Tewandin:qelandin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizivire qelandin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera qelandin (gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Rayek –qelîn– –qeland–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive qelandin neqelandin qelandibûn neqelandibûn
Çêbiwar - Participle qelandî neqelandî qelandibûyî neqelandibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diqelînim ez naqelînim min qeland min neqeland
tu diqelînî tu naqelînî te qeland te neqeland
ew diqelîne ew naqelîne wê/wî qeland wê/wî neqeland
em diqelînin em naqelînin me qeland me neqeland
hûn diqelînin hûn naqelînin we qeland we neqeland
ew diqelînin ew naqelînin wan qeland wan neqeland
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min diqeland min nediqeland min qelandibû min neqelandibû
te diqeland te nediqeland te qelandibû te neqelandibû
wê/wî diqeland wê/wî nediqeland wê/wî qelandibû wê/wî neqelandibû
me diqeland me nediqeland me qelandibû me neqelandibû
we diqeland we nediqeland we qelandibû we neqelandibû
wan diqeland wan nediqeland wan qelandibû wan neqelandibû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min qelandiye min neqelandiye min qelandibûye min neqelandibûye
te qelandiye te neqelandiye te qelandibûye te neqelandibûye
wê/wî qelandiye wê/wî neqelandiye wê/wî qelandibûye wê/wî neqelandibûye
me qelandiye me neqelandiye me qelandibûye me neqelandibûye
we qelandiye we neqelandiye we qelandibûye we neqelandibûye
wan qelandiye wan neqelandiye wan qelandibûye wan neqelandibûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biqelînim ez ê neqelînim min ê qelandibe min ê neqelandibe
tu ê biqelînî tu ê neqelînî te yê qelandibe te neqelandibe
ew ê biqelîne ew ê neqelîne wê/wî yê qelandibe wê/wî neqelandibe
em ê biqelînin em ê neqelînin me yê qelandibe me neqelandibe
hûn ê biqelînin hûn ê neqelînin we yê qelandibe we neqelandibe
ew ê biqelînin ew ê neqelînin wan ê qelandibe wan ê neqelandibe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biqelînim (bila) ez neqelînim (bila) min qelandibe (bila) min neqelandibe
(bila) tu biqelînî (bila) tu neqelînî (bila) te qelandibe (bila) te neqelandibe
(bila) ew biqelîne (bila) ew neqelîne (bila) wê/wî qelandibe (bila) wê/wî neqelandibe
(bila) em biqelînin (bila) em neqelînin (bila) me qelandibe (bila) me neqelandibe
(bila) hûn biqelînin (bila) hûn neqelînin (bila) we qelandibe (bila) we neqelandibe
(bila) ew biqelînin (bila) ew neqelînin (bila) wan qelandibe (bila) wan neqelandibe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min biqelanda (bila) min neqelanda (bila) min qelandibûya (bila) min neqelandibûya
(bila) te biqelanda (bila) te neqelanda (bila) te qelandibûya (bila) te neqelandibûya
(bila) wê/wî biqelanda (bila) wê/wî neqelanda (bila) wê/wî qelandibûya (bila) wê/wî neqelandibûya
(bila) me biqelanda (bila) me neqelanda (bila) me qelandibûya (bila) me neqelandibûya
(bila) we biqelanda (bila) we neqelanda (bila) we qelandibûya (bila) we neqelandibûya
(bila) wan biqelanda (bila) wan neqelanda (bila) wan qelandibûya (bila) wan neqelandibûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê biqelanda min ê neqelanda min ê qelandibûya min ê neqelandibûya
te yê biqelanda te neqelanda te yê qelandibûya te neqelandibûya
wê/wî yê biqelanda wê/wî neqelanda wê/wî yê qelandibûya wê/wî neqelandibûya
me yê biqelanda me neqelanda me yê qelandibûya me neqelandibûya
we yê biqelanda we neqelanda we yê qelandibûya we neqelandibûya
wan ê biqelanda wan ê neqelanda wan ê qelandibûya wan ê neqelandibûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) biqelîne (tu) neqelîne
(hûn) biqelînin (hûn) neqelînin