Tewandin:qeyd kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere qeyd kirin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera qeyd kirin (hevedudanî, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh qeyd –k– qeyd –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive qeyd kirin qeyd nekirin qeyd kiribûn qeyd nekiribûn
Çêbiwar - Participle qeyd kirî qeyd nekirî qeyd kiribûyî qeyd nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez qeyd dikim ez qeyd nakim min qeyd kir min qeyd nekir
tu qeyd dikî tu qeyd na te qeyd kir te qeyd nekir
ew qeyd dike ew qeyd nake wê/wî qeyd kir wê/wî qeyd nekir
em qeyd dikin em qeyd nakin me qeyd kir me qeyd nekir
hûn qeyd dikin hûn qeyd nakin we qeyd kir we qeyd nekir
ew qeyd dikin ew qeyd nakin wan qeyd kir wan qeyd nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min qeyd dikir min qeyd nedikir min qeyd kiribû min qeyd nekiribû
te qeyd dikir te qeyd nedikir te qeyd kiribû te qeyd nekiribû
wê/wî qeyd dikir wê/wî qeyd nedikir wê/wî qeyd kiribû wê/wî qeyd nekiribû
me qeyd dikir me qeyd nedikir me qeyd kiribû me qeyd nekiribû
we qeyd dikir we qeyd nedikir we qeyd kiribû we qeyd nekiribû
wan qeyd dikir wan qeyd nedikir wan qeyd kiribû wan qeyd nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min qeyd kiriye min qeyd nekiriye min qeyd kiribûye min qeyd nekiribûye
te qeyd kiriye te qeyd nekiriye te qeyd kiribûye te qeyd nekiribûye
wê/wî qeyd kiriye wê/wî qeyd nekiriye wê/wî qeyd kiribûye wê/wî qeyd nekiribûye
me qeyd kiriye me qeyd nekiriye me qeyd kiribûye me qeyd nekiribûye
we qeyd kiriye we qeyd nekiriye we qeyd kiribûye we qeyd nekiribûye
wan qeyd kiriye wan qeyd nekiriye wan qeyd kiribûye wan qeyd nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê qeyd bikim ez ê qeyd nekim min ê qeyd kiribe min ê qeyd nekiribe
tu ê qeyd bikî tu ê qeyd ne te yê qeyd kiribe te yê qeyd nekiribe
ew ê qeyd bike ew ê qeyd neke wê/wî yê qeyd kiribe wê/wî yê qeyd nekiribe
em ê qeyd bikin em ê qeyd nekin me yê qeyd kiribe me yê qeyd nekiribe
hûn ê qeyd bikin hûn ê qeyd nekin we yê qeyd kiribe we yê qeyd nekiribe
ew ê qeyd bikin ew ê qeyd nekin wan ê qeyd kiribe wan ê qeyd nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez qeyd bikim (bila) ez qeyd nekim (bila) min qeyd kiribe (bila) min qeyd nekiribe
(bila) tu qeyd bikî (bila) tu qeyd ne (bila) te qeyd kiribe (bila) te qeyd nekiribe
(bila) ew qeyd bike (bila) ew qeyd neke (bila) wê/wî qeyd kiribe (bila) wê/wî qeyd nekiribe
(bila) em qeyd bikin (bila) em qeyd nekin (bila) me qeyd kiribe (bila) me qeyd nekiribe
(bila) hûn qeyd bikin (bila) hûn qeyd nekin (bila) we qeyd kiribe (bila) we qeyd nekiribe
(bila) ew qeyd bikin (bila) ew qeyd nekin (bila) wan qeyd kiribe (bila) wan qeyd nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min qeyd bikira (bila) min qeyd nekira (bila) min qeyd kiribûya (bila) min qeyd nekiribûya
(bila) te qeyd bikira (bila) te qeyd nekira (bila) te qeyd kiribûya (bila) te qeyd nekiribûya
(bila) wê/wî qeyd bikira (bila) wê/wî qeyd nekira (bila) wê/wî qeyd kiribûya (bila) wê/wî qeyd nekiribûya
(bila) me qeyd bikira (bila) me qeyd nekira (bila) me qeyd kiribûya (bila) me qeyd nekiribûya
(bila) we qeyd bikira (bila) we qeyd nekira (bila) we qeyd kiribûya (bila) we qeyd nekiribûya
(bila) wan qeyd bikira (bila) wan qeyd nekira (bila) wan qeyd kiribûya (bila) wan qeyd nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê qeyd bikira min ê qeyd nekira min ê qeyd kiribûya min ê qeyd nekiribûya
te yê qeyd bikira te yê qeyd nekira te yê qeyd kiribûya te yê qeyd nekiribûya
wê/wî yê qeyd bikira wê/wî yê qeyd nekira wê/wî yê qeyd kiribûya wê/wî yê qeyd nekiribûya
me yê qeyd bikira me yê qeyd nekira me yê qeyd kiribûya me yê qeyd nekiribûya
we yê qeyd bikira we yê qeyd nekira we yê qeyd kiribûya we yê qeyd nekiribûya
wan ê qeyd bikira wan ê qeyd nekira wan ê qeyd kiribûya wan ê qeyd nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) qeyd bike (tu) qeyd neke
(hûn) qeyd bikin (hûn) qeyd nekin