Tewandin:qefilîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere qefilîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera qefilîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –qefil– –qefilî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive qefilîn neqefilîn qefilîbûn neqefilîbûn
Çêbiwar - Participle qefilî neqefilî qefilîbûyî neqefilîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diqefilim ez naqefilim ez qefilîm ez neqefilîm
tu diqefilî tu naqefilî tu qefilî tu neqefilî
ew diqefile ew naqefile ew qefilî ew neqefilî
em diqefilin em naqefilin em qefilîn em neqefilîn
hûn diqefilin hûn naqefilin hûn qefilîn hûn neqefilîn
ew diqefilin ew naqefilin ew qefilîn ew neqefilîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diqefiliyam ez nediqefiliyam ez qefilîbûm ez neqefilîbûm
tu diqefiliyayî tu nediqefiliyayî tu qefilîbûyî tu neqefilîbûyî
ew diqefiliya ew nediqefiliya ew qefilîbû ew neqefilîbû
em diqefiliyan em nediqefiliyan em qefilîbûn em neqefilîbûn
hûn diqefiliyan hûn nediqefiliyan hûn qefilîbûn hûn neqefilîbûn
ew diqefiliyan ew nediqefiliyan ew qefilîbûn ew neqefilîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez qefilîme ez neqefilîme ez qefilîbûme ez neqefilîbûme
tu qefiliyî tu neqefiliyî tu qefilîbûyiye tu neqefilîbûyiye
ew qefiliye ew neqefiliye ew qefilîbûye ew neqefilîbûye
em qefilîne em neqefilîne em qefilîbûne em neqefilîbûne
hûn qefilîne hûn neqefilîne hûn qefilîbûne hûn neqefilîbûne
ew qefilîne ew neqefilîne ew qefilîbûne ew neqefilîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biqefilim ez ê neqefilim ez ê qefilîbim ez ê neqefilîbim
tu ê biqefilî tu ê neqefilî tu ê qefilîbî tu ê neqefilîbî
ew ê biqefile ew ê neqefile ew ê qefilîbe ew ê neqefilîbe
em ê biqefilin em ê neqefilin em ê qefilîbin em ê neqefilîbin
hûn ê biqefilin hûn ê neqefilin hûn ê qefilîbin hûn ê neqefilîbin
ew ê biqefilin ew ê neqefilin ew ê qefilîbin ew ê neqefilîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biqefilim (bila) ez neqefilim (bila) ez qefilîbim (bila) ez neqefilîbim
(bila) tu biqefilî (bila) tu neqefilî (bila) tu qefilîbî (bila) tu neqefilîbî
(bila) ew biqefile (bila) ew neqefile (bila) ew qefilîbe (bila) ew neqefilîbe
(bila) em biqefilin (bila) em neqefilin (bila) em qefilîbin (bila) em neqefilîbin
(bila) hûn biqefilin (bila) hûn neqefilin (bila) hûn qefilîbin (bila) hûn neqefilîbin
(bila) ew biqefilin (bila) ew neqefilin (bila) ew qefilîbin (bila) ew neqefilîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biqefiliyama (bila) ez neqefiliyama (bila) ez qefilîbûma (bila) ez neqefilîbûma
(bila) tu biqefiliyayî (bila) tu neqefiliyayî (bila) tu qefilîbûyayî (bila) tu neqefilîbûyayî
(bila) ew biqefiliyaya (bila) ew neqefiliyaya (bila) ew qefilîbûya (bila) ew neqefilîbûya
(bila) em biqefiliyana (bila) em neqefiliyana (bila) em qefilîbûna (bila) em neqefilîbûna
(bila) hûn biqefiliyana (bila) hûn neqefiliyana (bila) hûn qefilîbûna (bila) hûn neqefilîbûna
(bila) ew biqefiliyana (bila) ew neqefiliyana (bila) ew qefilîbûna (bila) ew neqefilîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biqefiliyama ez ê neqefiliyama ez ê qefilîbûma ez ê neqefilîbûma
tu ê biqefiliyayî tu ê neqefiliyayî tu ê qefilîbûyayî tu ê neqefilîbûyayî
ew ê biqefiliyaya ew ê neqefiliyaya ew ê qefilîbûya ew ê neqefilîbûya
em ê biqefiliyana em ê neqefiliyana em ê qefilîbûna em ê neqefilîbûna
hûn ê biqefiliyana hûn ê neqefiliyana hûn ê qefilîbûna hûn ê neqefilîbûna
ew ê biqefiliyana ew ê neqefiliyana ew ê qefilîbûna ew ê neqefilîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) biqefile (tu) neqefile
(hûn) biqefilin (hûn) neqefilin