Tewandin:helîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere helîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera helîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –hel– –helî– / –heliya–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive helîn nehelîn helîbûn nehelîbûn
Çêbiwar - Participle helî nehelî helîbûyî nehelîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dihelim ez nahelim ez helîm / heliyam ez nehelîm / neheliyam
tu dihelî tu nahelî tu helî / heliyayî tu nehelî / neheliyayî
ew dihele ew nahele ew helî / heliya ew nehelî / neheliya
em dihelin em nahelin em helîn / heliyan em nehelîn / neheliyan
hûn dihelin hûn nahelin hûn helîn / heliyan hûn nehelîn / neheliyan
ew dihelin ew nahelin ew helîn / heliyan ew nehelîn / neheliyan
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diheliyam ez nediheliyam ez helîbûm / heliyabûm ez nehelîbûm / neheliyabûm
tu diheliyayî tu nediheliyayî tu helîbûyî / heliyabûyî tu nehelîbûyî / neheliyabûyî
ew diheliya ew nediheliya ew helîbû / heliyabû ew nehelîbû / neheliyabû
em diheliyan em nediheliyan em helîbûn / heliyabûn em nehelîbûn / neheliyabûn
hûn diheliyan hûn nediheliyan hûn helîbûn / heliyabûn hûn nehelîbûn / neheliyabûn
ew diheliyan ew nediheliyan ew helîbûn / heliyabûn ew nehelîbûn / neheliyabûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez helîme / heliyame ez nehelîme / neheliyame ez helîbûme / heliyabûme ez nehelîbûme / neheliyabûme
tu heliyî / heliyayî tu neheliyî / neheliyayî tu helîbûyiye / heliyabûyiye tu nehelîbûyiye / neheliyabûyiye
ew heliye / heliyaye ew neheliye / neheliyaye ew helîbûye / heliyabûye ew nehelîbûye / neheliyabûye
em helîne / heliyane em nehelîne / neheliyane em helîbûne / heliyabûne em nehelîbûne / neheliyabûne
hûn helîne / heliyane hûn nehelîne / neheliyane hûn helîbûne / heliyabûne hûn nehelîbûne / neheliyabûne
ew helîne / heliyane ew nehelîne / neheliyane ew helîbûne / heliyabûne ew nehelîbûne / neheliyabûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bihelim ez ê nehelim ez ê helîbim / heliyabim ez ê nehelîbim / neheliyabim
tu ê bihelî tu ê nehelî tu ê helîbî / heliyabî tu ê nehelîbî / neheliyabî
ew ê bihele ew ê nehele ew ê helîbe / heliyabe ew ê nehelîbe / neheliyabe
em ê bihelin em ê nehelin em ê helîbin / heliyabin em ê nehelîbin / neheliyabin
hûn ê bihelin hûn ê nehelin hûn ê helîbin / heliyabin hûn ê nehelîbin / neheliyabin
ew ê bihelin ew ê nehelin ew ê helîbin / heliyabin ew ê nehelîbin / neheliyabin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bihelim (bila) ez nehelim (bila) ez helîbim / heliyabim (bila) ez nehelîbim / neheliyabim
(bila) tu bihelî (bila) tu nehelî (bila) tu helîbî / heliyabî (bila) tu nehelîbî / neheliyabî
(bila) ew bihele (bila) ew nehele (bila) ew helîbe / heliyabe (bila) ew nehelîbe / neheliyabe
(bila) em bihelin (bila) em nehelin (bila) em helîbin / heliyabin (bila) em nehelîbin / neheliyabin
(bila) hûn bihelin (bila) hûn nehelin (bila) hûn helîbin / heliyabin (bila) hûn nehelîbin / neheliyabin
(bila) ew bihelin (bila) ew nehelin (bila) ew helîbin / heliyabin (bila) ew nehelîbin / neheliyabin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biheliyama (bila) ez neheliyama (bila) ez helîbûma / heliyabûma (bila) ez nehelîbûma / neheliyabûma
(bila) tu biheliyayî (bila) tu neheliyayî (bila) tu helîbûyayî / heliyabûyayî (bila) tu nehelîbûyayî / neheliyabûyayî
(bila) ew biheliyaya (bila) ew neheliyaya (bila) ew helîbûya / heliyabûya (bila) ew nehelîbûya / neheliyabûya
(bila) em biheliyana (bila) em neheliyana (bila) em helîbûna / heliyabûna (bila) em nehelîbûna / neheliyabûna
(bila) hûn biheliyana (bila) hûn neheliyana (bila) hûn helîbûna / heliyabûna (bila) hûn nehelîbûna / neheliyabûna
(bila) ew biheliyana (bila) ew neheliyana (bila) ew helîbûna / heliyabûna (bila) ew nehelîbûna / neheliyabûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biheliyama ez ê neheliyama ez ê helîbûma / heliyabûma ez ê nehelîbûma / neheliyabûma
tu ê biheliyayî tu ê neheliyayî tu ê helîbûyayî / heliyabûyayî tu ê nehelîbûyayî / neheliyabûyayî
ew ê biheliyaya ew ê neheliyaya ew ê helîbûya / heliyabûya ew ê nehelîbûya / neheliyabûya
em ê biheliyana em ê neheliyana em ê helîbûna / heliyabûna em ê nehelîbûna / neheliyabûna
hûn ê biheliyana hûn ê neheliyana hûn ê helîbûna / heliyabûna hûn ê nehelîbûna / neheliyabûna
ew ê biheliyana ew ê neheliyana ew ê helîbûna / heliyabûna ew ê nehelîbûna / neheliyabûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bihele (tu) nehele
(hûn) bihelin (hûn) nehelin