Tewandin:leqandin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere leqandin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera leqandin (xwerû, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –leqîn– –leqand–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive leqandin neleqandin leqandibûn neleqandibûn
Çêbiwar - Participle leqandî neleqandî leqandibûyî neleqandibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dileqînim ez naleqînim min leqand min neleqand
tu dileqînî tu naleqînî te leqand te neleqand
ew dileqîne ew naleqîne wê/wî leqand wê/wî neleqand
em dileqînin em naleqînin me leqand me neleqand
hûn dileqînin hûn naleqînin we leqand we neleqand
ew dileqînin ew naleqînin wan leqand wan neleqand
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min dileqand min nedileqand min leqandibû min neleqandibû
te dileqand te nedileqand te leqandibû te neleqandibû
wê/wî dileqand wê/wî nedileqand wê/wî leqandibû wê/wî neleqandibû
me dileqand me nedileqand me leqandibû me neleqandibû
we dileqand we nedileqand we leqandibû we neleqandibû
wan dileqand wan nedileqand wan leqandibû wan neleqandibû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min leqandiye min neleqandiye min leqandibûye min neleqandibûye
te leqandiye te neleqandiye te leqandibûye te neleqandibûye
wê/wî leqandiye wê/wî neleqandiye wê/wî leqandibûye wê/wî neleqandibûye
me leqandiye me neleqandiye me leqandibûye me neleqandibûye
we leqandiye we neleqandiye we leqandibûye we neleqandibûye
wan leqandiye wan neleqandiye wan leqandibûye wan neleqandibûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bileqînim ez ê neleqînim min ê leqandibe min ê neleqandibe
tu ê bileqînî tu ê neleqînî te yê leqandibe te neleqandibe
ew ê bileqîne ew ê neleqîne wê/wî yê leqandibe wê/wî neleqandibe
em ê bileqînin em ê neleqînin me yê leqandibe me neleqandibe
hûn ê bileqînin hûn ê neleqînin we yê leqandibe we neleqandibe
ew ê bileqînin ew ê neleqînin wan ê leqandibe wan ê neleqandibe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bileqînim (bila) ez neleqînim (bila) min leqandibe (bila) min neleqandibe
(bila) tu bileqînî (bila) tu neleqînî (bila) te leqandibe (bila) te neleqandibe
(bila) ew bileqîne (bila) ew neleqîne (bila) wê/wî leqandibe (bila) wê/wî neleqandibe
(bila) em bileqînin (bila) em neleqînin (bila) me leqandibe (bila) me neleqandibe
(bila) hûn bileqînin (bila) hûn neleqînin (bila) we leqandibe (bila) we neleqandibe
(bila) ew bileqînin (bila) ew neleqînin (bila) wan leqandibe (bila) wan neleqandibe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min bileqanda (bila) min neleqanda (bila) min leqandibûya (bila) min neleqandibûya
(bila) te bileqanda (bila) te neleqanda (bila) te leqandibûya (bila) te neleqandibûya
(bila) wê/wî bileqanda (bila) wê/wî neleqanda (bila) wê/wî leqandibûya (bila) wê/wî neleqandibûya
(bila) me bileqanda (bila) me neleqanda (bila) me leqandibûya (bila) me neleqandibûya
(bila) we bileqanda (bila) we neleqanda (bila) we leqandibûya (bila) we neleqandibûya
(bila) wan bileqanda (bila) wan neleqanda (bila) wan leqandibûya (bila) wan neleqandibûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê bileqanda min ê neleqanda min ê leqandibûya min ê neleqandibûya
te yê bileqanda te neleqanda te yê leqandibûya te neleqandibûya
wê/wî yê bileqanda wê/wî neleqanda wê/wî yê leqandibûya wê/wî neleqandibûya
me yê bileqanda me neleqanda me yê leqandibûya me neleqandibûya
we yê bileqanda we neleqanda we yê leqandibûya we neleqandibûya
wan ê bileqanda wan ê neleqanda wan ê leqandibûya wan ê neleqandibûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bileqîne (tu) neleqîne
(hûn) bileqînin (hûn) neleqînin