Tewandin:lezandin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere lezandin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera lezandin (xwerû, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –lezîn– –lezand–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive lezandin nelezandin lezandibûn nelezandibûn
Çêbiwar - Participle lezandî nelezandî lezandibûyî nelezandibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dilezînim ez nalezînim min lezand min nelezand
tu dilezînî tu nalezînî te lezand te nelezand
ew dilezîne ew nalezîne wê/wî lezand wê/wî nelezand
em dilezînin em nalezînin me lezand me nelezand
hûn dilezînin hûn nalezînin we lezand we nelezand
ew dilezînin ew nalezînin wan lezand wan nelezand
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min dilezand min nedilezand min lezandibû min nelezandibû
te dilezand te nedilezand te lezandibû te nelezandibû
wê/wî dilezand wê/wî nedilezand wê/wî lezandibû wê/wî nelezandibû
me dilezand me nedilezand me lezandibû me nelezandibû
we dilezand we nedilezand we lezandibû we nelezandibû
wan dilezand wan nedilezand wan lezandibû wan nelezandibû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min lezandiye min nelezandiye min lezandibûye min nelezandibûye
te lezandiye te nelezandiye te lezandibûye te nelezandibûye
wê/wî lezandiye wê/wî nelezandiye wê/wî lezandibûye wê/wî nelezandibûye
me lezandiye me nelezandiye me lezandibûye me nelezandibûye
we lezandiye we nelezandiye we lezandibûye we nelezandibûye
wan lezandiye wan nelezandiye wan lezandibûye wan nelezandibûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bilezînim ez ê nelezînim min ê lezandibe min ê nelezandibe
tu ê bilezînî tu ê nelezînî te yê lezandibe te nelezandibe
ew ê bilezîne ew ê nelezîne wê/wî yê lezandibe wê/wî nelezandibe
em ê bilezînin em ê nelezînin me yê lezandibe me nelezandibe
hûn ê bilezînin hûn ê nelezînin we yê lezandibe we nelezandibe
ew ê bilezînin ew ê nelezînin wan ê lezandibe wan ê nelezandibe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bilezînim (bila) ez nelezînim (bila) min lezandibe (bila) min nelezandibe
(bila) tu bilezînî (bila) tu nelezînî (bila) te lezandibe (bila) te nelezandibe
(bila) ew bilezîne (bila) ew nelezîne (bila) wê/wî lezandibe (bila) wê/wî nelezandibe
(bila) em bilezînin (bila) em nelezînin (bila) me lezandibe (bila) me nelezandibe
(bila) hûn bilezînin (bila) hûn nelezînin (bila) we lezandibe (bila) we nelezandibe
(bila) ew bilezînin (bila) ew nelezînin (bila) wan lezandibe (bila) wan nelezandibe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min bilezanda (bila) min nelezanda (bila) min lezandibûya (bila) min nelezandibûya
(bila) te bilezanda (bila) te nelezanda (bila) te lezandibûya (bila) te nelezandibûya
(bila) wê/wî bilezanda (bila) wê/wî nelezanda (bila) wê/wî lezandibûya (bila) wê/wî nelezandibûya
(bila) me bilezanda (bila) me nelezanda (bila) me lezandibûya (bila) me nelezandibûya
(bila) we bilezanda (bila) we nelezanda (bila) we lezandibûya (bila) we nelezandibûya
(bila) wan bilezanda (bila) wan nelezanda (bila) wan lezandibûya (bila) wan nelezandibûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê bilezanda min ê nelezanda min ê lezandibûya min ê nelezandibûya
te yê bilezanda te nelezanda te yê lezandibûya te nelezandibûya
wê/wî yê bilezanda wê/wî nelezanda wê/wî yê lezandibûya wê/wî nelezandibûya
me yê bilezanda me nelezanda me yê lezandibûya me nelezandibûya
we yê bilezanda we nelezanda we yê lezandibûya we nelezandibûya
wan ê bilezanda wan ê nelezanda wan ê lezandibûya wan ê nelezandibûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bilezîne (tu) nelezîne
(hûn) bilezînin (hûn) nelezînin