Tewandin:tûj bûn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere tûj bûn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera tûj bûn (hevedudanî, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh tûj –b– tûj –bû–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive tûj bûn tûj nebûn tûj bûbûn tûj nebûbûn
Çêbiwar - Participle tûj bûyî tûj nebûyî tûj bûbûyî tûj nebûbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez tûj dibim ez tûj nabim ez tûj bûm ez tûj nebûm
tu tûj dibî tu tûj na tu tûj bûyî tu tûj nebûyî
ew tûj dibe ew tûj nabe ew tûj bû ew tûj ne
em tûj dibin em tûj nabin em tûj bûn em tûj nebûn
hûn tûj dibin hûn tûj nabin hûn tûj bûn hûn tûj nebûn
ew tûj dibin ew tûj nabin ew tûj bûn ew tûj nebûn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez tûj dibûm ez tûj nedibûm ez tûj bûbûm ez tûj nebûbûm
tu tûj dibûyî tu tûj nedibûyî tu tûj bûbûyî tu tûj nebûbûyî
ew tûj dibû ew tûj nedibû ew tûj bûbû ew tûj nebûbû
em tûj dibûn em tûj nedibûn em tûj bûbûn em tûj nebûbûn
hûn tûj dibûn hûn tûj nedibûn hûn tûj bûbûn hûn tûj nebûbûn
ew tûj dibûn ew tûj nedibûn ew tûj bûbûn ew tûj nebûbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez tûj bûme ez tûj nebûme ez tûj bûbûme ez tûj nebûbûme
tu tûj bûyî tu tûj nebûyî tu tûj bûbûyiye tu tûj nebûbûyiye
ew tûj bûye ew tûj nebûye ew tûj bûbûye ew tûj nebûbûye
em tûj bûne em tûj nebûne em tûj bûbûne em tûj nebûbûne
hûn tûj bûne hûn tûj nebûne hûn tûj bûbûne hûn tûj nebûbûne
ew tûj bûne ew tûj nebûne ew tûj bûbûne ew tûj nebûbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê tûj bibim ez ê tûj nebim ez ê tûj bûbim ez ê tûj nebûbim
tu ê tûj bibî tu ê tûj ne tu ê tûj bûbî tu ê tûj nebûbî
ew ê tûj bibe ew ê tûj nebe ew ê tûj bûbe ew ê tûj nebûbe
em ê tûj bibin em ê tûj nebin em ê tûj bûbin em ê tûj nebûbin
hûn ê tûj bibin hûn ê tûj nebin hûn ê tûj bûbin hûn ê tûj nebûbin
ew ê tûj bibin ew ê tûj nebin ew ê tûj bûbin ew ê tûj nebûbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez tûj bibim (bila) ez tûj nebim (bila) ez tûj bûbim (bila) ez tûj nebûbim
(bila) tu tûj bibî (bila) tu tûj ne (bila) tu tûj bûbî (bila) tu tûj nebûbî
(bila) ew tûj bibe (bila) ew tûj nebe (bila) ew tûj bûbe (bila) ew tûj nebûbe
(bila) em tûj bibin (bila) em tûj nebin (bila) em tûj bûbin (bila) em tûj nebûbin
(bila) hûn tûj bibin (bila) hûn tûj nebin (bila) hûn tûj bûbin (bila) hûn tûj nebûbin
(bila) ew tûj bibin (bila) ew tûj nebin (bila) ew tûj bûbin (bila) ew tûj nebûbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez tûj bibûma (bila) ez tûj nebûma (bila) ez tûj bûbûma (bila) ez tûj nebûbûma
(bila) tu tûj bibûyayî (bila) tu tûj nebûyayî (bila) tu tûj bûbûyayî (bila) tu tûj nebûbûyayî
(bila) ew tûj bibûya (bila) ew tûj nebûya (bila) ew tûj bûbûya (bila) ew tûj nebûbûya
(bila) em tûj bibûna (bila) em tûj nebûna (bila) em tûj bûbûna (bila) em tûj nebûbûna
(bila) hûn tûj bibûna (bila) hûn tûj nebûna (bila) hûn tûj bûbûna (bila) hûn tûj nebûbûna
(bila) ew tûj bibûna (bila) ew tûj nebûna (bila) ew tûj bûbûna (bila) ew tûj nebûbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê tûj bibûma ez ê tûj nebûma ez ê tûj bûbûma ez ê tûj nebûbûma
tu ê tûj bibûyayî tu ê tûj nebûyayî tu ê tûj bûbûyayî tu ê tûj nebûbûyayî
ew ê tûj bibûya ew ê tûj nebûya ew ê tûj bûbûya ew ê tûj nebûbûya
em ê tûj bibûna em ê tûj nebûna em ê tûj bûbûna em ê tûj nebûbûna
hûn ê tûj bibûna hûn ê tûj nebûna hûn ê tûj bûbûna hûn ê tûj nebûbûna
ew ê tûj bibûna ew ê tûj nebûna ew ê tûj bûbûna ew ê tûj nebûbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) tûj bibe (tu) tûj nebe
(hûn) tûj bibin (hûn) tûj nebin