Tewandin:pelixîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizivire pelixîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera pelixîn (negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Rayek –pelix– –pelixî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive pelixîn nepelixîn pelixîbûn nepelixîbûn
Çêbiwar - Participle pelixî nepelixî pelixîbûyî nepelixîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dipelixim ez napelixim ez pelixîm ez nepelixîm
tu dipelixî tu napelixî tu pelixî tu nepelixî
ew dipelixe ew napelixe ew pelixî ew nepelixî
em dipelixin em napelixin em pelixîn em nepelixîn
hûn dipelixin hûn napelixin hûn pelixîn hûn nepelixîn
ew dipelixin ew napelixin ew pelixîn ew nepelixîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dipelixiyam ez nedipelixiyam ez pelixîbûm ez nepelixîbûm
tu dipelixiyayî tu nedipelixiyayî tu pelixîbûyî tu nepelixîbûyî
ew dipelixiya ew nedipelixiya ew pelixîbû ew nepelixîbû
em dipelixiyan em nedipelixiyan em pelixîbûn em nepelixîbûn
hûn dipelixiyan hûn nedipelixiyan hûn pelixîbûn hûn nepelixîbûn
ew dipelixiyan ew nedipelixiyan ew pelixîbûn ew nepelixîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez pelixîme ez nepelixîme ez pelixîbûme ez nepelixîbûme
tu pelixiyî tu nepelixiyî tu pelixîbûyiye tu nepelixîbûyiye
ew pelixiye ew nepelixiye ew pelixîbûye ew nepelixîbûye
em pelixîne em nepelixîne em pelixîbûne em nepelixîbûne
hûn pelixîne hûn nepelixîne hûn pelixîbûne hûn nepelixîbûne
ew pelixîne ew nepelixîne ew pelixîbûne ew nepelixîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bipelixim ez ê nepelixim ez ê pelixîbim ez ê nepelixîbim
tu ê bipelixî tu ê nepelixî tu ê pelixîbî tu ê nepelixîbî
ew ê bipelixe ew ê nepelixe ew ê pelixîbe ew ê nepelixîbe
em ê bipelixin em ê nepelixin em ê pelixîbin em ê nepelixîbin
hûn ê bipelixin hûn ê nepelixin hûn ê pelixîbin hûn ê nepelixîbin
ew ê bipelixin ew ê nepelixin ew ê pelixîbin ew ê nepelixîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bipelixim (bila) ez nepelixim (bila) ez pelixîbim (bila) ez nepelixîbim
(bila) tu bipelixî (bila) tu nepelixî (bila) tu pelixîbî (bila) tu nepelixîbî
(bila) ew bipelixe (bila) ew nepelixe (bila) ew pelixîbe (bila) ew nepelixîbe
(bila) em bipelixin (bila) em nepelixin (bila) em pelixîbin (bila) em nepelixîbin
(bila) hûn bipelixin (bila) hûn nepelixin (bila) hûn pelixîbin (bila) hûn nepelixîbin
(bila) ew bipelixin (bila) ew nepelixin (bila) ew pelixîbin (bila) ew nepelixîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bipelixiyama (bila) ez nepelixiyama (bila) ez pelixîbûma (bila) ez nepelixîbûma
(bila) tu bipelixiyayî (bila) tu nepelixiyayî (bila) tu pelixîbûyayî (bila) tu nepelixîbûyayî
(bila) ew bipelixiyaya (bila) ew nepelixiyaya (bila) ew pelixîbûya (bila) ew nepelixîbûya
(bila) em bipelixiyana (bila) em nepelixiyana (bila) em pelixîbûna (bila) em nepelixîbûna
(bila) hûn bipelixiyana (bila) hûn nepelixiyana (bila) hûn pelixîbûna (bila) hûn nepelixîbûna
(bila) ew bipelixiyana (bila) ew nepelixiyana (bila) ew pelixîbûna (bila) ew nepelixîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bipelixiyama ez ê nepelixiyama ez ê pelixîbûma ez ê nepelixîbûma
tu ê bipelixiyayî tu ê nepelixiyayî tu ê pelixîbûyayî tu ê nepelixîbûyayî
ew ê bipelixiyaya ew ê nepelixiyaya ew ê pelixîbûya ew ê nepelixîbûya
em ê bipelixiyana em ê nepelixiyana em ê pelixîbûna em ê nepelixîbûna
hûn ê bipelixiyana hûn ê nepelixiyana hûn ê pelixîbûna hûn ê nepelixîbûna
ew ê bipelixiyana ew ê nepelixiyana ew ê pelixîbûna ew ê nepelixîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bipelixe (tu) nepelixe
(hûn) bipelixin (hûn) nepelixin