Tewandin:hilperîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere hilperîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera hilperîn (pêkhatî, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh hil –per– hil –perî– / –periya–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive hilperîn hilneperîn hilperîbûn hilneperîbûn
Çêbiwar - Participle hilperî hilneperî hilperîbûyî hilneperîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez hildiperim ez hilnaperim ez hilperîm / hilperiyam ez hilneperîm / hilneperiyam
tu hildiperî tu hilnaperî tu hilperî / hilperiyayî tu hilneperî / hilneperiyayî
ew hildipere ew hilnapere ew hilperî / hilperiya ew hilneperî / hilneperiya
em hildiperin em hilnaperin em hilperîn / hilperiyan em hilneperîn / hilneperiyan
hûn hildiperin hûn hilnaperin hûn hilperîn / hilperiyan hûn hilneperîn / hilneperiyan
ew hildiperin ew hilnaperin ew hilperîn / hilperiyan ew hilneperîn / hilneperiyan
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez hildiperiyam ez hilnediperiyam ez hilperîbûm / hilperiyabûm ez hilneperîbûm / hilneperiyabûm
tu hildiperiyayî tu hilnediperiyayî tu hilperîbûyî / hilperiyabûyî tu hilneperîbûyî / hilneperiyabûyî
ew hildiperiya ew hilnediperiya ew hilperîbû / hilperiyabû ew hilneperîbû / hilneperiyabû
em hildiperiyan em hilnediperiyan em hilperîbûn / hilperiyabûn em hilneperîbûn / hilneperiyabûn
hûn hildiperiyan hûn hilnediperiyan hûn hilperîbûn / hilperiyabûn hûn hilneperîbûn / hilneperiyabûn
ew hildiperiyan ew hilnediperiyan ew hilperîbûn / hilperiyabûn ew hilneperîbûn / hilneperiyabûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez hilperîme / hilperiyame ez hilneperîme / hilneperiyame ez hilperîbûme / hilperiyabûme ez hilneperîbûme / hilneperiyabûme
tu hilperiyî / hilperiyayî tu hilneperiyî / hilneperiyayî tu hilperîbûyiye / hilperiyabûyiye tu hilneperîbûyiye / hilneperiyabûyiye
ew hilperiye / hilperiyaye ew hilneperiye / hilneperiyaye ew hilperîbûye / hilperiyabûye ew hilneperîbûye / hilneperiyabûye
em hilperîne / hilperiyane em hilneperîne / hilneperiyane em hilperîbûne / hilperiyabûne em hilneperîbûne / hilneperiyabûne
hûn hilperîne / hilperiyane hûn hilneperîne / hilneperiyane hûn hilperîbûne / hilperiyabûne hûn hilneperîbûne / hilneperiyabûne
ew hilperîne / hilperiyane ew hilneperîne / hilneperiyane ew hilperîbûne / hilperiyabûne ew hilneperîbûne / hilneperiyabûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê hilperim ez ê hilneperim ez ê hilperîbim / hilperiyabim ez ê hilneperîbim / hilneperiyabim
tu ê hilperî tu ê hilneperî tu ê hilperîbî / hilperiyabî tu ê hilneperîbî / hilneperiyabî
ew ê hilpere ew ê hilnepere ew ê hilperîbe / hilperiyabe ew ê hilneperîbe / hilneperiyabe
em ê hilperin em ê hilneperin em ê hilperîbin / hilperiyabin em ê hilneperîbin / hilneperiyabin
hûn ê hilperin hûn ê hilneperin hûn ê hilperîbin / hilperiyabin hûn ê hilneperîbin / hilneperiyabin
ew ê hilperin ew ê hilneperin ew ê hilperîbin / hilperiyabin ew ê hilneperîbin / hilneperiyabin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez hilperim (bila) ez hilneperim (bila) ez hilperîbim / hilperiyabim (bila) ez hilneperîbim / hilneperiyabim
(bila) tu hilperî (bila) tu hilneperî (bila) tu hilperîbî / hilperiyabî (bila) tu hilneperîbî / hilneperiyabî
(bila) ew hilpere (bila) ew hilnepere (bila) ew hilperîbe / hilperiyabe (bila) ew hilneperîbe / hilneperiyabe
(bila) em hilperin (bila) em hilneperin (bila) em hilperîbin / hilperiyabin (bila) em hilneperîbin / hilneperiyabin
(bila) hûn hilperin (bila) hûn hilneperin (bila) hûn hilperîbin / hilperiyabin (bila) hûn hilneperîbin / hilneperiyabin
(bila) ew hilperin (bila) ew hilneperin (bila) ew hilperîbin / hilperiyabin (bila) ew hilneperîbin / hilneperiyabin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez hilperiyama (bila) ez hilneperiyama (bila) ez hilperîbûma / hilperiyabûma (bila) ez hilneperîbûma / hilneperiyabûma
(bila) tu hilperiyayî (bila) tu hilneperiyayî (bila) tu hilperîbûyayî / hilperiyabûyayî (bila) tu hilneperîbûyayî / hilneperiyabûyayî
(bila) ew hilperiyaya (bila) ew hilneperiyaya (bila) ew hilperîbûya / hilperiyabûya (bila) ew hilneperîbûya / hilneperiyabûya
(bila) em hilperiyana (bila) em hilneperiyana (bila) em hilperîbûna / hilperiyabûna (bila) em hilneperîbûna / hilneperiyabûna
(bila) hûn hilperiyana (bila) hûn hilneperiyana (bila) hûn hilperîbûna / hilperiyabûna (bila) hûn hilneperîbûna / hilneperiyabûna
(bila) ew hilperiyana (bila) ew hilneperiyana (bila) ew hilperîbûna / hilperiyabûna (bila) ew hilneperîbûna / hilneperiyabûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê hilperiyama ez ê hilneperiyama ez ê hilperîbûma / hilperiyabûma ez ê hilneperîbûma / hilneperiyabûma
tu ê hilperiyayî tu ê hilneperiyayî tu ê hilperîbûyayî / hilperiyabûyayî tu ê hilneperîbûyayî / hilneperiyabûyayî
ew ê hilperiyaya ew ê hilneperiyaya ew ê hilperîbûya / hilperiyabûya ew ê hilneperîbûya / hilneperiyabûya
em ê hilperiyana em ê hilneperiyana em ê hilperîbûna / hilperiyabûna em ê hilneperîbûna / hilneperiyabûna
hûn ê hilperiyana hûn ê hilneperiyana hûn ê hilperîbûna / hilperiyabûna hûn ê hilneperîbûna / hilneperiyabûna
ew ê hilperiyana ew ê hilneperiyana ew ê hilperîbûna / hilperiyabûna ew ê hilneperîbûna / hilneperiyabûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) hilpere (tu) hilnepere
(hûn) hilperin (hûn) hilneperin