Tewandin:peyivîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere peyivîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera peyivîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –peyv– –peyivî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive peyivîn nepeyivîn peyivîbûn nepeyivîbûn
Çêbiwar - Participle peyivî nepeyivî peyivîbûyî nepeyivîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dipeyvim ez napeyvim ez peyivîm ez nepeyivîm
tu dipeyvî tu napeyvî tu peyivî tu nepeyivî
ew dipeyve ew napeyve ew peyivî ew nepeyivî
em dipeyvin em napeyvin em peyivîn em nepeyivîn
hûn dipeyvin hûn napeyvin hûn peyivîn hûn nepeyivîn
ew dipeyvin ew napeyvin ew peyivîn ew nepeyivîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dipeyiviyam ez nedipeyiviyam ez peyivîbûm ez nepeyivîbûm
tu dipeyiviyayî tu nedipeyiviyayî tu peyivîbûyî tu nepeyivîbûyî
ew dipeyiviya ew nedipeyiviya ew peyivîbû ew nepeyivîbû
em dipeyiviyan em nedipeyiviyan em peyivîbûn em nepeyivîbûn
hûn dipeyiviyan hûn nedipeyiviyan hûn peyivîbûn hûn nepeyivîbûn
ew dipeyiviyan ew nedipeyiviyan ew peyivîbûn ew nepeyivîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez peyivîme ez nepeyivîme ez peyivîbûme ez nepeyivîbûme
tu peyiviyî tu nepeyiviyî tu peyivîbûyiye tu nepeyivîbûyiye
ew peyiviye ew nepeyiviye ew peyivîbûye ew nepeyivîbûye
em peyivîne em nepeyivîne em peyivîbûne em nepeyivîbûne
hûn peyivîne hûn nepeyivîne hûn peyivîbûne hûn nepeyivîbûne
ew peyivîne ew nepeyivîne ew peyivîbûne ew nepeyivîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bipeyvim ez ê nepeyvim ez ê peyivîbim ez ê nepeyivîbim
tu ê bipeyvî tu ê nepeyvî tu ê peyivîbî tu ê nepeyivîbî
ew ê bipeyve ew ê nepeyve ew ê peyivîbe ew ê nepeyivîbe
em ê bipeyvin em ê nepeyvin em ê peyivîbin em ê nepeyivîbin
hûn ê bipeyvin hûn ê nepeyvin hûn ê peyivîbin hûn ê nepeyivîbin
ew ê bipeyvin ew ê nepeyvin ew ê peyivîbin ew ê nepeyivîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bipeyvim (bila) ez nepeyvim (bila) ez peyivîbim (bila) ez nepeyivîbim
(bila) tu bipeyvî (bila) tu nepeyvî (bila) tu peyivîbî (bila) tu nepeyivîbî
(bila) ew bipeyve (bila) ew nepeyve (bila) ew peyivîbe (bila) ew nepeyivîbe
(bila) em bipeyvin (bila) em nepeyvin (bila) em peyivîbin (bila) em nepeyivîbin
(bila) hûn bipeyvin (bila) hûn nepeyvin (bila) hûn peyivîbin (bila) hûn nepeyivîbin
(bila) ew bipeyvin (bila) ew nepeyvin (bila) ew peyivîbin (bila) ew nepeyivîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bipeyiviyama (bila) ez nepeyiviyama (bila) ez peyivîbûma (bila) ez nepeyivîbûma
(bila) tu bipeyiviyayî (bila) tu nepeyiviyayî (bila) tu peyivîbûyayî (bila) tu nepeyivîbûyayî
(bila) ew bipeyiviyaya (bila) ew nepeyiviyaya (bila) ew peyivîbûya (bila) ew nepeyivîbûya
(bila) em bipeyiviyana (bila) em nepeyiviyana (bila) em peyivîbûna (bila) em nepeyivîbûna
(bila) hûn bipeyiviyana (bila) hûn nepeyiviyana (bila) hûn peyivîbûna (bila) hûn nepeyivîbûna
(bila) ew bipeyiviyana (bila) ew nepeyiviyana (bila) ew peyivîbûna (bila) ew nepeyivîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bipeyiviyama ez ê nepeyiviyama ez ê peyivîbûma ez ê nepeyivîbûma
tu ê bipeyiviyayî tu ê nepeyiviyayî tu ê peyivîbûyayî tu ê nepeyivîbûyayî
ew ê bipeyiviyaya ew ê nepeyiviyaya ew ê peyivîbûya ew ê nepeyivîbûya
em ê bipeyiviyana em ê nepeyiviyana em ê peyivîbûna em ê nepeyivîbûna
hûn ê bipeyiviyana hûn ê nepeyiviyana hûn ê peyivîbûna hûn ê nepeyivîbûna
ew ê bipeyiviyana ew ê nepeyiviyana ew ê peyivîbûna ew ê nepeyivîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bipeyve (tu) nepeyve
(hûn) bipeyvin (hûn) nepeyvin