Tewandin:rîxandin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizivire rîxandin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera rîxandin (gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Rayek –rîxîn– –rîxand–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive rîxandin nerîxandin rîxandibûn nerîxandibûn
Çêbiwar - Participle rîxandî nerîxandî rîxandibûyî nerîxandibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dirîxînim ez narîxînim min rîxand min nerîxand
tu dirîxînî tu narîxînî te rîxand te nerîxand
ew dirîxîne ew narîxîne wê/wî rîxand wê/wî nerîxand
em dirîxînin em narîxînin me rîxand me nerîxand
hûn dirîxînin hûn narîxînin we rîxand we nerîxand
ew dirîxînin ew narîxînin wan rîxand wan nerîxand
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min dirîxand min nedirîxand min rîxandibû min nerîxandibû
te dirîxand te nedirîxand te rîxandibû te nerîxandibû
wê/wî dirîxand wê/wî nedirîxand wê/wî rîxandibû wê/wî nerîxandibû
me dirîxand me nedirîxand me rîxandibû me nerîxandibû
we dirîxand we nedirîxand we rîxandibû we nerîxandibû
wan dirîxand wan nedirîxand wan rîxandibû wan nerîxandibû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min rîxandiye min nerîxandiye min rîxandibûye min nerîxandibûye
te rîxandiye te nerîxandiye te rîxandibûye te nerîxandibûye
wê/wî rîxandiye wê/wî nerîxandiye wê/wî rîxandibûye wê/wî nerîxandibûye
me rîxandiye me nerîxandiye me rîxandibûye me nerîxandibûye
we rîxandiye we nerîxandiye we rîxandibûye we nerîxandibûye
wan rîxandiye wan nerîxandiye wan rîxandibûye wan nerîxandibûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê birîxînim ez ê nerîxînim min ê rîxandibe min ê nerîxandibe
tu ê birîxînî tu ê nerîxînî te yê rîxandibe te nerîxandibe
ew ê birîxîne ew ê nerîxîne wê/wî yê rîxandibe wê/wî nerîxandibe
em ê birîxînin em ê nerîxînin me yê rîxandibe me nerîxandibe
hûn ê birîxînin hûn ê nerîxînin we yê rîxandibe we nerîxandibe
ew ê birîxînin ew ê nerîxînin wan ê rîxandibe wan ê nerîxandibe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez birîxînim (bila) ez nerîxînim (bila) min rîxandibe (bila) min nerîxandibe
(bila) tu birîxînî (bila) tu nerîxînî (bila) te rîxandibe (bila) te nerîxandibe
(bila) ew birîxîne (bila) ew nerîxîne (bila) wê/wî rîxandibe (bila) wê/wî nerîxandibe
(bila) em birîxînin (bila) em nerîxînin (bila) me rîxandibe (bila) me nerîxandibe
(bila) hûn birîxînin (bila) hûn nerîxînin (bila) we rîxandibe (bila) we nerîxandibe
(bila) ew birîxînin (bila) ew nerîxînin (bila) wan rîxandibe (bila) wan nerîxandibe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min birîxanda (bila) min nerîxanda (bila) min rîxandibûya (bila) min nerîxandibûya
(bila) te birîxanda (bila) te nerîxanda (bila) te rîxandibûya (bila) te nerîxandibûya
(bila) wê/wî birîxanda (bila) wê/wî nerîxanda (bila) wê/wî rîxandibûya (bila) wê/wî nerîxandibûya
(bila) me birîxanda (bila) me nerîxanda (bila) me rîxandibûya (bila) me nerîxandibûya
(bila) we birîxanda (bila) we nerîxanda (bila) we rîxandibûya (bila) we nerîxandibûya
(bila) wan birîxanda (bila) wan nerîxanda (bila) wan rîxandibûya (bila) wan nerîxandibûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê birîxanda min ê nerîxanda min ê rîxandibûya min ê nerîxandibûya
te yê birîxanda te nerîxanda te yê rîxandibûya te nerîxandibûya
wê/wî yê birîxanda wê/wî nerîxanda wê/wî yê rîxandibûya wê/wî nerîxandibûya
me yê birîxanda me nerîxanda me yê rîxandibûya me nerîxandibûya
we yê birîxanda we nerîxanda we yê rîxandibûya we nerîxandibûya
wan ê birîxanda wan ê nerîxanda wan ê rîxandibûya wan ê nerîxandibûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) birîxîne (tu) nerîxîne
(hûn) birîxînin (hûn) nerîxînin