Tewandin:hilgirtin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizivire hilgirtin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera hilgirtin (gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Rayek hil –gir– hil –girt–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive hilgirtin hilnegirtin hilgirtibûn hilnegirtibûn
Çêbiwar - Participle hilgirtî hilnegirtî hilgirtibûyî hilnegirtibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez hildigirim ez hilnagirim min hilgirt min hilnegirt
tu hildigirî tu hilnagirî te hilgirt te hilnegirt
ew hildigire ew hilnagire wê/wî hilgirt wê/wî hilnegirt
em hildigirin em hilnagirin me hilgirt me hilnegirt
hûn hildigirin hûn hilnagirin we hilgirt we hilnegirt
ew hildigirin ew hilnagirin wan hilgirt wan hilnegirt
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min hildigirt min hilnedigirt min hilgirtibû min hilnegirtibû
te hildigirt te hilnedigirt te hilgirtibû te hilnegirtibû
wê/wî hildigirt wê/wî hilnedigirt wê/wî hilgirtibû wê/wî hilnegirtibû
me hildigirt me hilnedigirt me hilgirtibû me hilnegirtibû
we hildigirt we hilnedigirt we hilgirtibû we hilnegirtibû
wan hildigirt wan hilnedigirt wan hilgirtibû wan hilnegirtibû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min hilgirtiye min hilnegirtiye min hilgirtibûye min hilnegirtibûye
te hilgirtiye te hilnegirtiye te hilgirtibûye te hilnegirtibûye
wê/wî hilgirtiye wê/wî hilnegirtiye wê/wî hilgirtibûye wê/wî hilnegirtibûye
me hilgirtiye me hilnegirtiye me hilgirtibûye me hilnegirtibûye
we hilgirtiye we hilnegirtiye we hilgirtibûye we hilnegirtibûye
wan hilgirtiye wan hilnegirtiye wan hilgirtibûye wan hilnegirtibûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê hilgirim ez ê hilnegirim min ê hilgirtibe min ê hilnegirtibe
tu ê hilgirî tu ê hilnegirî te yê hilgirtibe te yê hilnegirtibe
ew ê hilgire ew ê hilnegire wê/wî yê hilgirtibe wê/wî yê hilnegirtibe
em ê hilgirin em ê hilnegirin me yê hilgirtibe me yê hilnegirtibe
hûn ê hilgirin hûn ê hilnegirin we yê hilgirtibe we yê hilnegirtibe
ew ê hilgirin ew ê hilnegirin wan ê hilgirtibe wan ê hilnegirtibe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez hilgirim (bila) ez hilnegirim (bila) min hilgirtibe (bila) min hilnegirtibe
(bila) tu hilgirî (bila) tu hilnegirî (bila) te hilgirtibe (bila) te hilnegirtibe
(bila) ew hilgire (bila) ew hilnegire (bila) wê/wî hilgirtibe (bila) wê/wî hilnegirtibe
(bila) em hilgirin (bila) em hilnegirin (bila) me hilgirtibe (bila) me hilnegirtibe
(bila) hûn hilgirin (bila) hûn hilnegirin (bila) we hilgirtibe (bila) we hilnegirtibe
(bila) ew hilgirin (bila) ew hilnegirin (bila) wan hilgirtibe (bila) wan hilnegirtibe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min hilgirta (bila) min hilnegirta (bila) min hilgirtibûya (bila) min hilnegirtibûya
(bila) te hilgirta (bila) te hilnegirta (bila) te hilgirtibûya (bila) te hilnegirtibûya
(bila) wê/wî hilgirta (bila) wê/wî hilnegirta (bila) wê/wî hilgirtibûya (bila) wê/wî hilnegirtibûya
(bila) me hilgirta (bila) me hilnegirta (bila) me hilgirtibûya (bila) me hilnegirtibûya
(bila) we hilgirta (bila) we hilnegirta (bila) we hilgirtibûya (bila) we hilnegirtibûya
(bila) wan hilgirta (bila) wan hilnegirta (bila) wan hilgirtibûya (bila) wan hilnegirtibûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê hilgirta min ê hilnegirta min ê hilgirtibûya min ê hilnegirtibûya
te yê hilgirta te yê hilnegirta te yê hilgirtibûya te yê hilnegirtibûya
wê/wî yê hilgirta wê/wî yê hilnegirta wê/wî yê hilgirtibûya wê/wî yê hilnegirtibûya
me yê hilgirta me yê hilnegirta me yê hilgirtibûya me yê hilnegirtibûya
we yê hilgirta we yê hilnegirta we yê hilgirtibûya we yê hilnegirtibûya
wan ê hilgirta wan ê hilnegirta wan ê hilgirtibûya wan ê hilnegirtibûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) hilgire (tu) hilnegire
(hûn) hilgirin (hûn) hilnegirin