Tewandin:nexweş ketin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera nexweş ketin (hevedudanî, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh nexweş –kev– nexweş –ket–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive nexweş ketin nexweş neketin nexweş ketibûn nexweş neketibûn
Çêbiwar - Participle nexweş ketî nexweş neketî nexweş ketibûyî nexweş neketibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez nexweş dikevim ez nexweş nakevim ez nexweş ketim ez nexweş neketim
tu nexweş dikevî tu nexweş nakevî tu nexweş ketî tu nexweş neketî
ew nexweş dikeve ew nexweş nakeve ew nexweş ket ew nexweş neket
em nexweş dikevin em nexweş nakevin em nexweş ketin em nexweş neketin
hûn nexweş dikevin hûn nexweş nakevin hûn nexweş ketin hûn nexweş neketin
ew nexweş dikevin ew nexweş nakevin ew nexweş ketin ew nexweş neketin
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez nexweş diketim ez nexweş nediketim ez nexweş ketibûm ez nexweş neketibûm
tu nexweş diketî tu nexweş nediketî tu nexweş ketibûyî tu nexweş neketibûyî
ew nexweş diket ew nexweş nediket ew nexweş ketibû ew nexweş neketibû
em nexweş diketin em nexweş nediketin em nexweş ketibûn em nexweş neketibûn
hûn nexweş diketin hûn nexweş nediketin hûn nexweş ketibûn hûn nexweş neketibûn
ew nexweş diketin ew nexweş nediketin ew nexweş ketibûn ew nexweş neketibûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez nexweş ketime ez nexweş neketime ez nexweş ketibûme ez nexweş neketibûme
tu nexweş ketiyî tu nexweş neketiyî tu nexweş ketibûyiye tu nexweş neketibûyiye
ew nexweş ketiye ew nexweş neketiye ew nexweş ketibûye ew nexweş neketibûye
em nexweş ketine em nexweş neketine em nexweş ketibûne em nexweş neketibûne
hûn nexweş ketine hûn nexweş neketine hûn nexweş ketibûne hûn nexweş neketibûne
ew nexweş ketine ew nexweş neketine ew nexweş ketibûne ew nexweş neketibûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê nexweş bikevim ez ê nexweş nekevim ez ê nexweş ketibim ez ê nexweş neketibim
tu ê nexweş bikevî tu ê nexweş nekevî tu ê nexweş ketibî tu ê nexweş neketibî
ew ê nexweş bikeve ew ê nexweş nekeve ew ê nexweş ketibe ew ê nexweş neketibe
em ê nexweş bikevin em ê nexweş nekevin em ê nexweş ketibin em ê nexweş neketibin
hûn ê nexweş bikevin hûn ê nexweş nekevin hûn ê nexweş ketibin hûn ê nexweş neketibin
ew ê nexweş bikevin ew ê nexweş nekevin ew ê nexweş ketibin ew ê nexweş neketibin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez nexweş bikevim (bila) ez nexweş nekevim (bila) ez nexweş ketibim (bila) ez nexweş neketibim
(bila) tu nexweş bikevî (bila) tu nexweş nekevî (bila) tu nexweş ketibî (bila) tu nexweş neketibî
(bila) ew nexweş bikeve (bila) ew nexweş nekeve (bila) ew nexweş ketibe (bila) ew nexweş neketibe
(bila) em nexweş bikevin (bila) em nexweş nekevin (bila) em nexweş ketibin (bila) em nexweş neketibin
(bila) hûn nexweş bikevin (bila) hûn nexweş nekevin (bila) hûn nexweş ketibin (bila) hûn nexweş neketibin
(bila) ew nexweş bikevin (bila) ew nexweş nekevin (bila) ew nexweş ketibin (bila) ew nexweş neketibin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez nexweş biketama (bila) ez nexweş neketama (bila) ez nexweş ketibûma (bila) ez nexweş neketibûma
(bila) tu nexweş biketayî (bila) tu nexweş neketayî (bila) tu nexweş ketibûyayî (bila) tu nexweş neketibûyayî
(bila) ew nexweş biketa (bila) ew nexweş neketa (bila) ew nexweş ketibûya (bila) ew nexweş neketibûya
(bila) em nexweş biketana (bila) em nexweş neketana (bila) em nexweş ketibûna (bila) em nexweş neketibûna
(bila) hûn nexweş biketana (bila) hûn nexweş neketana (bila) hûn nexweş ketibûna (bila) hûn nexweş neketibûna
(bila) ew nexweş biketana (bila) ew nexweş neketana (bila) ew nexweş ketibûna (bila) ew nexweş neketibûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê nexweş biketama ez ê nexweş neketama ez ê nexweş ketibûma ez ê nexweş neketibûma
tu ê nexweş biketayî tu ê nexweş neketayî tu ê nexweş ketibûyayî tu ê nexweş neketibûyayî
ew ê nexweş biketa ew ê nexweş neketa ew ê nexweş ketibûya ew ê nexweş neketibûya
em ê nexweş biketana em ê nexweş neketana em ê nexweş ketibûna em ê nexweş neketibûna
hûn ê nexweş biketana hûn ê nexweş neketana hûn ê nexweş ketibûna hûn ê nexweş neketibûna
ew ê nexweş biketana ew ê nexweş neketana ew ê nexweş ketibûna ew ê nexweş neketibûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) nexweş bikeve (tu) nexweş nekeve
(hûn) nexweş bikevin (hûn) nexweş nekevin