Tewandin:pengizîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere pengizîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera pengizîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –pengiz– –pengizî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive pengizîn nepengizîn pengizîbûn nepengizîbûn
Çêbiwar - Participle pengizî nepengizî pengizîbûyî nepengizîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dipengizim ez napengizim ez pengizîm ez nepengizîm
tu dipengizî tu napengizî tu pengizî tu nepengizî
ew dipengize ew napengize ew pengizî ew nepengizî
em dipengizin em napengizin em pengizîn em nepengizîn
hûn dipengizin hûn napengizin hûn pengizîn hûn nepengizîn
ew dipengizin ew napengizin ew pengizîn ew nepengizîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dipengiziyam ez nedipengiziyam ez pengizîbûm ez nepengizîbûm
tu dipengiziyayî tu nedipengiziyayî tu pengizîbûyî tu nepengizîbûyî
ew dipengiziya ew nedipengiziya ew pengizîbû ew nepengizîbû
em dipengiziyan em nedipengiziyan em pengizîbûn em nepengizîbûn
hûn dipengiziyan hûn nedipengiziyan hûn pengizîbûn hûn nepengizîbûn
ew dipengiziyan ew nedipengiziyan ew pengizîbûn ew nepengizîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez pengizîme ez nepengizîme ez pengizîbûme ez nepengizîbûme
tu pengiziyî tu nepengiziyî tu pengizîbûyiye tu nepengizîbûyiye
ew pengiziye ew nepengiziye ew pengizîbûye ew nepengizîbûye
em pengizîne em nepengizîne em pengizîbûne em nepengizîbûne
hûn pengizîne hûn nepengizîne hûn pengizîbûne hûn nepengizîbûne
ew pengizîne ew nepengizîne ew pengizîbûne ew nepengizîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bipengizim ez ê nepengizim ez ê pengizîbim ez ê nepengizîbim
tu ê bipengizî tu ê nepengizî tu ê pengizîbî tu ê nepengizîbî
ew ê bipengize ew ê nepengize ew ê pengizîbe ew ê nepengizîbe
em ê bipengizin em ê nepengizin em ê pengizîbin em ê nepengizîbin
hûn ê bipengizin hûn ê nepengizin hûn ê pengizîbin hûn ê nepengizîbin
ew ê bipengizin ew ê nepengizin ew ê pengizîbin ew ê nepengizîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bipengizim (bila) ez nepengizim (bila) ez pengizîbim (bila) ez nepengizîbim
(bila) tu bipengizî (bila) tu nepengizî (bila) tu pengizîbî (bila) tu nepengizîbî
(bila) ew bipengize (bila) ew nepengize (bila) ew pengizîbe (bila) ew nepengizîbe
(bila) em bipengizin (bila) em nepengizin (bila) em pengizîbin (bila) em nepengizîbin
(bila) hûn bipengizin (bila) hûn nepengizin (bila) hûn pengizîbin (bila) hûn nepengizîbin
(bila) ew bipengizin (bila) ew nepengizin (bila) ew pengizîbin (bila) ew nepengizîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bipengiziyama (bila) ez nepengiziyama (bila) ez pengizîbûma (bila) ez nepengizîbûma
(bila) tu bipengiziyayî (bila) tu nepengiziyayî (bila) tu pengizîbûyayî (bila) tu nepengizîbûyayî
(bila) ew bipengiziyaya (bila) ew nepengiziyaya (bila) ew pengizîbûya (bila) ew nepengizîbûya
(bila) em bipengiziyana (bila) em nepengiziyana (bila) em pengizîbûna (bila) em nepengizîbûna
(bila) hûn bipengiziyana (bila) hûn nepengiziyana (bila) hûn pengizîbûna (bila) hûn nepengizîbûna
(bila) ew bipengiziyana (bila) ew nepengiziyana (bila) ew pengizîbûna (bila) ew nepengizîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bipengiziyama ez ê nepengiziyama ez ê pengizîbûma ez ê nepengizîbûma
tu ê bipengiziyayî tu ê nepengiziyayî tu ê pengizîbûyayî tu ê nepengizîbûyayî
ew ê bipengiziyaya ew ê nepengiziyaya ew ê pengizîbûya ew ê nepengizîbûya
em ê bipengiziyana em ê nepengiziyana em ê pengizîbûna em ê nepengizîbûna
hûn ê bipengiziyana hûn ê nepengiziyana hûn ê pengizîbûna hûn ê nepengizîbûna
ew ê bipengiziyana ew ê nepengiziyana ew ê pengizîbûna ew ê nepengizîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bipengize (tu) nepengize
(hûn) bipengizin (hûn) nepengizin