Tewandin:qilvilîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere qilvilîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera qilvilîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –qilvil– –qilvilî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive qilvilîn neqilvilîn qilvilîbûn neqilvilîbûn
Çêbiwar - Participle qilvilî neqilvilî qilvilîbûyî neqilvilîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diqilvilim ez naqilvilim ez qilvilîm ez neqilvilîm
tu diqilvilî tu naqilvilî tu qilvilî tu neqilvilî
ew diqilvile ew naqilvile ew qilvilî ew neqilvilî
em diqilvilin em naqilvilin em qilvilîn em neqilvilîn
hûn diqilvilin hûn naqilvilin hûn qilvilîn hûn neqilvilîn
ew diqilvilin ew naqilvilin ew qilvilîn ew neqilvilîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diqilviliyam ez nediqilviliyam ez qilvilîbûm ez neqilvilîbûm
tu diqilviliyayî tu nediqilviliyayî tu qilvilîbûyî tu neqilvilîbûyî
ew diqilviliya ew nediqilviliya ew qilvilîbû ew neqilvilîbû
em diqilviliyan em nediqilviliyan em qilvilîbûn em neqilvilîbûn
hûn diqilviliyan hûn nediqilviliyan hûn qilvilîbûn hûn neqilvilîbûn
ew diqilviliyan ew nediqilviliyan ew qilvilîbûn ew neqilvilîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez qilvilîme ez neqilvilîme ez qilvilîbûme ez neqilvilîbûme
tu qilviliyî tu neqilviliyî tu qilvilîbûyiye tu neqilvilîbûyiye
ew qilviliye ew neqilviliye ew qilvilîbûye ew neqilvilîbûye
em qilvilîne em neqilvilîne em qilvilîbûne em neqilvilîbûne
hûn qilvilîne hûn neqilvilîne hûn qilvilîbûne hûn neqilvilîbûne
ew qilvilîne ew neqilvilîne ew qilvilîbûne ew neqilvilîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biqilvilim ez ê neqilvilim ez ê qilvilîbim ez ê neqilvilîbim
tu ê biqilvilî tu ê neqilvilî tu ê qilvilîbî tu ê neqilvilîbî
ew ê biqilvile ew ê neqilvile ew ê qilvilîbe ew ê neqilvilîbe
em ê biqilvilin em ê neqilvilin em ê qilvilîbin em ê neqilvilîbin
hûn ê biqilvilin hûn ê neqilvilin hûn ê qilvilîbin hûn ê neqilvilîbin
ew ê biqilvilin ew ê neqilvilin ew ê qilvilîbin ew ê neqilvilîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biqilvilim (bila) ez neqilvilim (bila) ez qilvilîbim (bila) ez neqilvilîbim
(bila) tu biqilvilî (bila) tu neqilvilî (bila) tu qilvilîbî (bila) tu neqilvilîbî
(bila) ew biqilvile (bila) ew neqilvile (bila) ew qilvilîbe (bila) ew neqilvilîbe
(bila) em biqilvilin (bila) em neqilvilin (bila) em qilvilîbin (bila) em neqilvilîbin
(bila) hûn biqilvilin (bila) hûn neqilvilin (bila) hûn qilvilîbin (bila) hûn neqilvilîbin
(bila) ew biqilvilin (bila) ew neqilvilin (bila) ew qilvilîbin (bila) ew neqilvilîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biqilviliyama (bila) ez neqilviliyama (bila) ez qilvilîbûma (bila) ez neqilvilîbûma
(bila) tu biqilviliyayî (bila) tu neqilviliyayî (bila) tu qilvilîbûyayî (bila) tu neqilvilîbûyayî
(bila) ew biqilviliyaya (bila) ew neqilviliyaya (bila) ew qilvilîbûya (bila) ew neqilvilîbûya
(bila) em biqilviliyana (bila) em neqilviliyana (bila) em qilvilîbûna (bila) em neqilvilîbûna
(bila) hûn biqilviliyana (bila) hûn neqilviliyana (bila) hûn qilvilîbûna (bila) hûn neqilvilîbûna
(bila) ew biqilviliyana (bila) ew neqilviliyana (bila) ew qilvilîbûna (bila) ew neqilvilîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biqilviliyama ez ê neqilviliyama ez ê qilvilîbûma ez ê neqilvilîbûma
tu ê biqilviliyayî tu ê neqilviliyayî tu ê qilvilîbûyayî tu ê neqilvilîbûyayî
ew ê biqilviliyaya ew ê neqilviliyaya ew ê qilvilîbûya ew ê neqilvilîbûya
em ê biqilviliyana em ê neqilviliyana em ê qilvilîbûna em ê neqilvilîbûna
hûn ê biqilviliyana hûn ê neqilviliyana hûn ê qilvilîbûna hûn ê neqilvilîbûna
ew ê biqilviliyana ew ê neqilviliyana ew ê qilvilîbûna ew ê neqilvilîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) biqilvile (tu) neqilvile
(hûn) biqilvilin (hûn) neqilvilin