Tewandin:kerrixîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere kerrixîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera kerrixîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –kerrix– –kerrixî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive kerrixîn nekerrixîn kerrixîbûn nekerrixîbûn
Çêbiwar - Participle kerrixî nekerrixî kerrixîbûyî nekerrixîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dikerrixim ez nakerrixim ez kerrixîm ez nekerrixîm
tu dikerrixî tu nakerrixî tu kerrixî tu nekerrixî
ew dikerrixe ew nakerrixe ew kerrixî ew nekerrixî
em dikerrixin em nakerrixin em kerrixîn em nekerrixîn
hûn dikerrixin hûn nakerrixin hûn kerrixîn hûn nekerrixîn
ew dikerrixin ew nakerrixin ew kerrixîn ew nekerrixîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dikerrixiyam ez nedikerrixiyam ez kerrixîbûm ez nekerrixîbûm
tu dikerrixiyayî tu nedikerrixiyayî tu kerrixîbûyî tu nekerrixîbûyî
ew dikerrixiya ew nedikerrixiya ew kerrixîbû ew nekerrixîbû
em dikerrixiyan em nedikerrixiyan em kerrixîbûn em nekerrixîbûn
hûn dikerrixiyan hûn nedikerrixiyan hûn kerrixîbûn hûn nekerrixîbûn
ew dikerrixiyan ew nedikerrixiyan ew kerrixîbûn ew nekerrixîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez kerrixîme ez nekerrixîme ez kerrixîbûme ez nekerrixîbûme
tu kerrixiyî tu nekerrixiyî tu kerrixîbûyiye tu nekerrixîbûyiye
ew kerrixiye ew nekerrixiye ew kerrixîbûye ew nekerrixîbûye
em kerrixîne em nekerrixîne em kerrixîbûne em nekerrixîbûne
hûn kerrixîne hûn nekerrixîne hûn kerrixîbûne hûn nekerrixîbûne
ew kerrixîne ew nekerrixîne ew kerrixîbûne ew nekerrixîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bikerrixim ez ê nekerrixim ez ê kerrixîbim ez ê nekerrixîbim
tu ê bikerrixî tu ê nekerrixî tu ê kerrixîbî tu ê nekerrixîbî
ew ê bikerrixe ew ê nekerrixe ew ê kerrixîbe ew ê nekerrixîbe
em ê bikerrixin em ê nekerrixin em ê kerrixîbin em ê nekerrixîbin
hûn ê bikerrixin hûn ê nekerrixin hûn ê kerrixîbin hûn ê nekerrixîbin
ew ê bikerrixin ew ê nekerrixin ew ê kerrixîbin ew ê nekerrixîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bikerrixim (bila) ez nekerrixim (bila) ez kerrixîbim (bila) ez nekerrixîbim
(bila) tu bikerrixî (bila) tu nekerrixî (bila) tu kerrixîbî (bila) tu nekerrixîbî
(bila) ew bikerrixe (bila) ew nekerrixe (bila) ew kerrixîbe (bila) ew nekerrixîbe
(bila) em bikerrixin (bila) em nekerrixin (bila) em kerrixîbin (bila) em nekerrixîbin
(bila) hûn bikerrixin (bila) hûn nekerrixin (bila) hûn kerrixîbin (bila) hûn nekerrixîbin
(bila) ew bikerrixin (bila) ew nekerrixin (bila) ew kerrixîbin (bila) ew nekerrixîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bikerrixiyama (bila) ez nekerrixiyama (bila) ez kerrixîbûma (bila) ez nekerrixîbûma
(bila) tu bikerrixiyayî (bila) tu nekerrixiyayî (bila) tu kerrixîbûyayî (bila) tu nekerrixîbûyayî
(bila) ew bikerrixiyaya (bila) ew nekerrixiyaya (bila) ew kerrixîbûya (bila) ew nekerrixîbûya
(bila) em bikerrixiyana (bila) em nekerrixiyana (bila) em kerrixîbûna (bila) em nekerrixîbûna
(bila) hûn bikerrixiyana (bila) hûn nekerrixiyana (bila) hûn kerrixîbûna (bila) hûn nekerrixîbûna
(bila) ew bikerrixiyana (bila) ew nekerrixiyana (bila) ew kerrixîbûna (bila) ew nekerrixîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bikerrixiyama ez ê nekerrixiyama ez ê kerrixîbûma ez ê nekerrixîbûma
tu ê bikerrixiyayî tu ê nekerrixiyayî tu ê kerrixîbûyayî tu ê nekerrixîbûyayî
ew ê bikerrixiyaya ew ê nekerrixiyaya ew ê kerrixîbûya ew ê nekerrixîbûya
em ê bikerrixiyana em ê nekerrixiyana em ê kerrixîbûna em ê nekerrixîbûna
hûn ê bikerrixiyana hûn ê nekerrixiyana hûn ê kerrixîbûna hûn ê nekerrixîbûna
ew ê bikerrixiyana ew ê nekerrixiyana ew ê kerrixîbûna ew ê nekerrixîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bikerrixe (tu) nekerrixe
(hûn) bikerrixin (hûn) nekerrixin