Tewandin:herikîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere herikîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera herikîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –herik– –herikî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive herikîn neherikîn herikîbûn neherikîbûn
Çêbiwar - Participle herikî neherikî herikîbûyî neherikîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diherikim ez naherikim ez herikîm ez neherikîm
tu diherikî tu naherikî tu herikî tu neherikî
ew diherike ew naherike ew herikî ew neherikî
em diherikin em naherikin em herikîn em neherikîn
hûn diherikin hûn naherikin hûn herikîn hûn neherikîn
ew diherikin ew naherikin ew herikîn ew neherikîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diherikiyam ez nediherikiyam ez herikîbûm ez neherikîbûm
tu diherikiyayî tu nediherikiyayî tu herikîbûyî tu neherikîbûyî
ew diherikiya ew nediherikiya ew herikîbû ew neherikîbû
em diherikiyan em nediherikiyan em herikîbûn em neherikîbûn
hûn diherikiyan hûn nediherikiyan hûn herikîbûn hûn neherikîbûn
ew diherikiyan ew nediherikiyan ew herikîbûn ew neherikîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez herikîme ez neherikîme ez herikîbûme ez neherikîbûme
tu herikiyî tu neherikiyî tu herikîbûyiye tu neherikîbûyiye
ew herikiye ew neherikiye ew herikîbûye ew neherikîbûye
em herikîne em neherikîne em herikîbûne em neherikîbûne
hûn herikîne hûn neherikîne hûn herikîbûne hûn neherikîbûne
ew herikîne ew neherikîne ew herikîbûne ew neherikîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biherikim ez ê neherikim ez ê herikîbim ez ê neherikîbim
tu ê biherikî tu ê neherikî tu ê herikîbî tu ê neherikîbî
ew ê biherike ew ê neherike ew ê herikîbe ew ê neherikîbe
em ê biherikin em ê neherikin em ê herikîbin em ê neherikîbin
hûn ê biherikin hûn ê neherikin hûn ê herikîbin hûn ê neherikîbin
ew ê biherikin ew ê neherikin ew ê herikîbin ew ê neherikîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biherikim (bila) ez neherikim (bila) ez herikîbim (bila) ez neherikîbim
(bila) tu biherikî (bila) tu neherikî (bila) tu herikîbî (bila) tu neherikîbî
(bila) ew biherike (bila) ew neherike (bila) ew herikîbe (bila) ew neherikîbe
(bila) em biherikin (bila) em neherikin (bila) em herikîbin (bila) em neherikîbin
(bila) hûn biherikin (bila) hûn neherikin (bila) hûn herikîbin (bila) hûn neherikîbin
(bila) ew biherikin (bila) ew neherikin (bila) ew herikîbin (bila) ew neherikîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biherikiyama (bila) ez neherikiyama (bila) ez herikîbûma (bila) ez neherikîbûma
(bila) tu biherikiyayî (bila) tu neherikiyayî (bila) tu herikîbûyayî (bila) tu neherikîbûyayî
(bila) ew biherikiyaya (bila) ew neherikiyaya (bila) ew herikîbûya (bila) ew neherikîbûya
(bila) em biherikiyana (bila) em neherikiyana (bila) em herikîbûna (bila) em neherikîbûna
(bila) hûn biherikiyana (bila) hûn neherikiyana (bila) hûn herikîbûna (bila) hûn neherikîbûna
(bila) ew biherikiyana (bila) ew neherikiyana (bila) ew herikîbûna (bila) ew neherikîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biherikiyama ez ê neherikiyama ez ê herikîbûma ez ê neherikîbûma
tu ê biherikiyayî tu ê neherikiyayî tu ê herikîbûyayî tu ê neherikîbûyayî
ew ê biherikiyaya ew ê neherikiyaya ew ê herikîbûya ew ê neherikîbûya
em ê biherikiyana em ê neherikiyana em ê herikîbûna em ê neherikîbûna
hûn ê biherikiyana hûn ê neherikiyana hûn ê herikîbûna hûn ê neherikîbûna
ew ê biherikiyana ew ê neherikiyana ew ê herikîbûna ew ê neherikîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) biherike (tu) neherike
(hûn) biherikin (hûn) neherikin