Tewandin:piştkovî bûn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera piştkovî bûn (hevedudanî, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh piştkovî –b– piştkovî –bû–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive piştkovî bûn piştkovî nebûn piştkovî bûbûn piştkovî nebûbûn
Çêbiwar - Participle piştkovî bûyî piştkovî nebûyî piştkovî bûbûyî piştkovî nebûbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez piştkovî dibim ez piştkovî nabim ez piştkovî bûm ez piştkovî nebûm
tu piştkovî dibî tu piştkovî na tu piştkovî bûyî tu piştkovî nebûyî
ew piştkovî dibe ew piştkovî nabe ew piştkovî bû ew piştkovî ne
em piştkovî dibin em piştkovî nabin em piştkovî bûn em piştkovî nebûn
hûn piştkovî dibin hûn piştkovî nabin hûn piştkovî bûn hûn piştkovî nebûn
ew piştkovî dibin ew piştkovî nabin ew piştkovî bûn ew piştkovî nebûn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez piştkovî dibûm ez piştkovî nedibûm ez piştkovî bûbûm ez piştkovî nebûbûm
tu piştkovî dibûyî tu piştkovî nedibûyî tu piştkovî bûbûyî tu piştkovî nebûbûyî
ew piştkovî dibû ew piştkovî nedibû ew piştkovî bûbû ew piştkovî nebûbû
em piştkovî dibûn em piştkovî nedibûn em piştkovî bûbûn em piştkovî nebûbûn
hûn piştkovî dibûn hûn piştkovî nedibûn hûn piştkovî bûbûn hûn piştkovî nebûbûn
ew piştkovî dibûn ew piştkovî nedibûn ew piştkovî bûbûn ew piştkovî nebûbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez piştkovî bûme ez piştkovî nebûme ez piştkovî bûbûme ez piştkovî nebûbûme
tu piştkovî bûyî tu piştkovî nebûyî tu piştkovî bûbûyiye tu piştkovî nebûbûyiye
ew piştkovî bûye ew piştkovî nebûye ew piştkovî bûbûye ew piştkovî nebûbûye
em piştkovî bûne em piştkovî nebûne em piştkovî bûbûne em piştkovî nebûbûne
hûn piştkovî bûne hûn piştkovî nebûne hûn piştkovî bûbûne hûn piştkovî nebûbûne
ew piştkovî bûne ew piştkovî nebûne ew piştkovî bûbûne ew piştkovî nebûbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê piştkovî bibim ez ê piştkovî nebim ez ê piştkovî bûbim ez ê piştkovî nebûbim
tu ê piştkovî bibî tu ê piştkovî ne tu ê piştkovî bûbî tu ê piştkovî nebûbî
ew ê piştkovî bibe ew ê piştkovî nebe ew ê piştkovî bûbe ew ê piştkovî nebûbe
em ê piştkovî bibin em ê piştkovî nebin em ê piştkovî bûbin em ê piştkovî nebûbin
hûn ê piştkovî bibin hûn ê piştkovî nebin hûn ê piştkovî bûbin hûn ê piştkovî nebûbin
ew ê piştkovî bibin ew ê piştkovî nebin ew ê piştkovî bûbin ew ê piştkovî nebûbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez piştkovî bibim (bila) ez piştkovî nebim (bila) ez piştkovî bûbim (bila) ez piştkovî nebûbim
(bila) tu piştkovî bibî (bila) tu piştkovî ne (bila) tu piştkovî bûbî (bila) tu piştkovî nebûbî
(bila) ew piştkovî bibe (bila) ew piştkovî nebe (bila) ew piştkovî bûbe (bila) ew piştkovî nebûbe
(bila) em piştkovî bibin (bila) em piştkovî nebin (bila) em piştkovî bûbin (bila) em piştkovî nebûbin
(bila) hûn piştkovî bibin (bila) hûn piştkovî nebin (bila) hûn piştkovî bûbin (bila) hûn piştkovî nebûbin
(bila) ew piştkovî bibin (bila) ew piştkovî nebin (bila) ew piştkovî bûbin (bila) ew piştkovî nebûbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez piştkovî bibûma (bila) ez piştkovî nebûma (bila) ez piştkovî bûbûma (bila) ez piştkovî nebûbûma
(bila) tu piştkovî bibûyayî (bila) tu piştkovî nebûyayî (bila) tu piştkovî bûbûyayî (bila) tu piştkovî nebûbûyayî
(bila) ew piştkovî bibûya (bila) ew piştkovî nebûya (bila) ew piştkovî bûbûya (bila) ew piştkovî nebûbûya
(bila) em piştkovî bibûna (bila) em piştkovî nebûna (bila) em piştkovî bûbûna (bila) em piştkovî nebûbûna
(bila) hûn piştkovî bibûna (bila) hûn piştkovî nebûna (bila) hûn piştkovî bûbûna (bila) hûn piştkovî nebûbûna
(bila) ew piştkovî bibûna (bila) ew piştkovî nebûna (bila) ew piştkovî bûbûna (bila) ew piştkovî nebûbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê piştkovî bibûma ez ê piştkovî nebûma ez ê piştkovî bûbûma ez ê piştkovî nebûbûma
tu ê piştkovî bibûyayî tu ê piştkovî nebûyayî tu ê piştkovî bûbûyayî tu ê piştkovî nebûbûyayî
ew ê piştkovî bibûya ew ê piştkovî nebûya ew ê piştkovî bûbûya ew ê piştkovî nebûbûya
em ê piştkovî bibûna em ê piştkovî nebûna em ê piştkovî bûbûna em ê piştkovî nebûbûna
hûn ê piştkovî bibûna hûn ê piştkovî nebûna hûn ê piştkovî bûbûna hûn ê piştkovî nebûbûna
ew ê piştkovî bibûna ew ê piştkovî nebûna ew ê piştkovî bûbûna ew ê piştkovî nebûbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) piştkovî bibe (tu) piştkovî nebe
(hûn) piştkovî bibin (hûn) piştkovî nebin