Tewandin:radest kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere radest kirin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera radest kirin (hevedudanî, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh radest –k– radest –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive radest kirin radest nekirin radest kiribûn radest nekiribûn
Çêbiwar - Participle radest kirî radest nekirî radest kiribûyî radest nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez radest dikim ez radest nakim min radest kir min radest nekir
tu radest dikî tu radest na te radest kir te radest nekir
ew radest dike ew radest nake wê/wî radest kir wê/wî radest nekir
em radest dikin em radest nakin me radest kir me radest nekir
hûn radest dikin hûn radest nakin we radest kir we radest nekir
ew radest dikin ew radest nakin wan radest kir wan radest nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min radest dikir min radest nedikir min radest kiribû min radest nekiribû
te radest dikir te radest nedikir te radest kiribû te radest nekiribû
wê/wî radest dikir wê/wî radest nedikir wê/wî radest kiribû wê/wî radest nekiribû
me radest dikir me radest nedikir me radest kiribû me radest nekiribû
we radest dikir we radest nedikir we radest kiribû we radest nekiribû
wan radest dikir wan radest nedikir wan radest kiribû wan radest nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min radest kiriye min radest nekiriye min radest kiribûye min radest nekiribûye
te radest kiriye te radest nekiriye te radest kiribûye te radest nekiribûye
wê/wî radest kiriye wê/wî radest nekiriye wê/wî radest kiribûye wê/wî radest nekiribûye
me radest kiriye me radest nekiriye me radest kiribûye me radest nekiribûye
we radest kiriye we radest nekiriye we radest kiribûye we radest nekiribûye
wan radest kiriye wan radest nekiriye wan radest kiribûye wan radest nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê radest bikim ez ê radest nekim min ê radest kiribe min ê radest nekiribe
tu ê radest bikî tu ê radest ne te yê radest kiribe te yê radest nekiribe
ew ê radest bike ew ê radest neke wê/wî yê radest kiribe wê/wî yê radest nekiribe
em ê radest bikin em ê radest nekin me yê radest kiribe me yê radest nekiribe
hûn ê radest bikin hûn ê radest nekin we yê radest kiribe we yê radest nekiribe
ew ê radest bikin ew ê radest nekin wan ê radest kiribe wan ê radest nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez radest bikim (bila) ez radest nekim (bila) min radest kiribe (bila) min radest nekiribe
(bila) tu radest bikî (bila) tu radest ne (bila) te radest kiribe (bila) te radest nekiribe
(bila) ew radest bike (bila) ew radest neke (bila) wê/wî radest kiribe (bila) wê/wî radest nekiribe
(bila) em radest bikin (bila) em radest nekin (bila) me radest kiribe (bila) me radest nekiribe
(bila) hûn radest bikin (bila) hûn radest nekin (bila) we radest kiribe (bila) we radest nekiribe
(bila) ew radest bikin (bila) ew radest nekin (bila) wan radest kiribe (bila) wan radest nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min radest bikira (bila) min radest nekira (bila) min radest kiribûya (bila) min radest nekiribûya
(bila) te radest bikira (bila) te radest nekira (bila) te radest kiribûya (bila) te radest nekiribûya
(bila) wê/wî radest bikira (bila) wê/wî radest nekira (bila) wê/wî radest kiribûya (bila) wê/wî radest nekiribûya
(bila) me radest bikira (bila) me radest nekira (bila) me radest kiribûya (bila) me radest nekiribûya
(bila) we radest bikira (bila) we radest nekira (bila) we radest kiribûya (bila) we radest nekiribûya
(bila) wan radest bikira (bila) wan radest nekira (bila) wan radest kiribûya (bila) wan radest nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê radest bikira min ê radest nekira min ê radest kiribûya min ê radest nekiribûya
te yê radest bikira te yê radest nekira te yê radest kiribûya te yê radest nekiribûya
wê/wî yê radest bikira wê/wî yê radest nekira wê/wî yê radest kiribûya wê/wî yê radest nekiribûya
me yê radest bikira me yê radest nekira me yê radest kiribûya me yê radest nekiribûya
we yê radest bikira we yê radest nekira we yê radest kiribûya we yê radest nekiribûya
wan ê radest bikira wan ê radest nekira wan ê radest kiribûya wan ê radest nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) radest bike (tu) radest neke
(hûn) radest bikin (hûn) radest nekin