Tewandin:jê hez kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizivire jê hez kirin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera jê hez kirin (gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Rayek jê hez kirin-rayek –k– jê hez kirin-rayek –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive jê hez kirin jê hez kirin-rayek nejê hez kirin jê hez kirin-rayek kiribûn jê hez kirin-rayek nekiribûn
Çêbiwar - Participle jê hez kirin-rayek kirî jê hez kirin-rayek nekirî jê hez kirin-rayek kiribûyî jê hez kirin-rayek nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez jê hez kirin-rayek dikim ez jê hez kirin-rayek nakim min jê hez kirin-rayek kir min jê hez kirin-rayek nekir
tu jê hez kirin-rayek dikî tu jê hez kirin-rayek na te jê hez kirin-rayek kir te jê hez kirin-rayek nekir
ew jê hez kirin-rayek dike ew jê hez kirin-rayek nake wê/wî jê hez kirin-rayek kir wê/wî jê hez kirin-rayek nekir
em jê hez kirin-rayek dikin em jê hez kirin-rayek nakin me jê hez kirin-rayek kir me jê hez kirin-rayek nekir
hûn jê hez kirin-rayek dikin hûn jê hez kirin-rayek nakin we jê hez kirin-rayek kir we jê hez kirin-rayek nekir
ew jê hez kirin-rayek dikin ew jê hez kirin-rayek nakin wan jê hez kirin-rayek kir wan jê hez kirin-rayek nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min jê hez kirin-rayek dikir min jê hez kirin-rayek nedikir min jê hez kirin-rayek kiribû min jê hez kirin-rayek nekiribû
te jê hez kirin-rayek dikir te jê hez kirin-rayek nedikir te jê hez kirin-rayek kiribû te jê hez kirin-rayek nekiribû
wê/wî jê hez kirin-rayek dikir wê/wî jê hez kirin-rayek nedikir wê/wî jê hez kirin-rayek kiribû wê/wî jê hez kirin-rayek nekiribû
me jê hez kirin-rayek dikir me jê hez kirin-rayek nedikir me jê hez kirin-rayek kiribû me jê hez kirin-rayek nekiribû
we jê hez kirin-rayek dikir we jê hez kirin-rayek nedikir we jê hez kirin-rayek kiribû we jê hez kirin-rayek nekiribû
wan jê hez kirin-rayek dikir wan jê hez kirin-rayek nedikir wan jê hez kirin-rayek kiribû wan jê hez kirin-rayek nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min jê hez kirin-rayek kiriye min jê hez kirin-rayek nekiriye min jê hez kirin-rayek kiribûye min jê hez kirin-rayek nekiribûye
te jê hez kirin-rayek kiriye te jê hez kirin-rayek nekiriye te jê hez kirin-rayek kiribûye te jê hez kirin-rayek nekiribûye
wê/wî jê hez kirin-rayek kiriye wê/wî jê hez kirin-rayek nekiriye wê/wî jê hez kirin-rayek kiribûye wê/wî jê hez kirin-rayek nekiribûye
me jê hez kirin-rayek kiriye me jê hez kirin-rayek nekiriye me jê hez kirin-rayek kiribûye me jê hez kirin-rayek nekiribûye
we jê hez kirin-rayek kiriye we jê hez kirin-rayek nekiriye we jê hez kirin-rayek kiribûye we jê hez kirin-rayek nekiribûye
wan jê hez kirin-rayek kiriye wan jê hez kirin-rayek nekiriye wan jê hez kirin-rayek kiribûye wan jê hez kirin-rayek nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê jê hez kirin-rayek bikim ez ê jê hez kirin-rayek nekim min ê jê hez kirin-rayek kiribe min ê jê hez kirin-rayek nekiribe
tu ê jê hez kirin-rayek bikî tu ê jê hez kirin-rayek ne te yê jê hez kirin-rayek kiribe te yê jê hez kirin-rayek nekiribe
ew ê jê hez kirin-rayek bike ew ê jê hez kirin-rayek neke wê/wî yê jê hez kirin-rayek kiribe wê/wî yê jê hez kirin-rayek nekiribe
