Tewandin:qutifîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere qutifîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera qutifîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –qutif– –qutifî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive qutifîn nequtifîn qutifîbûn nequtifîbûn
Çêbiwar - Participle qutifî nequtifî qutifîbûyî nequtifîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diqutifim ez naqutifim ez qutifîm ez nequtifîm
tu diqutifî tu naqutifî tu qutifî tu nequtifî
ew diqutife ew naqutife ew qutifî ew nequtifî
em diqutifin em naqutifin em qutifîn em nequtifîn
hûn diqutifin hûn naqutifin hûn qutifîn hûn nequtifîn
ew diqutifin ew naqutifin ew qutifîn ew nequtifîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diqutifiyam ez nediqutifiyam ez qutifîbûm ez nequtifîbûm
tu diqutifiyayî tu nediqutifiyayî tu qutifîbûyî tu nequtifîbûyî
ew diqutifiya ew nediqutifiya ew qutifîbû ew nequtifîbû
em diqutifiyan em nediqutifiyan em qutifîbûn em nequtifîbûn
hûn diqutifiyan hûn nediqutifiyan hûn qutifîbûn hûn nequtifîbûn
ew diqutifiyan ew nediqutifiyan ew qutifîbûn ew nequtifîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez qutifîme ez nequtifîme ez qutifîbûme ez nequtifîbûme
tu qutifiyî tu nequtifiyî tu qutifîbûyiye tu nequtifîbûyiye
ew qutifiye ew nequtifiye ew qutifîbûye ew nequtifîbûye
em qutifîne em nequtifîne em qutifîbûne em nequtifîbûne
hûn qutifîne hûn nequtifîne hûn qutifîbûne hûn nequtifîbûne
ew qutifîne ew nequtifîne ew qutifîbûne ew nequtifîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biqutifim ez ê nequtifim ez ê qutifîbim ez ê nequtifîbim
tu ê biqutifî tu ê nequtifî tu ê qutifîbî tu ê nequtifîbî
ew ê biqutife ew ê nequtife ew ê qutifîbe ew ê nequtifîbe
em ê biqutifin em ê nequtifin em ê qutifîbin em ê nequtifîbin
hûn ê biqutifin hûn ê nequtifin hûn ê qutifîbin hûn ê nequtifîbin
ew ê biqutifin ew ê nequtifin ew ê qutifîbin ew ê nequtifîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biqutifim (bila) ez nequtifim (bila) ez qutifîbim (bila) ez nequtifîbim
(bila) tu biqutifî (bila) tu nequtifî (bila) tu qutifîbî (bila) tu nequtifîbî
(bila) ew biqutife (bila) ew nequtife (bila) ew qutifîbe (bila) ew nequtifîbe
(bila) em biqutifin (bila) em nequtifin (bila) em qutifîbin (bila) em nequtifîbin
(bila) hûn biqutifin (bila) hûn nequtifin (bila) hûn qutifîbin (bila) hûn nequtifîbin
(bila) ew biqutifin (bila) ew nequtifin (bila) ew qutifîbin (bila) ew nequtifîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biqutifiyama (bila) ez nequtifiyama (bila) ez qutifîbûma (bila) ez nequtifîbûma
(bila) tu biqutifiyayî (bila) tu nequtifiyayî (bila) tu qutifîbûyayî (bila) tu nequtifîbûyayî
(bila) ew biqutifiyaya (bila) ew nequtifiyaya (bila) ew qutifîbûya (bila) ew nequtifîbûya
(bila) em biqutifiyana (bila) em nequtifiyana (bila) em qutifîbûna (bila) em nequtifîbûna
(bila) hûn biqutifiyana (bila) hûn nequtifiyana (bila) hûn qutifîbûna (bila) hûn nequtifîbûna
(bila) ew biqutifiyana (bila) ew nequtifiyana (bila) ew qutifîbûna (bila) ew nequtifîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biqutifiyama ez ê nequtifiyama ez ê qutifîbûma ez ê nequtifîbûma
tu ê biqutifiyayî tu ê nequtifiyayî tu ê qutifîbûyayî tu ê nequtifîbûyayî
ew ê biqutifiyaya ew ê nequtifiyaya ew ê qutifîbûya ew ê nequtifîbûya
em ê biqutifiyana em ê nequtifiyana em ê qutifîbûna em ê nequtifîbûna
hûn ê biqutifiyana hûn ê nequtifiyana hûn ê qutifîbûna hûn ê nequtifîbûna
ew ê biqutifiyana ew ê nequtifiyana ew ê qutifîbûna ew ê nequtifîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) biqutife (tu) nequtife
(hûn) biqutifin (hûn) nequtifin