Tewandin:nihandin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere nihandin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera nihandin (xwerû, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –nihîn– –nihand–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive nihandin nenihandin nihandibûn nenihandibûn
Çêbiwar - Participle nihandî nenihandî nihandibûyî nenihandibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dinihînim ez nanihînim min nihand min nenihand
tu dinihînî tu nanihînî te nihand te nenihand
ew dinihîne ew nanihîne wê/wî nihand wê/wî nenihand
em dinihînin em nanihînin me nihand me nenihand
hûn dinihînin hûn nanihînin we nihand we nenihand
ew dinihînin ew nanihînin wan nihand wan nenihand
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min dinihand min nedinihand min nihandibû min nenihandibû
te dinihand te nedinihand te nihandibû te nenihandibû
wê/wî dinihand wê/wî nedinihand wê/wî nihandibû wê/wî nenihandibû
me dinihand me nedinihand me nihandibû me nenihandibû
we dinihand we nedinihand we nihandibû we nenihandibû
wan dinihand wan nedinihand wan nihandibû wan nenihandibû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min nihandiye min nenihandiye min nihandibûye min nenihandibûye
te nihandiye te nenihandiye te nihandibûye te nenihandibûye
wê/wî nihandiye wê/wî nenihandiye wê/wî nihandibûye wê/wî nenihandibûye
me nihandiye me nenihandiye me nihandibûye me nenihandibûye
we nihandiye we nenihandiye we nihandibûye we nenihandibûye
wan nihandiye wan nenihandiye wan nihandibûye wan nenihandibûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê binihînim ez ê nenihînim min ê nihandibe min ê nenihandibe
tu ê binihînî tu ê nenihînî te yê nihandibe te nenihandibe
ew ê binihîne ew ê nenihîne wê/wî yê nihandibe wê/wî nenihandibe
em ê binihînin em ê nenihînin me yê nihandibe me nenihandibe
hûn ê binihînin hûn ê nenihînin we yê nihandibe we nenihandibe
ew ê binihînin ew ê nenihînin wan ê nihandibe wan ê nenihandibe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez binihînim (bila) ez nenihînim (bila) min nihandibe (bila) min nenihandibe
(bila) tu binihînî (bila) tu nenihînî (bila) te nihandibe (bila) te nenihandibe
(bila) ew binihîne (bila) ew nenihîne (bila) wê/wî nihandibe (bila) wê/wî nenihandibe
(bila) em binihînin (bila) em nenihînin (bila) me nihandibe (bila) me nenihandibe
(bila) hûn binihînin (bila) hûn nenihînin (bila) we nihandibe (bila) we nenihandibe
(bila) ew binihînin (bila) ew nenihînin (bila) wan nihandibe (bila) wan nenihandibe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min binihanda (bila) min nenihanda (bila) min nihandibûya (bila) min nenihandibûya
(bila) te binihanda (bila) te nenihanda (bila) te nihandibûya (bila) te nenihandibûya
(bila) wê/wî binihanda (bila) wê/wî nenihanda (bila) wê/wî nihandibûya (bila) wê/wî nenihandibûya
(bila) me binihanda (bila) me nenihanda (bila) me nihandibûya (bila) me nenihandibûya
(bila) we binihanda (bila) we nenihanda (bila) we nihandibûya (bila) we nenihandibûya
(bila) wan binihanda (bila) wan nenihanda (bila) wan nihandibûya (bila) wan nenihandibûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê binihanda min ê nenihanda min ê nihandibûya min ê nenihandibûya
te yê binihanda te nenihanda te yê nihandibûya te nenihandibûya
wê/wî yê binihanda wê/wî nenihanda wê/wî yê nihandibûya wê/wî nenihandibûya
me yê binihanda me nenihanda me yê nihandibûya me nenihandibûya
we yê binihanda we nenihanda we yê nihandibûya we nenihandibûya
wan ê binihanda wan ê nenihanda wan ê nihandibûya wan ê nenihandibûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) binihîne (tu) nenihîne
(hûn) binihînin (hûn) nenihînin