em ê jê hez kirin-rayek bikin em ê jê hez kirin-rayek nekin me yê jê hez kirin-rayek kiribe me yê jê hez kirin-rayek nekiribe
hûn ê jê hez kirin-rayek bikin hûn ê jê hez kirin-rayek nekin we yê jê hez kirin-rayek kiribe we yê jê hez kirin-rayek nekiribe
ew ê jê hez kirin-rayek bikin ew ê jê hez kirin-rayek nekin wan ê jê hez kirin-rayek kiribe wan ê jê hez kirin-rayek nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez jê hez kirin-rayek bikim (bila) ez jê hez kirin-rayek nekim (bila) min jê hez kirin-rayek kiribe (bila) min jê hez kirin-rayek nekiribe
(bila) tu jê hez kirin-rayek bikî (bila) tu jê hez kirin-rayek ne (bila) te jê hez kirin-rayek kiribe (bila) te jê hez kirin-rayek nekiribe
(bila) ew jê hez kirin-rayek bike (bila) ew jê hez kirin-rayek neke (bila) wê/wî jê hez kirin-rayek kiribe (bila) wê/wî jê hez kirin-rayek nekiribe
(bila) em jê hez kirin-rayek bikin (bila) em jê hez kirin-rayek nekin (bila) me jê hez kirin-rayek kiribe (bila) me jê hez kirin-rayek nekiribe
(bila) hûn jê hez kirin-rayek bikin (bila) hûn jê hez kirin-rayek nekin (bila) we jê hez kirin-rayek kiribe (bila) we jê hez kirin-rayek nekiribe
(bila) ew jê hez kirin-rayek bikin (bila) ew jê hez kirin-rayek nekin (bila) wan jê hez kirin-rayek kiribe (bila) wan jê hez kirin-rayek nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min jê hez kirin-rayek bikira (bila) min jê hez kirin-rayek nekira (bila) min jê hez kirin-rayek kiribûya (bila) min jê hez kirin-rayek nekiribûya
(bila) te jê hez kirin-rayek bikira (bila) te jê hez kirin-rayek nekira (bila) te jê hez kirin-rayek kiribûya (bila) te jê hez kirin-rayek nekiribûya
(bila) wê/wî jê hez kirin-rayek bikira (bila) wê/wî jê hez kirin-rayek nekira (bila) wê/wî jê hez kirin-rayek kiribûya (bila) wê/wî jê hez kirin-rayek nekiribûya
(bila) me jê hez kirin-rayek bikira (bila) me jê hez kirin-rayek nekira (bila) me jê hez kirin-rayek kiribûya (bila) me jê hez kirin-rayek nekiribûya
(bila) we jê hez kirin-rayek bikira (bila) we jê hez kirin-rayek nekira (bila) we jê hez kirin-rayek kiribûya (bila) we jê hez kirin-rayek nekiribûya
(bila) wan jê hez kirin-rayek bikira (bila) wan jê hez kirin-rayek nekira (bila) wan jê hez kirin-rayek kiribûya (bila) wan jê hez kirin-rayek nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê jê hez kirin-rayek bikira min ê jê hez kirin-rayek nekira min ê jê hez kirin-rayek kiribûya min ê jê hez kirin-rayek nekiribûya
te yê jê hez kirin-rayek bikira te yê jê hez kirin-rayek nekira te yê jê hez kirin-rayek kiribûya te yê jê hez kirin-rayek nekiribûya
wê/wî yê jê hez kirin-rayek bikira wê/wî yê jê hez kirin-rayek nekira wê/wî yê jê hez kirin-rayek kiribûya wê/wî yê jê hez kirin-rayek nekiribûya
me yê jê hez kirin-rayek bikira me yê jê hez kirin-rayek nekira me yê jê hez kirin-rayek kiribûya me yê jê hez kirin-rayek nekiribûya
we yê jê hez kirin-rayek bikira we yê jê hez kirin-rayek nekira we yê jê hez kirin-rayek kiribûya we yê jê hez kirin-rayek nekiribûya
wan ê jê hez kirin-rayek bikira wan ê jê hez kirin-rayek nekira wan ê jê hez kirin-rayek kiribûya wan ê jê hez kirin-rayek nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) jê hez kirin-rayek bike (tu) jê hez kirin-rayek neke
(hûn) jê hez kirin-rayek bikin (hûn) jê hez kirin-rayek nekin