Tewandin:raperîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere raperîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera raperîn (pêkhatî, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh ra –per– ra –perî– / –periya–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive raperîn raneperîn raperîbûn raneperîbûn
Çêbiwar - Participle raperî raneperî raperîbûyî raneperîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez radiperim ez ranaperim ez raperîm / raperiyam ez raneperîm / raneperiyam
tu radiperî tu ranaperî tu raperî / raperiyayî tu raneperî / raneperiyayî
ew radipere ew ranapere ew raperî / raperiya ew raneperî / raneperiya
em radiperin em ranaperin em raperîn / raperiyan em raneperîn / raneperiyan
hûn radiperin hûn ranaperin hûn raperîn / raperiyan hûn raneperîn / raneperiyan
ew radiperin ew ranaperin ew raperîn / raperiyan ew raneperîn / raneperiyan
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez radiperiyam ez ranediperiyam ez raperîbûm / raperiyabûm ez raneperîbûm / raneperiyabûm
tu radiperiyayî tu ranediperiyayî tu raperîbûyî / raperiyabûyî tu raneperîbûyî / raneperiyabûyî
ew radiperiya ew ranediperiya ew raperîbû / raperiyabû ew raneperîbû / raneperiyabû
em radiperiyan em ranediperiyan em raperîbûn / raperiyabûn em raneperîbûn / raneperiyabûn
hûn radiperiyan hûn ranediperiyan hûn raperîbûn / raperiyabûn hûn raneperîbûn / raneperiyabûn
ew radiperiyan ew ranediperiyan ew raperîbûn / raperiyabûn ew raneperîbûn / raneperiyabûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez raperîme / raperiyame ez raneperîme / raneperiyame ez raperîbûme / raperiyabûme ez raneperîbûme / raneperiyabûme
tu raperiyî / raperiyayî tu raneperiyî / raneperiyayî tu raperîbûyiye / raperiyabûyiye tu raneperîbûyiye / raneperiyabûyiye
ew raperiye / raperiyaye ew raneperiye / raneperiyaye ew raperîbûye / raperiyabûye ew raneperîbûye / raneperiyabûye
em raperîne / raperiyane em raneperîne / raneperiyane em raperîbûne / raperiyabûne em raneperîbûne / raneperiyabûne
hûn raperîne / raperiyane hûn raneperîne / raneperiyane hûn raperîbûne / raperiyabûne hûn raneperîbûne / raneperiyabûne
ew raperîne / raperiyane ew raneperîne / raneperiyane ew raperîbûne / raperiyabûne ew raneperîbûne / raneperiyabûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê raperim ez ê raneperim ez ê raperîbim / raperiyabim ez ê raneperîbim / raneperiyabim
tu ê raperî tu ê raneperî tu ê raperîbî / raperiyabî tu ê raneperîbî / raneperiyabî
ew ê rapere ew ê ranepere ew ê raperîbe / raperiyabe ew ê raneperîbe / raneperiyabe
em ê raperin em ê raneperin em ê raperîbin / raperiyabin em ê raneperîbin / raneperiyabin
hûn ê raperin hûn ê raneperin hûn ê raperîbin / raperiyabin hûn ê raneperîbin / raneperiyabin
ew ê raperin ew ê raneperin ew ê raperîbin / raperiyabin ew ê raneperîbin / raneperiyabin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez raperim (bila) ez raneperim (bila) ez raperîbim / raperiyabim (bila) ez raneperîbim / raneperiyabim
(bila) tu raperî (bila) tu raneperî (bila) tu raperîbî / raperiyabî (bila) tu raneperîbî / raneperiyabî
(bila) ew rapere (bila) ew ranepere (bila) ew raperîbe / raperiyabe (bila) ew raneperîbe / raneperiyabe
(bila) em raperin (bila) em raneperin (bila) em raperîbin / raperiyabin (bila) em raneperîbin / raneperiyabin
(bila) hûn raperin (bila) hûn raneperin (bila) hûn raperîbin / raperiyabin (bila) hûn raneperîbin / raneperiyabin
(bila) ew raperin (bila) ew raneperin (bila) ew raperîbin / raperiyabin (bila) ew raneperîbin / raneperiyabin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez raperiyama (bila) ez raneperiyama (bila) ez raperîbûma / raperiyabûma (bila) ez raneperîbûma / raneperiyabûma
(bila) tu raperiyayî (bila) tu raneperiyayî (bila) tu raperîbûyayî / raperiyabûyayî (bila) tu raneperîbûyayî / raneperiyabûyayî
(bila) ew raperiyaya (bila) ew raneperiyaya (bila) ew raperîbûya / raperiyabûya (bila) ew raneperîbûya / raneperiyabûya
(bila) em raperiyana (bila) em raneperiyana (bila) em raperîbûna / raperiyabûna (bila) em raneperîbûna / raneperiyabûna
(bila) hûn raperiyana (bila) hûn raneperiyana (bila) hûn raperîbûna / raperiyabûna (bila) hûn raneperîbûna / raneperiyabûna
(bila) ew raperiyana (bila) ew raneperiyana (bila) ew raperîbûna / raperiyabûna (bila) ew raneperîbûna / raneperiyabûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê raperiyama ez ê raneperiyama ez ê raperîbûma / raperiyabûma ez ê raneperîbûma / raneperiyabûma
tu ê raperiyayî tu ê raneperiyayî tu ê raperîbûyayî / raperiyabûyayî tu ê raneperîbûyayî / raneperiyabûyayî
ew ê raperiyaya ew ê raneperiyaya ew ê raperîbûya / raperiyabûya ew ê raneperîbûya / raneperiyabûya
em ê raperiyana em ê raneperiyana em ê raperîbûna / raperiyabûna em ê raneperîbûna / raneperiyabûna
hûn ê raperiyana hûn ê raneperiyana hûn ê raperîbûna / raperiyabûna hûn ê raneperîbûna / raneperiyabûna
ew ê raperiyana ew ê raneperiyana ew ê raperîbûna / raperiyabûna ew ê raneperîbûna / raneperiyabûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) rapere (tu) ranepere
(hûn) raperin (hûn) raneperin