Tewandin:lopijîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere lopijîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera lopijîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –lopij– –lopijî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive lopijîn nelopijîn lopijîbûn nelopijîbûn
Çêbiwar - Participle lopijî nelopijî lopijîbûyî nelopijîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dilopijim ez nalopijim ez lopijîm ez nelopijîm
tu dilopijî tu nalopijî tu lopijî tu nelopijî
ew dilopije ew nalopije ew lopijî ew nelopijî
em dilopijin em nalopijin em lopijîn em nelopijîn
hûn dilopijin hûn nalopijin hûn lopijîn hûn nelopijîn
ew dilopijin ew nalopijin ew lopijîn ew nelopijîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dilopijiyam ez nedilopijiyam ez lopijîbûm ez nelopijîbûm
tu dilopijiyayî tu nedilopijiyayî tu lopijîbûyî tu nelopijîbûyî
ew dilopijiya ew nedilopijiya ew lopijîbû ew nelopijîbû
em dilopijiyan em nedilopijiyan em lopijîbûn em nelopijîbûn
hûn dilopijiyan hûn nedilopijiyan hûn lopijîbûn hûn nelopijîbûn
ew dilopijiyan ew nedilopijiyan ew lopijîbûn ew nelopijîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez lopijîme ez nelopijîme ez lopijîbûme ez nelopijîbûme
tu lopijiyî tu nelopijiyî tu lopijîbûyiye tu nelopijîbûyiye
ew lopijiye ew nelopijiye ew lopijîbûye ew nelopijîbûye
em lopijîne em nelopijîne em lopijîbûne em nelopijîbûne
hûn lopijîne hûn nelopijîne hûn lopijîbûne hûn nelopijîbûne
ew lopijîne ew nelopijîne ew lopijîbûne ew nelopijîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bilopijim ez ê nelopijim ez ê lopijîbim ez ê nelopijîbim
tu ê bilopijî tu ê nelopijî tu ê lopijîbî tu ê nelopijîbî
ew ê bilopije ew ê nelopije ew ê lopijîbe ew ê nelopijîbe
em ê bilopijin em ê nelopijin em ê lopijîbin em ê nelopijîbin
hûn ê bilopijin hûn ê nelopijin hûn ê lopijîbin hûn ê nelopijîbin
ew ê bilopijin ew ê nelopijin ew ê lopijîbin ew ê nelopijîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bilopijim (bila) ez nelopijim (bila) ez lopijîbim (bila) ez nelopijîbim
(bila) tu bilopijî (bila) tu nelopijî (bila) tu lopijîbî (bila) tu nelopijîbî
(bila) ew bilopije (bila) ew nelopije (bila) ew lopijîbe (bila) ew nelopijîbe
(bila) em bilopijin (bila) em nelopijin (bila) em lopijîbin (bila) em nelopijîbin
(bila) hûn bilopijin (bila) hûn nelopijin (bila) hûn lopijîbin (bila) hûn nelopijîbin
(bila) ew bilopijin (bila) ew nelopijin (bila) ew lopijîbin (bila) ew nelopijîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bilopijiyama (bila) ez nelopijiyama (bila) ez lopijîbûma (bila) ez nelopijîbûma
(bila) tu bilopijiyayî (bila) tu nelopijiyayî (bila) tu lopijîbûyayî (bila) tu nelopijîbûyayî
(bila) ew bilopijiyaya (bila) ew nelopijiyaya (bila) ew lopijîbûya (bila) ew nelopijîbûya
(bila) em bilopijiyana (bila) em nelopijiyana (bila) em lopijîbûna (bila) em nelopijîbûna
(bila) hûn bilopijiyana (bila) hûn nelopijiyana (bila) hûn lopijîbûna (bila) hûn nelopijîbûna
(bila) ew bilopijiyana (bila) ew nelopijiyana (bila) ew lopijîbûna (bila) ew nelopijîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bilopijiyama ez ê nelopijiyama ez ê lopijîbûma ez ê nelopijîbûma
tu ê bilopijiyayî tu ê nelopijiyayî tu ê lopijîbûyayî tu ê nelopijîbûyayî
ew ê bilopijiyaya ew ê nelopijiyaya ew ê lopijîbûya ew ê nelopijîbûya
em ê bilopijiyana em ê nelopijiyana em ê lopijîbûna em ê nelopijîbûna
hûn ê bilopijiyana hûn ê nelopijiyana hûn ê lopijîbûna hûn ê nelopijîbûna
ew ê bilopijiyana ew ê nelopijiyana ew ê lopijîbûna ew ê nelopijîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bilopije (tu) nelopije
(hûn) bilopijin (hûn) nelopijin