Tewandin:lê gerîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere lê gerîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera lê gerîn (hevedudanî, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh lê –ger– lê –gerî– / –geriya–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive lê gerîn negerîn lê gerîbûn negerîbûn
Çêbiwar - Participle lê gerî negerî lê gerîbûyî negerîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez lê digerim ez lê nagerim ez lê gerîm / lê geriyam ez lê negerîm / lê negeriyam
tu lê digerî tu lê nagerî tu lê gerî / lê geriyayî tu lê negerî / lê negeriyayî
ew lê digere ew lê nagere ew lê gerî / lê geriya ew lê negerî / lê negeriya
em lê digerin em lê nagerin em lê gerîn / lê geriyan em lê negerîn / lê negeriyan
hûn lê digerin hûn lê nagerin hûn lê gerîn / lê geriyan hûn lê negerîn / lê negeriyan
ew lê digerin ew lê nagerin ew lê gerîn / lê geriyan ew lê negerîn / lê negeriyan
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez lê digeriyam ez lê nedigeriyam ez lê gerîbûm / lê geriyabûm ez lê negerîbûm / lê negeriyabûm
tu lê digeriyayî tu lê nedigeriyayî tu lê gerîbûyî / lê geriyabûyî tu lê negerîbûyî / lê negeriyabûyî
ew lê digeriya ew lê nedigeriya ew lê gerîbû / lê geriyabû ew lê negerîbû / lê negeriyabû
em lê digeriyan em lê nedigeriyan em lê gerîbûn / lê geriyabûn em lê negerîbûn / lê negeriyabûn
hûn lê digeriyan hûn lê nedigeriyan hûn lê gerîbûn / lê geriyabûn hûn lê negerîbûn / lê negeriyabûn
ew lê digeriyan ew lê nedigeriyan ew lê gerîbûn / lê geriyabûn ew lê negerîbûn / lê negeriyabûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez lê gerîme / lê geriyame ez lê negerîme / lê negeriyame ez lê gerîbûme / lê geriyabûme ez lê negerîbûme / lê negeriyabûme
tu lê geriyî / lê geriyayî tu lê negeriyî / lê negeriyayî tu lê gerîbûyiye / lê geriyabûyiye tu lê negerîbûyiye / lê negeriyabûyiye
ew lê geriye / lê geriyaye ew lê negeriye / lê negeriyaye ew lê gerîbûye / lê geriyabûye ew lê negerîbûye / lê negeriyabûye
em lê gerîne / lê geriyane em lê negerîne / lê negeriyane em lê gerîbûne / lê geriyabûne em lê negerîbûne / lê negeriyabûne
hûn lê gerîne / lê geriyane hûn lê negerîne / lê negeriyane hûn lê gerîbûne / lê geriyabûne hûn lê negerîbûne / lê negeriyabûne
ew lê gerîne / lê geriyane ew lê negerîne / lê negeriyane ew lê gerîbûne / lê geriyabûne ew lê negerîbûne / lê negeriyabûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê lê bigerim ez ê lê negerim ez ê lê gerîbim / lê geriyabim ez ê lê negerîbim / lê negeriyabim
tu ê lê bigerî tu ê lê negerî tu ê lê gerîbî / lê geriyabî tu ê lê negerîbî / lê negeriyabî
ew ê lê bigere ew ê lê negere ew ê lê gerîbe / lê geriyabe ew ê lê negerîbe / lê negeriyabe
em ê lê bigerin em ê lê negerin em ê lê gerîbin / lê geriyabin em ê lê negerîbin / lê negeriyabin
hûn ê lê bigerin hûn ê lê negerin hûn ê lê gerîbin / lê geriyabin hûn ê lê negerîbin / lê negeriyabin
ew ê lê bigerin ew ê lê negerin ew ê lê gerîbin / lê geriyabin ew ê lê negerîbin / lê negeriyabin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez lê bigerim (bila) ez lê negerim (bila) ez lê gerîbim / lê geriyabim (bila) ez lê negerîbim / lê negeriyabim
(bila) tu lê bigerî (bila) tu lê negerî (bila) tu lê gerîbî / lê geriyabî (bila) tu lê negerîbî / lê negeriyabî
(bila) ew lê bigere (bila) ew lê negere (bila) ew lê gerîbe / lê geriyabe (bila) ew lê negerîbe / lê negeriyabe
(bila) em lê bigerin (bila) em lê negerin (bila) em lê gerîbin / lê geriyabin (bila) em lê negerîbin / lê negeriyabin
(bila) hûn lê bigerin (bila) hûn lê negerin (bila) hûn lê gerîbin / lê geriyabin (bila) hûn lê negerîbin / lê negeriyabin
(bila) ew lê bigerin (bila) ew lê negerin (bila) ew lê gerîbin / lê geriyabin (bila) ew lê negerîbin / lê negeriyabin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez lê bigeriyama (bila) ez lê negeriyama (bila) ez lê gerîbûma / lê geriyabûma (bila) ez lê negerîbûma / lê negeriyabûma
(bila) tu lê bigeriyayî (bila) tu lê negeriyayî (bila) tu lê gerîbûyayî / lê geriyabûyayî (bila) tu lê negerîbûyayî / lê negeriyabûyayî
(bila) ew lê bigeriyaya (bila) ew lê negeriyaya (bila) ew lê gerîbûya / lê geriyabûya (bila) ew lê negerîbûya / lê negeriyabûya
(bila) em lê bigeriyana (bila) em lê negeriyana (bila) em lê gerîbûna / lê geriyabûna (bila) em lê negerîbûna / lê negeriyabûna
(bila) hûn lê bigeriyana (bila) hûn lê negeriyana (bila) hûn lê gerîbûna / lê geriyabûna (bila) hûn lê negerîbûna / lê negeriyabûna
(bila) ew lê bigeriyana (bila) ew lê negeriyana (bila) ew lê gerîbûna / lê geriyabûna (bila) ew lê negerîbûna / lê negeriyabûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê lê bigeriyama ez ê lê negeriyama ez ê lê gerîbûma / lê geriyabûma ez ê lê negerîbûma / lê negeriyabûma
tu ê lê bigeriyayî tu ê lê negeriyayî tu ê lê gerîbûyayî / lê geriyabûyayî tu ê lê negerîbûyayî / lê negeriyabûyayî
ew ê lê bigeriyaya ew ê lê negeriyaya ew ê lê gerîbûya / lê geriyabûya ew ê lê negerîbûya / lê negeriyabûya
em ê lê bigeriyana em ê lê negeriyana em ê lê gerîbûna / lê geriyabûna em ê lê negerîbûna / lê negeriyabûna
hûn ê lê bigeriyana hûn ê lê negeriyana hûn ê lê gerîbûna / lê geriyabûna hûn ê lê negerîbûna / lê negeriyabûna
ew ê lê bigeriyana ew ê lê negeriyana ew ê lê gerîbûna / lê geriyabûna ew ê lê negerîbûna / lê negeriyabûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) lê bigere (tu) lê negere
(hûn) lê bigerin (hûn) lê negerin