Tewandin:qewirîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere qewirîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera qewirîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –qewir– –qewirî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive qewirîn neqewirîn qewirîbûn neqewirîbûn
Çêbiwar - Participle qewirî neqewirî qewirîbûyî neqewirîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diqewirim ez naqewirim ez qewirîm ez neqewirîm
tu diqewirî tu naqewirî tu qewirî tu neqewirî
ew diqewire ew naqewire ew qewirî ew neqewirî
em diqewirin em naqewirin em qewirîn em neqewirîn
hûn diqewirin hûn naqewirin hûn qewirîn hûn neqewirîn
ew diqewirin ew naqewirin ew qewirîn ew neqewirîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diqewiriyam ez nediqewiriyam ez qewirîbûm ez neqewirîbûm
tu diqewiriyayî tu nediqewiriyayî tu qewirîbûyî tu neqewirîbûyî
ew diqewiriya ew nediqewiriya ew qewirîbû ew neqewirîbû
em diqewiriyan em nediqewiriyan em qewirîbûn em neqewirîbûn
hûn diqewiriyan hûn nediqewiriyan hûn qewirîbûn hûn neqewirîbûn
ew diqewiriyan ew nediqewiriyan ew qewirîbûn ew neqewirîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez qewirîme ez neqewirîme ez qewirîbûme ez neqewirîbûme
tu qewiriyî tu neqewiriyî tu qewirîbûyiye tu neqewirîbûyiye
ew qewiriye ew neqewiriye ew qewirîbûye ew neqewirîbûye
em qewirîne em neqewirîne em qewirîbûne em neqewirîbûne
hûn qewirîne hûn neqewirîne hûn qewirîbûne hûn neqewirîbûne
ew qewirîne ew neqewirîne ew qewirîbûne ew neqewirîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biqewirim ez ê neqewirim ez ê qewirîbim ez ê neqewirîbim
tu ê biqewirî tu ê neqewirî tu ê qewirîbî tu ê neqewirîbî
ew ê biqewire ew ê neqewire ew ê qewirîbe ew ê neqewirîbe
em ê biqewirin em ê neqewirin em ê qewirîbin em ê neqewirîbin
hûn ê biqewirin hûn ê neqewirin hûn ê qewirîbin hûn ê neqewirîbin
ew ê biqewirin ew ê neqewirin ew ê qewirîbin ew ê neqewirîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biqewirim (bila) ez neqewirim (bila) ez qewirîbim (bila) ez neqewirîbim
(bila) tu biqewirî (bila) tu neqewirî (bila) tu qewirîbî (bila) tu neqewirîbî
(bila) ew biqewire (bila) ew neqewire (bila) ew qewirîbe (bila) ew neqewirîbe
(bila) em biqewirin (bila) em neqewirin (bila) em qewirîbin (bila) em neqewirîbin
(bila) hûn biqewirin (bila) hûn neqewirin (bila) hûn qewirîbin (bila) hûn neqewirîbin
(bila) ew biqewirin (bila) ew neqewirin (bila) ew qewirîbin (bila) ew neqewirîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biqewiriyama (bila) ez neqewiriyama (bila) ez qewirîbûma (bila) ez neqewirîbûma
(bila) tu biqewiriyayî (bila) tu neqewiriyayî (bila) tu qewirîbûyayî (bila) tu neqewirîbûyayî
(bila) ew biqewiriyaya (bila) ew neqewiriyaya (bila) ew qewirîbûya (bila) ew neqewirîbûya
(bila) em biqewiriyana (bila) em neqewiriyana (bila) em qewirîbûna (bila) em neqewirîbûna
(bila) hûn biqewiriyana (bila) hûn neqewiriyana (bila) hûn qewirîbûna (bila) hûn neqewirîbûna
(bila) ew biqewiriyana (bila) ew neqewiriyana (bila) ew qewirîbûna (bila) ew neqewirîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biqewiriyama ez ê neqewiriyama ez ê qewirîbûma ez ê neqewirîbûma
tu ê biqewiriyayî tu ê neqewiriyayî tu ê qewirîbûyayî tu ê neqewirîbûyayî
ew ê biqewiriyaya ew ê neqewiriyaya ew ê qewirîbûya ew ê neqewirîbûya
em ê biqewiriyana em ê neqewiriyana em ê qewirîbûna em ê neqewirîbûna
hûn ê biqewiriyana hûn ê neqewiriyana hûn ê qewirîbûna hûn ê neqewirîbûna
ew ê biqewiriyana ew ê neqewiriyana ew ê qewirîbûna ew ê neqewirîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) biqewire (tu) neqewire
(hûn) biqewirin (hûn) neqewirin