Tewandin:qelihandin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizivire qelihandin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera qelihandin (gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Rayek –qelihîn– –qelihand–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive qelihandin neqelihandin qelihandibûn neqelihandibûn
Çêbiwar - Participle qelihandî neqelihandî qelihandibûyî neqelihandibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diqelihînim ez naqelihînim min qelihand min neqelihand
tu diqelihînî tu naqelihînî te qelihand te neqelihand
ew diqelihîne ew naqelihîne wê/wî qelihand wê/wî neqelihand
em diqelihînin em naqelihînin me qelihand me neqelihand
hûn diqelihînin hûn naqelihînin we qelihand we neqelihand
ew diqelihînin ew naqelihînin wan qelihand wan neqelihand
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min diqelihand min nediqelihand min qelihandibû min neqelihandibû
te diqelihand te nediqelihand te qelihandibû te neqelihandibû
wê/wî diqelihand wê/wî nediqelihand wê/wî qelihandibû wê/wî neqelihandibû
me diqelihand me nediqelihand me qelihandibû me neqelihandibû
we diqelihand we nediqelihand we qelihandibû we neqelihandibû
wan diqelihand wan nediqelihand wan qelihandibû wan neqelihandibû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min qelihandiye min neqelihandiye min qelihandibûye min neqelihandibûye
te qelihandiye te neqelihandiye te qelihandibûye te neqelihandibûye
wê/wî qelihandiye wê/wî neqelihandiye wê/wî qelihandibûye wê/wî neqelihandibûye
me qelihandiye me neqelihandiye me qelihandibûye me neqelihandibûye
we qelihandiye we neqelihandiye we qelihandibûye we neqelihandibûye
wan qelihandiye wan neqelihandiye wan qelihandibûye wan neqelihandibûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biqelihînim ez ê neqelihînim min ê qelihandibe min ê neqelihandibe
tu ê biqelihînî tu ê neqelihînî te yê qelihandibe te neqelihandibe
ew ê biqelihîne ew ê neqelihîne wê/wî yê qelihandibe wê/wî neqelihandibe
em ê biqelihînin em ê neqelihînin me yê qelihandibe me neqelihandibe
hûn ê biqelihînin hûn ê neqelihînin we yê qelihandibe we neqelihandibe
ew ê biqelihînin ew ê neqelihînin wan ê qelihandibe wan ê neqelihandibe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biqelihînim (bila) ez neqelihînim (bila) min qelihandibe (bila) min neqelihandibe
(bila) tu biqelihînî (bila) tu neqelihînî (bila) te qelihandibe (bila) te neqelihandibe
(bila) ew biqelihîne (bila) ew neqelihîne (bila) wê/wî qelihandibe (bila) wê/wî neqelihandibe
(bila) em biqelihînin (bila) em neqelihînin (bila) me qelihandibe (bila) me neqelihandibe
(bila) hûn biqelihînin (bila) hûn neqelihînin (bila) we qelihandibe (bila) we neqelihandibe
(bila) ew biqelihînin (bila) ew neqelihînin (bila) wan qelihandibe (bila) wan neqelihandibe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min biqelihanda (bila) min neqelihanda (bila) min qelihandibûya (bila) min neqelihandibûya
(bila) te biqelihanda (bila) te neqelihanda (bila) te qelihandibûya (bila) te neqelihandibûya
(bila) wê/wî biqelihanda (bila) wê/wî neqelihanda (bila) wê/wî qelihandibûya (bila) wê/wî neqelihandibûya
(bila) me biqelihanda (bila) me neqelihanda (bila) me qelihandibûya (bila) me neqelihandibûya
(bila) we biqelihanda (bila) we neqelihanda (bila) we qelihandibûya (bila) we neqelihandibûya
(bila) wan biqelihanda (bila) wan neqelihanda (bila) wan qelihandibûya (bila) wan neqelihandibûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê biqelihanda min ê neqelihanda min ê qelihandibûya min ê neqelihandibûya
te yê biqelihanda te neqelihanda te yê qelihandibûya te neqelihandibûya
wê/wî yê biqelihanda wê/wî neqelihanda wê/wî yê qelihandibûya wê/wî neqelihandibûya
me yê biqelihanda me neqelihanda me yê qelihandibûya me neqelihandibûya
we yê biqelihanda we neqelihanda we yê qelihandibûya we neqelihandibûya
wan ê biqelihanda wan ê neqelihanda wan ê qelihandibûya wan ê neqelihandibûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) biqelihîne (tu) neqelihîne
(hûn) biqelihînin (hûn) neqelihînin