Tewandin:qerisîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere qerisîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera qerisîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –qeris– –qerisî– / –qerisiya–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive qerisîn neqerisîn qerisîbûn neqerisîbûn
Çêbiwar - Participle qerisî neqerisî qerisîbûyî neqerisîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diqerisim ez naqerisim ez qerisîm / qerisiyam ez neqerisîm / neqerisiyam
tu diqerisî tu naqerisî tu qerisî / qerisiyayî tu neqerisî / neqerisiyayî
ew diqerise ew naqerise ew qerisî / qerisiya ew neqerisî / neqerisiya
em diqerisin em naqerisin em qerisîn / qerisiyan em neqerisîn / neqerisiyan
hûn diqerisin hûn naqerisin hûn qerisîn / qerisiyan hûn neqerisîn / neqerisiyan
ew diqerisin ew naqerisin ew qerisîn / qerisiyan ew neqerisîn / neqerisiyan
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diqerisiyam ez nediqerisiyam ez qerisîbûm / qerisiyabûm ez neqerisîbûm / neqerisiyabûm
tu diqerisiyayî tu nediqerisiyayî tu qerisîbûyî / qerisiyabûyî tu neqerisîbûyî / neqerisiyabûyî
ew diqerisiya ew nediqerisiya ew qerisîbû / qerisiyabû ew neqerisîbû / neqerisiyabû
em diqerisiyan em nediqerisiyan em qerisîbûn / qerisiyabûn em neqerisîbûn / neqerisiyabûn
hûn diqerisiyan hûn nediqerisiyan hûn qerisîbûn / qerisiyabûn hûn neqerisîbûn / neqerisiyabûn
ew diqerisiyan ew nediqerisiyan ew qerisîbûn / qerisiyabûn ew neqerisîbûn / neqerisiyabûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez qerisîme / qerisiyame ez neqerisîme / neqerisiyame ez qerisîbûme / qerisiyabûme ez neqerisîbûme / neqerisiyabûme
tu qerisiyî / qerisiyayî tu neqerisiyî / neqerisiyayî tu qerisîbûyiye / qerisiyabûyiye tu neqerisîbûyiye / neqerisiyabûyiye
ew qerisiye / qerisiyaye ew neqerisiye / neqerisiyaye ew qerisîbûye / qerisiyabûye ew neqerisîbûye / neqerisiyabûye
em qerisîne / qerisiyane em neqerisîne / neqerisiyane em qerisîbûne / qerisiyabûne em neqerisîbûne / neqerisiyabûne
hûn qerisîne / qerisiyane hûn neqerisîne / neqerisiyane hûn qerisîbûne / qerisiyabûne hûn neqerisîbûne / neqerisiyabûne
ew qerisîne / qerisiyane ew neqerisîne / neqerisiyane ew qerisîbûne / qerisiyabûne ew neqerisîbûne / neqerisiyabûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biqerisim ez ê neqerisim ez ê qerisîbim / qerisiyabim ez ê neqerisîbim / neqerisiyabim
tu ê biqerisî tu ê neqerisî tu ê qerisîbî / qerisiyabî tu ê neqerisîbî / neqerisiyabî
ew ê biqerise ew ê neqerise ew ê qerisîbe / qerisiyabe ew ê neqerisîbe / neqerisiyabe
em ê biqerisin em ê neqerisin em ê qerisîbin / qerisiyabin em ê neqerisîbin / neqerisiyabin
hûn ê biqerisin hûn ê neqerisin hûn ê qerisîbin / qerisiyabin hûn ê neqerisîbin / neqerisiyabin
ew ê biqerisin ew ê neqerisin ew ê qerisîbin / qerisiyabin ew ê neqerisîbin / neqerisiyabin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biqerisim (bila) ez neqerisim (bila) ez qerisîbim / qerisiyabim (bila) ez neqerisîbim / neqerisiyabim
(bila) tu biqerisî (bila) tu neqerisî (bila) tu qerisîbî / qerisiyabî (bila) tu neqerisîbî / neqerisiyabî
(bila) ew biqerise (bila) ew neqerise (bila) ew qerisîbe / qerisiyabe (bila) ew neqerisîbe / neqerisiyabe
(bila) em biqerisin (bila) em neqerisin (bila) em qerisîbin / qerisiyabin (bila) em neqerisîbin / neqerisiyabin
(bila) hûn biqerisin (bila) hûn neqerisin (bila) hûn qerisîbin / qerisiyabin (bila) hûn neqerisîbin / neqerisiyabin
(bila) ew biqerisin (bila) ew neqerisin (bila) ew qerisîbin / qerisiyabin (bila) ew neqerisîbin / neqerisiyabin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biqerisiyama (bila) ez neqerisiyama (bila) ez qerisîbûma / qerisiyabûma (bila) ez neqerisîbûma / neqerisiyabûma
(bila) tu biqerisiyayî (bila) tu neqerisiyayî (bila) tu qerisîbûyayî / qerisiyabûyayî (bila) tu neqerisîbûyayî / neqerisiyabûyayî
(bila) ew biqerisiyaya (bila) ew neqerisiyaya (bila) ew qerisîbûya / qerisiyabûya (bila) ew neqerisîbûya / neqerisiyabûya
(bila) em biqerisiyana (bila) em neqerisiyana (bila) em qerisîbûna / qerisiyabûna (bila) em neqerisîbûna / neqerisiyabûna
(bila) hûn biqerisiyana (bila) hûn neqerisiyana (bila) hûn qerisîbûna / qerisiyabûna (bila) hûn neqerisîbûna / neqerisiyabûna
(bila) ew biqerisiyana (bila) ew neqerisiyana (bila) ew qerisîbûna / qerisiyabûna (bila) ew neqerisîbûna / neqerisiyabûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biqerisiyama ez ê neqerisiyama ez ê qerisîbûma / qerisiyabûma ez ê neqerisîbûma / neqerisiyabûma
tu ê biqerisiyayî tu ê neqerisiyayî tu ê qerisîbûyayî / qerisiyabûyayî tu ê neqerisîbûyayî / neqerisiyabûyayî
ew ê biqerisiyaya ew ê neqerisiyaya ew ê qerisîbûya / qerisiyabûya ew ê neqerisîbûya / neqerisiyabûya
em ê biqerisiyana em ê neqerisiyana em ê qerisîbûna / qerisiyabûna em ê neqerisîbûna / neqerisiyabûna
hûn ê biqerisiyana hûn ê neqerisiyana hûn ê qerisîbûna / qerisiyabûna hûn ê neqerisîbûna / neqerisiyabûna
ew ê biqerisiyana ew ê neqerisiyana ew ê qerisîbûna / qerisiyabûna ew ê neqerisîbûna / neqerisiyabûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) biqerise (tu) neqerise
(hûn) biqerisin (hûn) neqerisin