Tewandin:hilketin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere hilketin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera hilketin (pêkhatî, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh hil –kev– hil –ket–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive hilketin hilneketin hilketibûn hilneketibûn
Çêbiwar - Participle hilketî hilneketî hilketibûyî hilneketibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez hildikevim ez hilnakevim ez hilketim ez hilneketim
tu hildikevî tu hilnakevî tu hilketî tu hilneketî
ew hildikeve ew hilnakeve ew hilket ew hilneket
em hildikevin em hilnakevin em hilketin em hilneketin
hûn hildikevin hûn hilnakevin hûn hilketin hûn hilneketin
ew hildikevin ew hilnakevin ew hilketin ew hilneketin
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez hildiketim ez hilnediketim ez hilketibûm ez hilneketibûm
tu hildiketî tu hilnediketî tu hilketibûyî tu hilneketibûyî
ew hildiket ew hilnediket ew hilketibû ew hilneketibû
em hildiketin em hilnediketin em hilketibûn em hilneketibûn
hûn hildiketin hûn hilnediketin hûn hilketibûn hûn hilneketibûn
ew hildiketin ew hilnediketin ew hilketibûn ew hilneketibûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez hilketime ez hilneketime ez hilketibûme ez hilneketibûme
tu hilketiyî tu hilneketiyî tu hilketibûyiye tu hilneketibûyiye
ew hilketiye ew hilneketiye ew hilketibûye ew hilneketibûye
em hilketine em hilneketine em hilketibûne em hilneketibûne
hûn hilketine hûn hilneketine hûn hilketibûne hûn hilneketibûne
ew hilketine ew hilneketine ew hilketibûne ew hilneketibûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê hilkevim ez ê hilnekevim ez ê hilketibim ez ê hilneketibim
tu ê hilkevî tu ê hilnekevî tu ê hilketibî tu ê hilneketibî
ew ê hilkeve ew ê hilnekeve ew ê hilketibe ew ê hilneketibe
em ê hilkevin em ê hilnekevin em ê hilketibin em ê hilneketibin
hûn ê hilkevin hûn ê hilnekevin hûn ê hilketibin hûn ê hilneketibin
ew ê hilkevin ew ê hilnekevin ew ê hilketibin ew ê hilneketibin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez hilkevim (bila) ez hilnekevim (bila) ez hilketibim (bila) ez hilneketibim
(bila) tu hilkevî (bila) tu hilnekevî (bila) tu hilketibî (bila) tu hilneketibî
(bila) ew hilkeve (bila) ew hilnekeve (bila) ew hilketibe (bila) ew hilneketibe
(bila) em hilkevin (bila) em hilnekevin (bila) em hilketibin (bila) em hilneketibin
(bila) hûn hilkevin (bila) hûn hilnekevin (bila) hûn hilketibin (bila) hûn hilneketibin
(bila) ew hilkevin (bila) ew hilnekevin (bila) ew hilketibin (bila) ew hilneketibin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez hilketama (bila) ez hilneketama (bila) ez hilketibûma (bila) ez hilneketibûma
(bila) tu hilketayî (bila) tu hilneketayî (bila) tu hilketibûyayî (bila) tu hilneketibûyayî
(bila) ew hilketa (bila) ew hilneketa (bila) ew hilketibûya (bila) ew hilneketibûya
(bila) em hilketana (bila) em hilneketana (bila) em hilketibûna (bila) em hilneketibûna
(bila) hûn hilketana (bila) hûn hilneketana (bila) hûn hilketibûna (bila) hûn hilneketibûna
(bila) ew hilketana (bila) ew hilneketana (bila) ew hilketibûna (bila) ew hilneketibûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê hilketama ez ê hilneketama ez ê hilketibûma ez ê hilneketibûma
tu ê hilketayî tu ê hilneketayî tu ê hilketibûyayî tu ê hilneketibûyayî
ew ê hilketa ew ê hilneketa ew ê hilketibûya ew ê hilneketibûya
em ê hilketana em ê hilneketana em ê hilketibûna em ê hilneketibûna
hûn ê hilketana hûn ê hilneketana hûn ê hilketibûna hûn ê hilneketibûna
ew ê hilketana ew ê hilneketana ew ê hilketibûna ew ê hilneketibûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) hilkeve (tu) hilnekeve
(hûn) hilkevin (hûn) hilnekevin