî taqî nekira (bila) wê/wî taqî kiribûya (bila) wê/wî taqî nekiribûya
(bila) me taqî bikira (bila) me taqî nekira (bila) me taqî kiribûya (bila) me taqî nekiribûya
(bila) we taqî bikira (bila) we taqî nekira (bila) we taqî kiribûya (bila) we taqî nekiribûya
(bila) wan taqî bikira (bila) wan taqî nekira (bila) wan taqî kiribûya (bila) wan taqî nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê taqî bikira min ê taqî nekira min ê taqî kiribûya min ê taqî nekiribûya
te yê taqî bikira te yê taqî nekira te yê taqî kiribûya te yê taqî nekiribûya
wê/wî yê taqî bikira wê/wî yê taqî nekira wê/wî yê taqî kiribûya wê/wî yê taqî nekiribûya
me yê taqî bikira me yê taqî nekira me yê taqî kiribûya me yê taqî nekiribûya
we yê taqî bikira we yê taqî nekira we yê taqî kiribûya we yê taqî nekiribûya
wan ê taqî bikira wan ê taqî nekira wan ê taqî kiribûya wan ê taqî nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) taqî bike (tu) taqî neke
(hûn) taqî bikin (hûn) taqî nekin