Tewandin:hildan

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizivire hildan
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera hildan (gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Rayek hil –d– hil –da–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive hildan hilnedan hildabûn hilnedabûn
Çêbiwar - Participle hildayî hilnedayî hildabûyî hilnedabûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez hildidim ez hilnadim min hilda min hilneda
tu hildidî tu hilna te hilda te hilneda
ew hildide ew hilnade wê/wî hilda wê/wî hilneda
em hildidin em hilnadin me hilda me hilneda
hûn hildidin hûn hilnadin we hilda we hilneda
ew hildidin ew hilnadin wan hilda wan hilneda
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min hildida min hilnedida min hildabû min hilnedabû
te hildida te hilnedida te hildabû te hilnedabû
wê/wî hildida wê/wî hilnedida wê/wî hildabû wê/wî hilnedabû
me hildida me hilnedida me hildabû me hilnedabû
we hildida we hilnedida we hildabû we hilnedabû
wan hildida wan hilnedida wan hildabû wan hilnedabû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min hildaye min hilnedaye min hildabûye min hilnedabûye
te hildaye te hilnedaye te hildabûye te hilnedabûye
wê/wî hildaye wê/wî hilnedaye wê/wî hildabûye wê/wî hilnedabûye
me hildaye me hilnedaye me hildabûye me hilnedabûye
we hildaye we hilnedaye we hildabûye we hilnedabûye
wan hildaye wan hilnedaye wan hildabûye wan hilnedabûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê hildim ez ê hilnedim min ê hildabe min ê hilnedabe
tu ê hildî tu ê hilne te yê hildabe te yê hilnedabe
ew ê hilde ew ê hilnede wê/wî yê hildabe wê/wî yê hilnedabe
em ê hildin em ê hilnedin me yê hildabe me yê hilnedabe
hûn ê hildin hûn ê hilnedin we yê hildabe we yê hilnedabe
ew ê hildin ew ê hilnedin wan ê hildabe wan ê hilnedabe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez hildim (bila) ez hilnedim (bila) min hildabe (bila) min hilnedabe
(bila) tu hildî (bila) tu hilne (bila) te hildabe (bila) te hilnedabe
(bila) ew hilde (bila) ew hilnede (bila) wê/wî hildabe (bila) wê/wî hilnedabe
(bila) em hildin (bila) em hilnedin (bila) me hildabe (bila) me hilnedabe
(bila) hûn hildin (bila) hûn hilnedin (bila) we hildabe (bila) we hilnedabe
(bila) ew hildin (bila) ew hilnedin (bila) wan hildabe (bila) wan hilnedabe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min hildaya (bila) min hilnedaya (bila) min hildabûya (bila) min hilnedabûya
(bila) te hildaya (bila) te hilnedaya (bila) te hildabûya (bila) te hilnedabûya
(bila) wê/wî hildaya (bila) wê/wî hilnedaya (bila) wê/wî hildabûya (bila) wê/wî hilnedabûya
(bila) me hildaya (bila) me hilnedaya (bila) me hildabûya (bila) me hilnedabûya
(bila) we hildaya (bila) we hilnedaya (bila) we hildabûya (bila) we hilnedabûya
(bila) wan hildaya (bila) wan hilnedaya (bila) wan hildabûya (bila) wan hilnedabûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê hildaya min ê hilnedaya min ê hildabûya min ê hilnedabûya
te yê hildaya te yê hilnedaya te yê hildabûya te yê hilnedabûya
wê/wî yê hildaya wê/wî yê hilnedaya wê/wî yê hildabûya wê/wî yê hilnedabûya
me yê hildaya me yê hilnedaya me yê hildabûya me yê hilnedabûya
we yê hildaya we yê hilnedaya we yê hildabûya we yê hilnedabûya
wan ê hildaya wan ê hilnedaya wan ê hildabûya wan ê hilnedabûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) hilde (tu) hilnede
(hûn) hildin (hûn) hilnedin