Tewandin:pişkivîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere pişkivîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera pişkivîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –pişkiv– –pişkivî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive pişkivîn nepişkivîn pişkivîbûn nepişkivîbûn
Çêbiwar - Participle pişkivî nepişkivî pişkivîbûyî nepişkivîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dipişkivim ez napişkivim ez pişkivîm ez nepişkivîm
tu dipişkivî tu napişkivî tu pişkivî tu nepişkivî
ew dipişkive ew napişkive ew pişkivî ew nepişkivî
em dipişkivin em napişkivin em pişkivîn em nepişkivîn
hûn dipişkivin hûn napişkivin hûn pişkivîn hûn nepişkivîn
ew dipişkivin ew napişkivin ew pişkivîn ew nepişkivîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dipişkiviyam ez nedipişkiviyam ez pişkivîbûm ez nepişkivîbûm
tu dipişkiviyayî tu nedipişkiviyayî tu pişkivîbûyî tu nepişkivîbûyî
ew dipişkiviya ew nedipişkiviya ew pişkivîbû ew nepişkivîbû
em dipişkiviyan em nedipişkiviyan em pişkivîbûn em nepişkivîbûn
hûn dipişkiviyan hûn nedipişkiviyan hûn pişkivîbûn hûn nepişkivîbûn
ew dipişkiviyan ew nedipişkiviyan ew pişkivîbûn ew nepişkivîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez pişkivîme ez nepişkivîme ez pişkivîbûme ez nepişkivîbûme
tu pişkiviyî tu nepişkiviyî tu pişkivîbûyiye tu nepişkivîbûyiye
ew pişkiviye ew nepişkiviye ew pişkivîbûye ew nepişkivîbûye
em pişkivîne em nepişkivîne em pişkivîbûne em nepişkivîbûne
hûn pişkivîne hûn nepişkivîne hûn pişkivîbûne hûn nepişkivîbûne
ew pişkivîne ew nepişkivîne ew pişkivîbûne ew nepişkivîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bipişkivim ez ê nepişkivim ez ê pişkivîbim ez ê nepişkivîbim
tu ê bipişkivî tu ê nepişkivî tu ê pişkivîbî tu ê nepişkivîbî
ew ê bipişkive ew ê nepişkive ew ê pişkivîbe ew ê nepişkivîbe
em ê bipişkivin em ê nepişkivin em ê pişkivîbin em ê nepişkivîbin
hûn ê bipişkivin hûn ê nepişkivin hûn ê pişkivîbin hûn ê nepişkivîbin
ew ê bipişkivin ew ê nepişkivin ew ê pişkivîbin ew ê nepişkivîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bipişkivim (bila) ez nepişkivim (bila) ez pişkivîbim (bila) ez nepişkivîbim
(bila) tu bipişkivî (bila) tu nepişkivî (bila) tu pişkivîbî (bila) tu nepişkivîbî
(bila) ew bipişkive (bila) ew nepişkive (bila) ew pişkivîbe (bila) ew nepişkivîbe
(bila) em bipişkivin (bila) em nepişkivin (bila) em pişkivîbin (bila) em nepişkivîbin
(bila) hûn bipişkivin (bila) hûn nepişkivin (bila) hûn pişkivîbin (bila) hûn nepişkivîbin
(bila) ew bipişkivin (bila) ew nepişkivin (bila) ew pişkivîbin (bila) ew nepişkivîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bipişkiviyama (bila) ez nepişkiviyama (bila) ez pişkivîbûma (bila) ez nepişkivîbûma
(bila) tu bipişkiviyayî (bila) tu nepişkiviyayî (bila) tu pişkivîbûyayî (bila) tu nepişkivîbûyayî
(bila) ew bipişkiviyaya (bila) ew nepişkiviyaya (bila) ew pişkivîbûya (bila) ew nepişkivîbûya
(bila) em bipişkiviyana (bila) em nepişkiviyana (bila) em pişkivîbûna (bila) em nepişkivîbûna
(bila) hûn bipişkiviyana (bila) hûn nepişkiviyana (bila) hûn pişkivîbûna (bila) hûn nepişkivîbûna
(bila) ew bipişkiviyana (bila) ew nepişkiviyana (bila) ew pişkivîbûna (bila) ew nepişkivîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bipişkiviyama ez ê nepişkiviyama ez ê pişkivîbûma ez ê nepişkivîbûma
tu ê bipişkiviyayî tu ê nepişkiviyayî tu ê pişkivîbûyayî tu ê nepişkivîbûyayî
ew ê bipişkiviyaya ew ê nepişkiviyaya ew ê pişkivîbûya ew ê nepişkivîbûya
em ê bipişkiviyana em ê nepişkiviyana em ê pişkivîbûna em ê nepişkivîbûna
hûn ê bipişkiviyana hûn ê nepişkiviyana hûn ê pişkivîbûna hûn ê nepişkivîbûna
ew ê bipişkiviyana ew ê nepişkiviyana ew ê pişkivîbûna ew ê nepişkivîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bipişkive (tu) nepişkive
(hûn) bipişkivin (hûn) nepişkivin